Kúpeľné mesto Piešťany leží 86 km severne od hlavného mesta Slovenska. Veľkosťou ho môžeme zaradiť medzi stredne veľké mestá, avšak čo sa týka popularity medzi turistami, ľahko porazí aj rozlohou väčších konkurentov. Vďačí za to najmä svetoznámym kúpeľom, ktoré lákajú hostí z celého sveta už niekoľko storočí.
Relax v kúpeľoch ale nie je jediným dôvodom na návštevu Piešťan. Okrem unikátnych prírodných zdrojov vie toho mesto ponúknuť ešte omnoho viac. Ide tak o výbornú lokalitu na liečebnú dovolenku spojenú s množstvom zážitkov.
Nádych romantiky a pohody dodá prechádzka unikátnym Kolonádovým mostom na Kúpeľný ostrov, ktorý ponúka pokojné prostredie kúpeľného parku a nádherné historické budovy liečebných domov.
Treba zažiť
Bahnisko/Zrkadlisko
Bahnisko a zrkadlisko predstavujú najznámejšie piešťanské procedúry. Absolvovať ich môžete v historických priestoroch liečebného domu Irma, ktoré dodávajú procedúram nenahraditeľné čaro.
Zrkadlisko predstavuje bazén napustený piešťanskou liečivou vodou s teplotou 38 – 39°C. Kúpanie v bazéne prebieha bez plaviek, približne 15 minút. Po kúpaní v zrkadlisku nasleduje kúpanie v bahnisku. Bahnisko je bazén, ktorého dno tvorí 10 až 30 cm vrstva piešťanského liečivého bahna. Kúpanie v tomto bazéne sa odporúča maximálne na 10 minút. Procedúry končia suchým zábalom v dĺžke 20 minút.
Najlepšie je sa do bahniska a zrkadliska objednať vopred. Urobiť tak môžete telefonicky alebo emailom. Kontakty nájdete na oficiálnej stránke kúpeľov Piešťany.
Prechádzka kúpeľným parkom a nábrežím Váhu
Piešťanský kúpeľný park ukrýva cudzokrajné dreviny, malú zoologickú záhradu, historické budovy, sochy, fontány a rôzne ďalšie zaujímavosti. Pokoj piešťanského Kúpeľného ostrova a prechádzku parkom by si preto nemal nechať ujsť žiadny návštevník mesta Piešťany. Z centra mesta sa do kúpeľného parku dostanete po Kolonádovým moste. Priamo z parku je možné prejsť aj na nábrežie Váhu, ktoré má svoje nezabudnuteľné čaro najmä v čase západu slnka.
Plavba loďou po Váhu
Spoznať Piešťany a blízke okolie môžete vďaka vyhliadkovej plavbe po Váhu loďou Trajan. Loď ponúka uzatvorenú palubu aj slnečnú terasu. Absolvovať plavbu je vďaka tomu možné aj za daždivého počasia. Vybrať si môžete z dvoch druhov plavby – kratší 55 minútový okruh alebo dlhý 80 minútovú okruh. Plavba začína aj končí pri Kolonádovom moste. Počas plavby si môžete vychutnať aj občerstvenie.
Loď je v prevádzke v závislosti od počasia počas hlavnej turistickej sezóny. Plavbu je potrebné rezervovať vopred telefonicky.
Svetoznámy maliar Alfons Mucha navštevoval v rokoch 1929 – 1932 piešťanské kúpele spolu so svojou chorou dcérou. V roku 1932 namaľoval z vďačnosti za uzdravenie svojej dcéry pre kúpele obraz s názvom Buď pozdravený, požehnaný prameň života – Salutis Fons Benedicta ave.
Obraz je umiestnený v jedálni hotela Thermia Palace nad dverami v päťuholníkovom výklenku. Hlavným motívom diela je uzdravenie dievčaťa sediaceho v kresle, ktorá znázorňuje maliarovu dcéru.
