> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Číž

Kúpele Číž

Kúpele Číž sa nachádzajú v obci s rovnomenným názvom. Rozlohou patria medzi menšie slovenské kúpele, avšak vzácna čížska jódo-brómová liečivá voda patrí medzi svetové unikáty. Jód a bróm sa v minerálnych vodách totiž nachádza len zriedkavo. Číž je obec na Slovensku v okrese Rimavská Sobota. Leží 26 km juhovýchodne od okresného mesta Rimavská Sobota pri hraniciach s Maďarskom.

Kúpele sa nachádzajú v teplej nížine južného Slovenska. Klimatické podmienky sú charakterizované mierne suchou klímou. Kúpele Číž majú najväčší počet hodín slnečného žiarenia zo všetkých slovenských kúpeľov.

Turistické zaujímavosti v Číži

Kúpele Číž sú obklopené krásnou prírodou vhodnou na prechádzky a turistiku. Na okraji obce sa nachádza Vodná nádrž Číž, ktorá sa využíva na rekreačný rybolov. Kúpeľní hostia majú k dispozícii tenisový kurt, ale aj bowlingovú dráhu.

Kúpeľné budovy z konca 19. storočia sú postavené v štýle švajčiarskej kúpeľnej architektúry. Na prízemí liečebného domu Slaná sa nachádza stála výstava miestneho drevorezbára a kúpeľná galéria.

Treba zažiť

Vyskúšať účinky liečivej vody – pramene Themis, Hygiea a Neptún

Jód, nevyhnutný pre ľudský organizmus, sa môže absorbovať kožnou cestou, sliznicou dýchacích ciest alebo sliznicou tráviaceho ústrojenstva. Jódová voda, prihriata na predpísanú teplotu, sa podáva vo vaňových kúpeľoch. Na tieto kúry sa využívajú pramene Neptún a Themis.

Absorbovanie jódu sliznicou tráviaceho ústrojenstva, teda jeho pitie, sa nazýva krenoterapia. Na pitné kúry sa už viac ako 150 rokov využíva prameň Hygiea. Má najvyšší obsah jódu zo všetkých čížskych prameňov.

Helioterapia

Podnebie kúpeľov patrí do klimatickej oblasti s veľkým počtom slnečných dní. Liečivú silu slnka a pozitívne účinky slnečných lúčov poznali už naši predkovia. Charakter kúpeľov je vhodný na relaxáciu a klimatické podmienky sú vhodné na helioterapiu. Podstatou tejto tradičnej liečebnej metódy je liečba svetlom, teda slnečnými lúčmi.

Prechádzka kúpeľným parkom

Komplex kúpeľov je zasadený do celoročne udržiavaného parku. Vychutnajte si prechádzku a oddych v parku po absolvovaní liečebných procedúr. V historickej časti kúpeľov, uprostred čížskeho kúpeľného parku, sú situované historické budovy kúpeľných domov.

Vodný svet

Kúpeľné služby sú poskytované aj pre verejnosť. Tá môže využiť aj vodný svet, ktorý slúži v letných mesiacoch ako kúpalisko. Vodný svet v Číži je tvorený 4 bazénmi a trojdráhovou šmýkačkou. Na svoje si prídu dospelí, deti, ale aj seniori. K dispozícii je okrem plaveckého bazéna aj relaxačný masážny bazén s vodnými tryskami a teplotou vody 36 °C. K dispozícii sú takisto bufety, kde sa môžete občerstviť.

Tipy na výlety v okolí Čížu

Okolie Čížu v regióne Gemer-Malohont ponúka bohaté možnosti na zaujímavé výlety a trávenie voľného času. Historický región Gemer-Malohont ukrýva mnohé, známe aj menej známe, no o to vzácnejšie pamiatky. Sú to nielen hlavné letné atrakcie ako kaštieľ Betliar s nádherným anglickým parkom, ale aj stredoveké hrady – Fiľakovský hrad, hrad Šomoška, Hajnáčka

Región Gemer je známou banskou oblasťou. Navštívte Banícke múzeum v Rožňave, najvýznamnejšom banskom meste južného Gemera. Rozvoj banskej ťažby v Gemeri od 13. storočia spôsobil aj kultúrnu prosperitu regiónu. Dôkazom toho sú nástenné maľby v dobre zachovaných stredovekých kostoloch, ktoré sú súčasťou gotickej cesty gemersko-rimavského okruhu. Množstvo a kvalita zachovaných stredovekých fresiek na tak malom území je výnimočná nielen v rámci Slovenska, ale aj Európy. 

Gemer bol kedysi nazývaný železiarskou stolicou Uhorska, o čom svedčí aj unikátna pamiatka železiarskej výroby v 19. storočí Vysoká pec v Sirku-Červeňanoch. Žiadny región Slovenska nie je tak bohatý na jaskyne ako Horný Gemer. Obdivovať môžete výzdobu Gombaseckej jaskyne, či jaskyne Domica a mnohých ďalších.

Milovníci ticha a rýb si môžu vyskúšať svoje umenie na vodnej nádrží v Číži. Na vlastnej koži by ste si mali overiť aj teplotu vody v nádrži Teplý vrch, ktorá je najteplejšou vodnou nádržou na Slovensku.

