> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Lúčky

Kúpele Lúčky

Kúpele Lúčky ležia v údolí riečky Teplianka obklopené čarokrásnou prírodou Národnej rezervácie Choč. Nachádzajú sa vo vzdialenosti 14 km na severovýchod od Ružomberka, a 22 km východne od Liptovského Mikuláša. V okolí kúpeľov Lúčky sa nachádza okrem prírodného a kultúrneho dedičstva aj množstvo turistických atrakcií a možností ako tráviť voľný čas. 

Kúpele Lúčky sú známe predovšetkým termálnymi minerálnymi prameňmi, ktoré sa používajú pri liečbe rôznych ochorení. Každoročným lákadlom sú i mnohé kultúrne podujatia a slávnosti. 

Turistické zaujímavosti v kúpeľoch Lúčky

Kúpele Lúčky ležia v rovnomennej obci obklopené Národnou rezerváciou Choč. Severne od obce sa vypínajú Chočské vrchy. Priamo v Lúčkach sa nachádza 13 metrový Lúčanský vodopád a Lúčanské travertíny. Pobyt v kúpeľoch Lúčky môže byť zaujímavý najmä pre milovníkov turistiky a cyklistiky, pretože ich okolie ponúka mnohé možnosti. 

Návštevníci sa môžu vydať niekoľkými náučnými chodníkmi, ktoré začínajú v obci, podniknúť turistiku na Veľký Choč alebo do Kalamien až na Liptovský hrad. Okolie je výborné aj na cykloturistiku, priamo cez obec prechádza aj Vrchárska cyklomagistrála.

Treba zažiť

Prejsť sa kúpeľným parkom

Kúpeľný park obklopuje jednotlivé kúpeľné budovy. Upravené zelené trávnaté plochy s oddychovými miestami a všadeprítomná zeleň v podobe stromov vytvárajú z kúpeľov Lúčky dokonalé miesto pre oddych. Lúčanský kúpeľný park pred hotelom Choč je doplnený o krásne letničkové záhony, zaujímavé sochy a iné umelecké diela. 

Ochutnať prameň Valentína

Minerálna voda z dvoch prameňov HGL-3 a BJ-101, ktorý je známy ako Valentína, sa v Lúčkach používa pri vonkajšej aj vnútornej balneoterapii. Pre kúpeľných hostí, ale aj pre návštevníkov, sú oba pramene voľne k dispozícii. Lúčanská minerálna voda obsahuje vysoký podiel minerálnych látok, najmä vápnika a je vhodná pri liečbe viacerých ochorení. 

Priať si niečo pri Lavičke vďaky a prianí

Pri okrídlenej Lavičke vďaky, ktorá je známou turistickou atrakciou kúpeľov Lúčky, si môžete niečo popriať. Toto výtvarné dielo bolo navrhnuté tak, aby každý návštevník mohol svoje prianie či túžbu alebo poďakovanie vhodiť do jedného z krídel. Nezabudnite si pri pobyte v kúpeľoch niečo zaželať, alebo za niečo poďakovať aj vy. 

Uvidieť jeden z najkrajších slovenských vodopádov 

Lúčanský vodopád je pre mnohých unikátny. Nachádza sa uprostred kúpeľnej obce Lúčky, čo je pomerne neobvyklé. Zároveň je považovaný za jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku. Jeho výška dosahuje až 13 metrov, voda v zimných mesiacoch nezamŕza vďaka priesakom teplých prameňov z kúpeľov. Vodopád je vyhľadávaný ako príjemný cieľ prechádzok po kúpeľoch.

Vydať sa na Veľký Choč

Veľký Choč je vyhľadávaný mnohými turistami najmä pre úchvatný panoramatický výhľad. I keď sú turistické trasy na jeho vrchol pomerne náročnejšie, konečný bod výstupu bude stáť rozhodne za to. Ak trávite svoj čas v kúpeľoch Lúčky vydajte sa náučným chodníkom Choč spoznať krásy okolia Národnej prírodnej rezervácie Choč.  

Preskúmať zrúcaninu Liptovského hradu 

Na Liptovský hrad sa dostanete Náučným chodníkom Kalameny – Liptovský hrad, ktorý vás prevedie mnohými zaujímavými zastávkami. Nevynechajte príležitosť navštíviť tento najvyššie položený hrad na Slovensku. V závere na vás bude čakať aj menšie prekvapenie – na hrad sa dostanete iba ak zdoláte 7 metrový rebrík. 

Spoznať históriu Veľkej Moravy 

V kúpeľoch sa máte možnosť oboznámiť nielen s históriou Kúpeľov Lúčky, ale môžete sa v čase preniesť až do čias Veľkej Moravy. Náučný chodník Pliešky vás prevedie lúčanským okolím, kde na nenáročnej trase zistíte zaujímavé informácie o histórii Veľkej Moravy a živote vierozvestcov svätého Konštantína a Metoda. 

Prejsť sa včelím náučným chodníkom 

Súčasťou Včelieho náučného chodníka sú včelíny, ktoré slúžia ako ekoučebňa v prírode. V letných mesiacoch sa pre záujemcov organizujú dokonca zážitkové včelie exkurzie, ktoré zahŕňajú aj návštevu včelieho náučného chodníka s odborným výkladom. Ak máte záujem o nenáročnú krátku prechádzku, vydajte sa náučným chodníkom a spoznajte naše včelstvo. 

Zúčastniť sa Dolnoliptovských folklórnych slávností

V priebehu letných mesiacov sa v obci Lúčky koná tradičné Dolnoliptovské folklórne podujatie s dlhoročnou tradíciou. Ak patríte k milovníkom folklóru rozhodne si toto podujatie nenechajte ujsť.