Vlek na vodné lyže
Vodná nádrž Sĺňava, nachádzajúca sa kúsok od mesta Piešťany, je hotovým rajom pre všetkých milovníkov vodných športov. Okrem iného si tu môžete vyskúšať aj vodné lyžovanie s pomocou wakeboardového vleku. Atrakcia je určená širokej verejnosti a prispôsobená tak, aby si na svoje prišli začiatočníci, mierne pokročilí aj skúsení vodní lyžiari každého veku.
Okúpať sa na termálnom kúpalisku Eva
Kto by nepoznal termálne kúpalisko Eva v Piešťanoch. Okrem toho, že sa radí medzi naše národné kultúrne pamiatky, ponúka areál plný stromov a športového vyžitia. Nachádza sa priamo na Kúpeľnom ostrove. Oddýchnuť si môžete počas letných mesiacov v bazénoch s teplotou vody 27 – 38°C. Nachádza sa tu otvorený 50-metrový bazén, kľudový bazén a detský bazén. Krytý 25 m bazén je v súčasnosti mimo prevádzky.
Zahrať si golf na jednom z prvýchgolfových ihrísk na Slovensku
9-jamkové golfové ihrisko sa nachádza priamo na Kúpeľnom ostrove. Rodina Winterovcov zorganizovala slávnostné otvorenie 26. júla 1914. O ihrisku v tom čase napísal anglický športový denník, že sa jedná o najkrajšie golfové ihrisko na kontinente, ležiacom medzi Karpatským pohorím, riekou Váh a len 5 minút chôdze od slávneho hotela Thermia Palace. Od januára 2013 je golfové ihrisko v nájme Golf & Country Club Piešťany.
Posedieť si na káve v historickej Thermii Palace
Hotel Thermia Palace patrí medzi najstaršie hotely na Slovensku a je tiež secesným skvostom a pýchou Piešťan. Hotel spolu s kúpeľmi Irma dala postaviť firma Alexander Winter a synovia na mieste krčmy „U bosého“. Vo svojej dobe bol najmodernejším hotelovým a liečebným komplexom v strednej Európe. Posedieť na káve si môžete v kaviarni Alexander alebo v reštaurácii, ktorá je najkrajším priestorom hotela.
V piešťanskom kúpeľnom parku sa nachádzajú teplé jazierka s termálnou vodou a korytnačkami.
Hlavným symbolom piešťanských kúpeľov je páv. Nájdete ho na rôznych obrazoch v rámci kúpeľných objektov. Krásou živých pávov sa môžete pokochať počas prechádzky kúpeľným parkom.
V Piešťanoch bolo v roku 1914 otvorené prvé golfové ihrisko na Slovensku. Zahrať si golf na kúpeľnom ostrove môžete dodnes.
Hlavný dopravným prostriedkom obyvateľov Piešťan v rámci mesta je bicykel.
História piešťanských kúpeľov a Piešťan
Prvá písomná zmienka o meste Piešťany pochádza z roku 1113, no dnešné územie mesta bolo pravdepodobne osídlené už omnoho skôr. Od 16. storočia, kedy okolo miestnych liečivých prameňov vznikla osada Teplice, sú dejiny mesta úzko späté s rozvojom kúpeľníctva.
Prvá písomná zmienka o kúpeľoch Piešťany pochádza z roku 1549. Prvé kúpeľné domy tu začali vznikať koncom 18. storočia. Oficiálnu prevádzku kúpele zahájili v roku 1830. Najvýznamnejšími majiteľmi piešťanských kúpeľov bola rodina Winterovcov. Práve im vďačia kúpele za svoju celosvetovú slávu.
Počas svojej existencie mesto Piešťany vystriedalo viacero názvov – Pescan, Piesthen, Pöstény, Teplicz či Piestyan. Názov Piešťany sa používa od roku 1920.
