Kúpele Lúčky ležia v údolí riečky Teplianka obklopené čarokrásnou prírodou Národnej rezervácie Choč. Nachádzajú sa vo vzdialenosti 14 km na severovýchod od Ružomberka, a 22 km východne od Liptovského Mikuláša. V okolí kúpeľov Lúčky sa nachádza okrem prírodného a kultúrneho dedičstva aj množstvo turistických atrakcií a možností ako tráviť voľný čas.
Kúpele Lúčky sú známe predovšetkým termálnymi minerálnymi prameňmi, ktoré sa používajú pri liečbe rôznych ochorení. Každoročným lákadlom sú i mnohé kultúrne podujatia a slávnosti.
Turistické zaujímavosti v kúpeľoch Lúčky
Kúpele Lúčky ležia v rovnomennej obci obklopené Národnou rezerváciou Choč. Severne od obce sa vypínajú Chočské vrchy. Priamo v Lúčkach sa nachádza 13 metrový Lúčanský vodopád a Lúčanské travertíny. Pobyt v kúpeľoch Lúčky môže byť zaujímavý najmä pre milovníkov turistiky a cyklistiky, pretože ich okolie ponúka mnohé možnosti.
Návštevníci sa môžu vydať niekoľkými náučnými chodníkmi, ktoré začínajú v obci, podniknúť turistiku na Veľký Choč alebo do Kalamien až na Liptovský hrad. Okolie je výborné aj na cykloturistiku, priamo cez obec prechádza aj Vrchárska cyklomagistrála.
Treba zažiť
Prejsť sa kúpeľným parkom
Kúpeľný park obklopuje jednotlivé kúpeľné budovy. Upravené zelené trávnaté plochy s oddychovými miestami a všadeprítomná zeleň v podobe stromov vytvárajú z kúpeľov Lúčky dokonalé miesto pre oddych. Lúčanský kúpeľný park pred hotelom Choč je doplnený o krásne letničkové záhony, zaujímavé sochy a iné umelecké diela.
Ochutnať prameň Valentína
Minerálna voda z dvoch prameňov HGL-3 a BJ-101, ktorý je známy ako Valentína, sa v Lúčkach používa pri vonkajšej aj vnútornej balneoterapii. Pre kúpeľných hostí, ale aj pre návštevníkov, sú oba pramene voľne k dispozícii. Lúčanská minerálna voda obsahuje vysoký podiel minerálnych látok, najmä vápnika a je vhodná pri liečbe viacerých ochorení.
Priať si niečo pri Lavičke vďaky a prianí
Pri okrídlenej Lavičke vďaky, ktorá je známou turistickou atrakciou kúpeľov Lúčky, si môžete niečo popriať. Toto výtvarné dielo bolo navrhnuté tak, aby každý návštevník mohol svoje prianie či túžbu alebo poďakovanie vhodiť do jedného z krídel. Nezabudnite si pri pobyte v kúpeľoch niečo zaželať, alebo za niečo poďakovať aj vy.
Uvidieť jeden z najkrajších slovenských vodopádov
Lúčanský vodopád je pre mnohých unikátny. Nachádza sa uprostred kúpeľnej obce Lúčky, čo je pomerne neobvyklé. Zároveň je považovaný za jeden z najkrajších vodopádov na Slovensku. Jeho výška dosahuje až 13 metrov, voda v zimných mesiacoch nezamŕza vďaka priesakom teplých prameňov z kúpeľov. Vodopád je vyhľadávaný ako príjemný cieľ prechádzok po kúpeľoch.
Vydať sa na Veľký Choč
Veľký Choč je vyhľadávaný mnohými turistami najmä pre úchvatný panoramatický výhľad. I keď sú turistické trasy na jeho vrchol pomerne náročnejšie, konečný bod výstupu bude stáť rozhodne za to. Ak trávite svoj čas v kúpeľoch Lúčky vydajte sa náučným chodníkom Choč spoznať krásy okolia Národnej prírodnej rezervácie Choč.
Preskúmať zrúcaninu Liptovského hradu
Na Liptovský hrad sa dostanete Náučným chodníkom Kalameny – Liptovský hrad, ktorý vás prevedie mnohými zaujímavými zastávkami. Nevynechajte príležitosť navštíviť tento najvyššie položený hrad na Slovensku. V závere na vás bude čakať aj menšie prekvapenie – na hrad sa dostanete iba ak zdoláte 7 metrový rebrík.
Spoznať históriu Veľkej Moravy
V kúpeľoch sa máte možnosť oboznámiť nielen s históriou Kúpeľov Lúčky, ale môžete sa v čase preniesť až do čias Veľkej Moravy. Náučný chodník Pliešky vás prevedie lúčanským okolím, kde na nenáročnej trase zistíte zaujímavé informácie o histórii Veľkej Moravy a živote vierozvestcov svätého Konštantína a Metoda.