Fotogaléria zaujímavostí

Tipy na výlety z kúpeľov Lúčky

Kúpele Lúčky sú výborným východiskovým bodom mnohých turistických aktivít. V neďalekých mestách ako Ružomberok či Liptovský Mikuláš, a v okolí najznámejšej slovenskej priehrady Liptovská Mara, sa nachádza množstvo kultúrnych či prírodných zaujímavostí.

Ak ste milovníkom histórie odporúčame návštevu Liptovského múzea v Ružomberku a jeho jednotlivých expozícií (aj tých vysunutých ako Banícky dom Vyšná Boca), historické sýpky v Hubovej a Hrboltovej, alebo Kostol Všetkých svätých v Ludrovej. Ak milujete turistiku a výlety na romantické zrúcaniny hradov, okolie kúpeľov v Lúčky bude jednoznačne pre vás. Známe hrady ako Likava, Liptovský hrad či hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku každoročne prilákajú množstvo návštevníkov. Liptov je samozrejme rajom aj pre turistov a milovníkov cyklistiky. Známy Choč je vyhľadávaným cieľom. V letnej aj zimnej sezóne zas láka známe stredisko Malinô Brdo, ktoré je rajom rôznych športových aktivít.

Odporúčame

Viaceré atrakcie v okolí Lúčok je možné navštíviť v rámci jedného celodenného výletu. Vybrali sme pre vás niekoľko tipov na celodenné výlety:

 1. Lúčky – Bešeňovské travertíny – Liptovská Mara – Archeoskanzen Havránok – ZOO Kontakt
 2. Lúčky – Mohylky – Liskovská jaskyňa – Skalná päsť – Vyhliadkový bod Martinček
 3. Lúčky – Pamätný dom Martina Kukučína – Praveká osada Mokrý kút – Drevený artikulárny kostol v Leštinách 
 4. Lúčky – Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši – Demänovská jaskyňa slobody
 5. Lúčky – Liptovské múzeum v Ružomberku – Mauzóleum Andreja HlinkuVlkolínec

Viac tipov na výlety nájdete na stránke: Výlety Lúčky a okolie. Určite si tam nájdete zaujímavosť kam sa s chuťou vydáte na výlet.

Fotogaléria naj tipov na výlety

Kuriozity a zaujímavosti

 • Kúpele Lúčky majú dlhoročnú tradíciu v komplexnej liečbe gynekologických ochorení.
 • Od roku 1950 sa kúpele špecializovali len na liečbu ženských a onkologických ochorení, v roku 2005 sa znovu vrátili aj k liečbe ochorení pohybového ústrojenstva. V roku 2008 pribudla aj liečba chorôb z povolania.
 • Obec Lúčky je vďaka prírodnému bohatstvu turistickým centrom dolného Liptova.
 • Lúčanský vodopád v obci Lúčky neďaleko Veľkého Choču patrí medzi 5 vodopádov na Slovensku, ktoré boli vyhlásené za Národnú prírodnú pamiatku.
 • Liptovská kotlina, zvlášť priestor travertínových plošín v blízkosti dnešnej Bešeňovej, sa stala útočiskom pre človeka neandertálskeho typu.
 • Bronzový depot ( archeologický nález bronzových predmetov) – kotlíka s krížovými držadlami, vedra typu Hajduböszörmény a kuželovitej helmice s cievkovitým násadcom (typ Lúčky), ktorý bol objavený v Lúčkach je výnimočný. V Lúčkach bola tiež objavená sekerka s tulajkou a kadlub na odlievanie, ako aj veľká bronzová udica. Všetky nálezy sú uložené v Liptovskom múzeu v Ružomberku.

História kúpeľov v Lúčkach

V roku 1712 boli založené alkalicko-železité kúpele, ktoré patrili rodine Abaffyovcov. V roku 1761 Adam Turjansky postavil prvú kúpeľnú budovu. Kúpele sa rozšírili v druhej polovici 18. a začiatkom 19. storočia. V 60. rokoch 19. storočia v súpise kúpeľných stredísk v Liptove sú spomínané iba Lúčky a Korytnica. V roku 1872 kúpil kúpele Ján Tholt a prikročil k ich renovácii. Prestaval kúpeľný dom a dovtedajšie dva bazény spojil do jedného. Od 20. storočia boli kúpele obľúbené medzi domácimi, ale i zahraničnými hosťami. V roku 1968 sa začala výstavba liečebného domu Choč. V súčasnosti kúpele spravuje spoločnosť Kúpele Lúčky a.s.

Územie obce bolo osídlené od najstarších čias, čo dokladá množstvo archeologických nálezov. Po prvýkrát sa Lúčky spomínajú v roku 1287 v predikáte Dionýza z Lúčok. Od 16. storočia patrila obec hradnému panstvu Likava. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom, chovom oviec a pltníctvom. Od 18. storočia bola história obce neodmysliteľne spojená s kúpeľníctvom. 

Praktické informácie

Doprava

Prístup do obce Lúčky vedie po ceste III/2216, ktorá sa v Liptovskej Teplej pripája na cestu do Ružomberka. Cesta pokračuje severným smerom do obce Osádka. Ružomberok je vzdialený 14 km západne, Liptovský Mikuláš 22 km východne, Dolný Kubín 18 km severozápadne. Liptovskej Teplej sa nachádza najbližšia železničná zastávka. Do obce pravidelne premáva autobusová doprava.

Parkovanie

Liečebné domy majú k dispozícii vlastné parkoviská. V obci sa nachádza menšie parkovisko pri vodopáde. 

Scroll to Top