Galéria
Krasový útvar s názvom slonie uši v jaskyni Driny Zdroj: Wikimedia, licencia CC / Peko
Pohľadnica – Alfons Mucha Zdroj: Historické pohľadnice/foto
Miesto posledného odpočinku Milana Rastislava Štefánika Zdroj: wikimedia, licencia cc / Lubomir ludvik
Čachtický hrad, výhľady z hradného múra Zdroj: wikimedia
Hrad Tematín Zdroj: wikimedia
Fotografia Ivana Krasku Zdroj foto: Balneologické múzeum
Bojové tanky v hale číslo 2 Zdroj: Vojenské historické múzeum
Expozícia archeológie Zdroj foto: Balneologické múzeum
Kláštor Katarínka Zdroj: wikimedia / licencia cc / Tibor Kádek
Kúpeľný park v Piešťanoch pred Thermia Palace Zdroj: wikimedia / licencia cc / Bjalek Michal
Kaštieľ Chtelnica Zdroj: wikimedia / licencia cc / Palickap
Jaskyňa Čertova pec Zdroj: wikimedia / licencia cc / Michal Jakubský
Jazero Sĺňava Zdroj: wikimedia/ licencia cc/ / Lure
Románsky kostol v Dechticiach Zdroj foto: wikimedia / licencia cc / palickap
Rotunda sv. Juraja v Nitrianskej Blatnici Zdroj: wikimedia / licencia cc / Roman Hraška
Šikmá veža vo Vrbovom Zdroj: wikimedia/licencia cc / palickap
Slovanské hradisko Valy Bojná Zdroj: wikimedia/licencia cc / Lukáč Peter
Dolné nádvorie Smolenického zámku Zdroj: Obec Smolenice
Topoľčiansky hrad Zdroj: wikimedia/licencia cc / Baca12
Trenčiansky hrad Zdroj: wikimedia/licencia cc / Parik.zak
Trnava, Friedrich Bernhard Werner, 1750–1778 Zdroj: https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:GMB.C_6301
Veľkomoravský dvorec Ducové-Kostolec Zdroj: wikimedia / licencia cc / MarkBA
Zámok v Hlohovci – nádvorie Zdroj: Zámok Hlohovec
Park miniatúr v obci Podolie Zdroj: wikimedia/licencia cc / Michal Jakubský
Oponický hrad Zdroj: wikimedia/licencia cc / Mutichou
Očkovská mohyla Zdroj: wikimedia/licencia cc / Pistal
Múzeum studenej vojny v Alekšinciach Zdroj: Facebook stránka Podzemný kryt Severka – Alekšince
Hrad Beckov Zdroj: wikimedia/licencia / Pierre Bona
Haluzická tiesňava Zdroj: wikimedia/licencia cc / Lure
Čachtické múzeum Zdroj: wikimedia/licencia cc / Mad mouse
Vlastivedné múzeum v Hlohovci Zdroj: Frantiskanihc.sk
Aponiovská historická knižnica Zdroj: wikimedia/licencia cc / Slovak national Library
Bahnisko v kúpeľnom dome Irma v Piešťanoch Zdroj: Ensanahotels.com
Zrkadlisko v kúpeľnom dome Irma v Piešťanoch Zdroj: Ensanahotels.com
Praktické informácie
Doprava
Priamo do Piešťan vedie diaľnica z Bratislavy a zo Žiliny. Do mesta jazdia autobusy, vlaky a nachádza sa tu aj medzinárodné letisko. Železničná stanica aj autobusová stanica v Piešťanoch sa nachádzajú v blízkosti centra mesta. Letisko Piešťany leží približne 5 km od mesta. Lietajú z neho charterové linky do Turecka a Egypta.
Na prepravu v rámci mesta môžete využiť MHD, miestne taxislužby aj obľúbený dopravný prostriedok miestnych obyvateľov – bicykel. Požičať, alebo uschovať ten svoj, si ho môžete vo viacerých miestnych hoteloch, napríklad vo wellness hoteli Park, v hoteli Máj a vybraných kúpeľných hoteloch.
Parkovanie
V meste sa nachádza množstvo parkovísk, pričom väčšina je spoplatnená a to vrátane sviatkov a víkendov. V centre mesta môžete parkovať na vyznačených parkovacích miestach. Úhrada parkovného je možná prostredníctvom parkovacieho automatu, ktorý umožňuje aj platby kartou či telefónom.