Prejsť sa včelím náučným chodníkom
Súčasťou Včelieho náučného chodníka sú včelíny, ktoré slúžia ako ekoučebňa v prírode. V letných mesiacoch sa pre záujemcov organizujú dokonca zážitkové včelie exkurzie, ktoré zahŕňajú aj návštevu včelieho náučného chodníka s odborným výkladom. Ak máte záujem o nenáročnú krátku prechádzku, vydajte sa náučným chodníkom a spoznajte naše včelstvo.
Zúčastniť sa Dolnoliptovských folklórnych slávností
V priebehu letných mesiacov sa v obci Lúčky koná tradičné Dolnoliptovské folklórne podujatie s dlhoročnou tradíciou. Ak patríte k milovníkom folklóru rozhodne si toto podujatie nenechajte ujsť.
Fotogaléria zaujímavostí
Tipy na výlety z kúpeľov Lúčky
Kúpele Lúčky sú výborným východiskovým bodom mnohých turistických aktivít. V neďalekých mestách ako Ružomberok či Liptovský Mikuláš, a v okolí najznámejšej slovenskej priehrady Liptovská Mara, sa nachádza množstvo kultúrnych či prírodných zaujímavostí.
Ak ste milovníkom histórie odporúčame návštevu Liptovského múzea v Ružomberku a jeho jednotlivých expozícií (aj tých vysunutých ako Banícky dom Vyšná Boca), historické sýpky v Hubovej a Hrboltovej, alebo Kostol Všetkých svätých v Ludrovej. Ak milujete turistiku a výlety na romantické zrúcaniny hradov, okolie kúpeľov v Lúčky bude jednoznačne pre vás. Známe hrady ako Likava, Liptovský hrad či hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku každoročne prilákajú množstvo návštevníkov. Liptov je samozrejme rajom aj pre turistov a milovníkov cyklistiky. Známy Choč je vyhľadávaným cieľom. V letnej aj zimnej sezóne zas láka známe stredisko Malinô Brdo, ktoré je rajom rôznych športových aktivít.
Odporúčame
Viaceré atrakcie v okolí Lúčok je možné navštíviť v rámci jedného celodenného výletu. Vybrali sme pre vás niekoľko tipov na celodenné výlety:
- Lúčky – Bešeňovské travertíny – Liptovská Mara – Archeoskanzen Havránok – ZOO Kontakt
- Lúčky – Mohylky – Liskovská jaskyňa – Skalná päsť – Vyhliadkový bod Martinček
- Lúčky – Pamätný dom Martina Kukučína – Praveká osada Mokrý kút – Drevený artikulárny kostol v Leštinách
- Lúčky – Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši – Demänovská jaskyňa slobody
- Lúčky – Liptovské múzeum v Ružomberku – Mauzóleum Andreja Hlinku – Vlkolínec
Viac tipov na výlety nájdete na stránke: Výlety Lúčky a okolie. Určite si tam nájdete zaujímavosť kam sa s chuťou vydáte na výlet.
Fotogaléria naj tipov na výlety
Kuriozity a zaujímavosti
- Kúpele Lúčky majú dlhoročnú tradíciu v komplexnej liečbe gynekologických ochorení.
- Od roku 1950 sa kúpele špecializovali len na liečbu ženských a onkologických ochorení, v roku 2005 sa znovu vrátili aj k liečbe ochorení pohybového ústrojenstva. V roku 2008 pribudla aj liečba chorôb z povolania.
- Obec Lúčky je vďaka prírodnému bohatstvu turistickým centrom dolného Liptova.
- Lúčanský vodopád v obci Lúčky neďaleko Veľkého Choču patrí medzi 5 vodopádov na Slovensku, ktoré boli vyhlásené za Národnú prírodnú pamiatku.
- Liptovská kotlina, zvlášť priestor travertínových plošín v blízkosti dnešnej Bešeňovej, sa stala útočiskom pre človeka neandertálskeho typu.
- Bronzový depot ( archeologický nález bronzových predmetov) – kotlíka s krížovými držadlami, vedra typu Hajduböszörmény a kuželovitej helmice s cievkovitým násadcom (typ Lúčky), ktorý bol objavený v Lúčkach je výnimočný. V Lúčkach bola tiež objavená sekerka s tulajkou a kadlub na odlievanie, ako aj veľká bronzová udica. Všetky nálezy sú uložené v Liptovskom múzeu v Ružomberku.
História kúpeľov v Lúčkach