> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy

Biely dom Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy ležia pod východnými svahmi Spišskej Magury, od okresného mesta Stará Ľubovňa sú vzdialené 15 km. Vyšné Ružbachy majú okrem teplých liečivých prameňov aj priaznivé klimatické podmienky a to vďaka svojej polohe. Podhorská klíma pôsobí terapeuticky, otužuje organizmus a zvyšuje jeho odolnosť.

Relax v kúpeľoch ale nie je jediným dôvodom na návštevu Vyšných Ružbách. Okrem unikátnych prírodných zdrojov ponúka obec aj výborné podmienky na lyžovanie a turistiku. 

Turistické zaujímavosti vo Vyšných Ružbachoch

Kúpele Vyšné Ružbachy sú obklopené krásnou prírodou vhodnou na prechádzky a turistiku. Na okraji obce sa nachádza lyžiarske stredisko. Kúpeľní hostia majú priamo v kúpeľoch k dispozícii termálne kúpalisko aj krytý termálny bazén, ktorý je využívaný celoročne. 

V areáli kúpeľného parku sa nachádza vonkajšia jazdiareň s koňmi, ktorá sa využíva na hipoterapiu. Ide o jedinečné liečebné pôsobenie kroku koňa na fyzický, ale aj psychický stav pacientov. 

Jednou z hlavných atrakcií obce Vyšné Ružbachy je travertínový lom, v ktorom nájdete galériu sôch pod otvoreným nebom. Ide o najstaršie sochárske sympózium na Slovensku.

Galéria zaujímavostí

Treba zažiť

Prejsť sa kúpeľným parkom 

Kúpeľný park vo Vyšných Ružbachoch je príjemným miestom na prechádzky. Okrem toho, že sa nadýchate čerstvého horského vzduchu v krásnom zalesnenom prostredí, objavíte aj mnohé zaujímavé zákutia. Spomenieme vodopád, množstvo prameňov, z ktorých jeden je pitný, travertínové jazierko Ružbašský kráter alebo Jamu smrti. 

Novinkou je balančný chodník Barefoot s Kneippovou terapiou, ktorý sa nachádza za termálnym kúpaliskom. Prechádzku parkom by si preto nemal nechať ujsť žiadny návštevník kúpeľov Vyšné Ružbachy. 

Vychutnať si kávu v Bielom dome

Biely dom dal postaviť poľský gróf Zamoyski na stravovanie hostí. Tomuto účelu slúži dodnes. Na terase Bieleho domu si vychutnáte nielen posedenie pri káve, ale hlavne vás očaria krásne výhľady na okolitú prírodu a kúpeľný park. Zaujímavá je jeho fasáda, bol vystavaný z bieleho travertínu v biedermeierovskom slohu v roku 1931.

Okúpať sa na Termálnom kúpalisku Izabela

Termálne kúpalisko Izabela je vyhľadávané nielen návštevníkmi kúpeľov, ale aj širokou verejnosťou. Je prepojené terasou s historickým Grand Hotel Strand. Zaujímavosťou areálu je ostrov s vysokými smrekmi a skokanská veža s výškou 5 m. Okrem toho sa tu nachádza aj termálny celoročný krytý bazén s liečivou termálnou vodou, privedenou priamo z vrtu Izabela. 

Vydať sa k Ružbašskému kráteru 

Ružbašský kráter je prírodné jazierko a najväčší travertínový kráter na Slovensku. Vďaka svojej stálej celoročnej teplote okolo 23 stupňov láka návštevníkov nielen v letnej, ale aj zimnej sezóne. Oficiálne je kúpanie v kráteri zakázané, pretože ide o chránenú prírodnú pamiatku, ale mnohí to nedodržiavajú. 

Nabrať si vodu z pitného liečivého prameňa

Pitný liečivý prameň Jozef vyteká z kamenného múrika a obsahuje stredne mineralizovanú, uhličitú vodu so zvýšeným obsahom vápnika, horčíka a fluóru. Využíva sa na pitné kúry, avšak je možné si ju napustiť aj voľne z prameňa. Má blahodarné účinky na zdravie. 

Zalyžovať si v Ski Parku Vyšné Ružbachy

Keďže klimatické podmienky Spišskej Magury zabezpečujú dlhú zimnú sezónu, priamo v obci, asi 1,5 km od kúpeľov sa nachádza lyžiarske stredisko Ski Park Vyšné Ružbachy. Na svoje si prídu začiatočníci, ale aj skúsení lyžiari. Návštevníkom je k dispozícii úschovňa lyží, lyžiarsky servis aj škola. V areáli lyžiarskeho strediska si môžete zapožičať kompletnú výstroj. V prevádzke sú v súčasnosti 4 vleky. 

Tipy na výlety v okolí Vyšných Ružbách

Okolie Vyšných Ružbách ponúka množstvo možností na zaujímavé výlety. Na svoje si prídu milovníci hradov, histórie, turistiky a rôznych športov.

Za názvom zaujímavosti uvádzame vzdialenosť od Vyšných Ružbách.