Obľúbeným parkoviskom v Piešťanoch je kryté parkovisko obchodného centra Aupark. Aj tu je parkovanie spoplatnené.
Vlastné parkovisko poskytuje aj väčšina piešťanských hotelov. Niekde je parkovanie už v cene pobytu, inde si zaň budete musieť priplatiť. Parkoviská sa nachádzajú aj pri jednotlivých hoteloch na Kúpeľnom ostrove. Parkovať tu môžu aj návštevníci, ktorí nie sú ubytovaní v niektorom z hotelov. Vjazd na kúpeľný ostrov je však spoplatnený.
Turisticko-informačná kancelária
Počas hlavnej turistickej sezóny je kancelária k dispozícii 7 dní v týždni. Aktuálne otváracie hodiny nájdete na oficiálnej webovej stránke informačného centra.
Piešťanské informačné centrum Pribinova 2, 921 01 Piešťany
Keď navštívite svetoznáme kúpele v Piešťanoch, prejdite sa určite aj po kúpeľnom parku s leknovými jazierkami a pávmi. Okrem toho, že park poskytuje príjemné osvieženie a odpočinok nielen pre kúpeľných hostí, sa môžete pokochať pohľadom na najrozmanitejšie dreviny …
Ak si chcete urobiť výlet s rodinou alebo sa zaujímate o hrady a zámky na Slovensku, určite navštívte Park miniatúr Podolie. Mnohé z vystavovaných modelov už zanikli a práve tu nájdete ich vedecké rekonštrukcie. Vďaka nim budete vedieť …
V rodnom dome M. R. Štefánika v Košariskách bolo otvorené múzeum, ktoré nesie jeho meno. Nad obcou Košariská sa na vrchu Bradlo týči Mohyla M. R. Štefánika, ktorá je miestom jeho posledného odpočinku a zároveň pamätníkom a národnou …
K symbolom piešťanských kúpeľov bezpochyby patrí aj Kolonádový most, nazývaný tiež Sklený most, ktorý spája mesto Piešťany s Kúpeľným ostrovom. Je to najdlhší krytý most na Slovensku a zároveň národná kultúrna pamiatka. Patrí k vrcholom funkcionalistickej architektúry Slovenska. …
Alfons Mucha bol český maliar a najvýznamnejšia osobnosť európskej secesie. Patril medzi významných hostí a návštevníkov piešťanských kúpeľov. Z vďačnosti namaľoval špeciálne pre kúpele obraz, ktorý sa nachádza vo výklenku v luxusnom 5* hoteli Thermia Palace. V roku 2000 …
Jaskyňa Driny je jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku. Patrí medzi najvýznamnejšie turistické atrakcie v Malých Karpatoch. Vyskytuje sa v nej najkrajší krasový útvar, unikát na Slovensku s názvom Slonie uši. Tento útvar z nej robí jedinečnú a …
Galéria M. A. Bazovského je multikultúrnym priestorom, ktorého služby sú určené pre laickú i odbornú verejnosť. Orientuje sa na výtvarné umenie 20. a 21. storočia. Nájdete tu diela umelcov z trenčianskeho regiónu, ale na svoje si prídu aj …
Hrad Tematín, národná kultúrna pamiatka a ruina stredovekého hradu z 13. storočia, je dominantou Stredného Považia. Je obklopený nádhernou prírodou a ponúka krásne výhľady. Leží na jednom z vrchov pohoria Považský Inovec a patrí medzi jeden z najvyššie …
Čachtický hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia na obranu hranice Uhorska pred nepriateľmi. Zrúcanina tohto hradu sa nachádza v Malých Karpatoch, medzi obcami Čachtice a Višňové. Kto by nepoznal Alžbetu Báthoryovú, krvavú čachtickú pani, ktorá na hrade …
Medzi obcami Ducové a Hubina, priamo nad cestou z Piešťan do Beckova, sa nachádza významná archeologická lokalita – veľkomoravské hradisko. Veľkomoravský dvorec Ducové leží na skalnatom výbežku Kostolec v nadmorskej výške 240 m.n.m. Hradisko Kostolec patrí medzi významnú …