Odporúčame

Viaceré atrakcie v okolí Čížu sa dajú navštíviť aj v rámci jedného celodenného výletu. Pripravili sme pre vás tipy na 2 celodenné výlety:

  1. Číž – kostol sv. Jána Krstiteľa v Rimavských Janovciach – kostol reformovanej kresťanskej cirkvi v Rimavskej Seči – Gemersko-malohontské múzeumNáučný chodník Drienčanský kras
  2. Číž – Prameň GemerkaBanícke múzeum v Rožňavekaštieľ Betliar

Viac tipov na výlety nájdete na stránke: Výlety Číž a okolie. Určite si tam nájdete zaujímavosť kam sa s chuťou vydáte na výlet.

Fotogaléria naj zaujímavostí a tipov na výlety

Kuriozity a zaujímavosti

  • V minulosti v zimných mesiacoch plnili zamestnanci čížsku vodu do tmavých litrových fliaš a v balení po 25 ks bola zasielaná do USA.
  • Z čížskej vody sa kedysi vyrábali mydlá na liečbu akné a rôznych kožných ochorení.
  • Zloženie vody ako má čížska voda sa nenachádza nikde inde na svete. Svedčia o tom aj medzinárodné certifikáty. Najvzácnejšie sú z výstavy v Bruseli v roku 1879 a strieborná medaila z roku 1904 zo svetovej výstavy v St. Luis v USA.
  • Za I. Československej republiky v roku 1934 sa v ozdravovni pre deti, v liečebnom dome Milan liečila dcéra vtedajšieho prezidenta – Alica Masaryková.
  • Na konci 19. storočia vznikli v kúpeľoch okrem liečebných domov aj dva vojenské penzióny. Tie slúžili na doliečovanie mimopľúcnej TBC. Kúpele boli rozdelené na „dolné“ tzv. čisté a „horné“ kúpele pre pacientov s otvorenými ranami.

História kúpeľov a obce Číž

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1245 pod názvom „terra fílií Thuka“, čiže zem syna Thuku. Pod dnešným názvom je obec spomínaná v roku 1274. V rokoch 1565 a 1682 bola obec vypálená Turkami. Po morovej epidémii v roku 1711 zostali v dedine len 2 rodiny. Po tomto období ju začali osídľovať novousadlíci od Muráňa a v roku 1785 už mala dedina 408 obyvateľov.

Tunajší občan Andráš Harnócz v roku 1862 pri kopaní studne na svojom pozemku narazil v hĺbke 8 m na slanú vodu. V roku 1865 bol v Budapešti pod vedením Dr. Karola Thana prevedený jej chemický rozbor. Zistilo sa, že obsahuje minerálne látky, ktoré sa vyskytujú vo vode len zriedkavo.

Liečivý jódo-brómový prameň nazvali Themis. Geológ a banský inžinier Artur Glos z Číža dal vykopať ďalšie dve studne. V hĺbke 33 m narazili na slanú vodu. Prameň nazvali Hygiea. Pod dohľadom geológa bola vyhĺbená aj tretia studňa – prameň Neptun. Tieto tri pramene umožnili výstavbu kúpeľov.

V roku 1888 Rimamuránska spoločnosť vykúpila pozemky a začala stavať kúpele. Jednotliví účastníci postavili liečebné domy pre pacientov – Mária, Margita, Kamilla, Horváth, Ilona. Obec Číž sa začala rozvíjať. Prvým riaditeľom kúpeľov bol Artur Glos, aj vďaka nemu tu panoval čulý kúpeľný život. Známe boli tanečné večery a hudobné večery v parku s primášom. Hostia sa mohli kúpať a člnkovať na Rimave, mali k dispozícii aj poštu, diaľnopis, telefón, klenotníctvo a denne čerstvé noviny.

V roku 1934 Masarykova liga zriadila v Číži ozdravovňu pre deti - liečebný dom Milan. Aj v súčasnosti slúži pre deti od 3 do 18 rokov. V rokoch 1945 – 1980 bol postavený liečebný dom Rimava s vnútorným rehabilitačným bazénom, fyzioterapiou, vaňovými kúpeľmi, ordináciami a jedálňou. Od roku 1956 majú kúpele celoročnú prevádzku.

Od roku 1996 sú kúpele pod správou akciovej spoločnosti a táto prebudovala kúpele takmer nanovo – boli zrekonštruované všetky ubytovacie kapacity, kúpeľný park. V priestore medzi liečebným domom Rimava a Milan bol postavený vodný svet – letné kúpalisko s bazénmi a šmýkačkou.

Praktické informácie

Doprava

Priamo do Čížu sa dostanete z najbližšieho okresného mesta Rimavská Sobota, vzdialeného 26 km. Do obce jazdia autobusy aj vlaky. Železničná stanica je vzdialená od kúpeľov asi 1 km. Do kúpeľov je transfer z vlakovej stanice grátis, ale záujem je potrebné nahlásiť vopred na recepcii kúpeľov.

Parkovanie

V obci je možnosť parkovať bez poplatkov na parkovisku niekoľko metrov od hlavnej budovy kúpeľov. Kúpeľné domy majú vlastné parkoviská, ktoré takisto nie sú spoplatnené.

Turisticko-informačná kancelária

Turistické informačné centrum je otvorené denne a nachádza sa v najbližšom okresnom meste Rimavská Sobota. Aktuálne otváracie hodiny nájdete na oficiálnej webovej stránke informačného centra.

Turistické informačné centrum
Hlavné námestie 2, 979 01 Rimavská Sobota

GPS súradnice kúpeľov Číž: 48.3121853°, 20.2808261°

Scroll to Top