Hrady, zámky a historické zaujímavosti

Holumnický hrad 12 km

zrúcanina hradu z 15 – 16. storočia

Stará Ľubovňa 15 km

mesto so zaujímavou históriou a očarujúcou prírodou

Ľubovniansky hrad a skanzen 15 km

z veľkej časti zachovaný hrad z 13. storočia s múzeom a ľudovou dedinou pod ním – skanzen

Stredoveký vojenský tábor 15 km

obraz vojenského života v 16. storočí

Kaštieľ Strážky 21 km

renesančný kaštieľ, bývalé sídlo významného uhorského maliara L. Mednyánszkeho

Kežmarok 25 km

bývalé slobodné kráľovské mesto s množstvom pamiatok

Hrad Plaveč 31 km

zrúcanina hradu z 13. storočia

Levoča – mestská pamiatková rezervácia 52 km

mestská pamiatková rezervácia, zapísaná do zoznamu UNESCO

Krása ľudového umenia v zamagurských dedinách 20 ~ 50 km

ľudová architektúra

Prírodné zaujímavosti

Pešia turistika v Pieninách

obľúbené turistické trasy v Pieninách

Tatranské túry s deťmi 

tatranské túry vhodné pre deti

Bachledova dolina – chodník korunami stromov34 km

turistická atrakcia v Bachledovej doline

Turistické trasy z Tatranskej Lomnice – 36 km

obľúbené turistické trasy z Tatranskej Lomnice

Cesta minerálnych prameňov – 1 ~ 40 km

minerálne pramene v hornom Spiši a Pieninách

Múzeá

Múzeum Červený Kláštor – 32 km

kartuziánsky stredoveký kláštor

Múzeum Ždiarsky dom 36 km

múzeum tradičnej goralskej kultúry v Ždiari

Ostatné

Nestville park v Hniezdnom 10 km

expozícia liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel

Kam na lyže v okolí Vyšných Ružbachoch 30 km

lyžiarske strediská do polhodiny autom od kúpeľov Vyšné Ružbachy

Plavba rozprávkovou krajinou – 32 km

plavba na plti po Dunajci

Odporúčame

Viaceré atrakcie v okolí Vyšných Ružbách sa dajú navštíviť aj v rámci jedného celodenného výletu. Pripravili sme pre vás tipy na 2 celodenné výlety: 

  1. Vyšné Ružbachy – Nestville park v Hniezdnom – Stará Ľubovňa – Ľubovniansky hrad a skanzen
  2. Vyšné Ružbachy – Múzeum Červený Kláštor – Plavba plťou po Dunajci

Galéria naj z tipov na výlety

Kuriozity a zaujímavosti

  • V roku 1939 boli v kúpeľoch Vyšné Ružbachy ubytované nemecké útočné jednotky, ktoré zaútočili 1.9.1939 na Poľsko.
  • Kúpele sa počas vojny využívali na rekreovanie nemeckých detí.

História ružbašských kúpeľov

Prvá písomná zmienka o obci Vyšné Ružbachy pochádza z roku 1288. V roku 1412 dal Žigmund Luxemburský poľskému kráľovi Vladislavovi II. Jagelovskom do zálohy za pôžičku 16 spišských miest, medzi nimi aj obec Vyšné Ružbachy na 360 rokov.

V roku 1595 bola postavená kúpeľná budova s bazénom, kuchyňou, jedálňou a spoločenskou miestnosťou. Z kúpeľov sa stalo známe spoločenské stredisko poľskej a uhorskej šľachty. Prispel k tomu rod poľských grófov Ľubomírskych, ktorých priama vetva v roku 1744 vymrela.

Kúpele po ich vymretí menili majiteľov a to im neprospievalo. V roku 1772 sa zálohové oblasti vrátili Uhorsku a kúpele spustli ešte viac. Až v roku 1825 sa vďaka novému majiteľovi von Jony začalo s prestavbou. 

V roku 1882 kúpil kúpele poľský šľachtic Zamoysky. Rod Zamoyski sa postarali o rozkvet kúpeľov. Za ich čias vzniklo termálne kúpalisko, bol postavený Grand Hotel Strand a kúpele sa rozvíjali. Dali upraviť tiež parky a hrazdené stavby viliek. Ďalšie kúpeľné budovy vznikli v rokoch 1920 – 1940 a neskôr v rokoch 1975 –1997. V súčasnosti sú akciovou spoločnosťou.

Praktické informácie

Doprava

Obec Vyšné Ružbachy leží 9 km po ceste od Podolínca a 15 km po ceste od Starej Ľubovne. Najbližšie letisko sa nachádza v Poprade  – Tatry (50 km).

Vlakom sa dopravíte do stanice Poprad-Tatry, odtiaľ sa môžete dostať do kúpeľov Vyšné Ružbachy autobusom. Najbližšia železničná stanica je v Nižných Ružbachoch 4 km. Autobusom sa dostanete do kúpeľov Vyšné Ružbachy buď priamo, ale keď to spojenie z vášho východzieho miesta neumožňuje, tak zvoľte prestupovú stanicu Starú Ľubovňu, prípadne Kežmarok alebo Poprad.

V smere od Popradu cez Kežmarok, v Spišskej Belej doprava v Smere na Starú Ľubovňu, Podolinec, a v obci Nižné Ružbachy doľava do obce Vyšné Ružbachy. V smere od Prešova cez Sabinov, Lipany, Starú Ľubovňu. Dostanete sa do obce Nižné Ružbachy kde odbočíte doprava do Vyšných Ružbách.

Parkovanie

Parkovanie je možné pri liečebných domoch, za poplatok alebo v obci na vyhradených parkovacích miestach, ktoré sú tiež spoplatnené.

Turisticko-informačná kancelária 

Turisticko-informačná kancelária sa nachádza v okresnom meste Stará Ľubovňa.

Mestské informačné centrum Stará Ľubovňa
Námestie sv. Mikuláša 21, 064 01 Stará Ľubovňa

GPS súradnice kúpeľov Vyšné Ružbachy: 49.3049153°, 20.5583665°

Zdá sa, že nemôžeme nájsť to čo hľadáte. Možno to skúste vyhľadať.

Scroll to Top