> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Piešťany > Atrakcie a turistické zaujímavosti Piešťan > Kúpele Irma a hotel Thermia Palace v Piešťanoch

Kúpele Irma a hotel Thermia Palace v Piešťanoch

Za jeden zo symbolov piešťanských kúpeľov môžeme považovať hotel Thermia Palace a kúpeľný dom Irma. Spoznajte s nami históriu a jedinečnú architektúru stavieb, ktoré sú právom považované za vrcholné diela secesie na Slovensku.

Kúpeľný dom Irma a Thermia Palace sú klenotmi secesie

Piešťanské kúpele patria k najznámejším a zároveň najnavštevovanejším kúpeľom na Slovensku. O tom, že to tak bolo aj v minulosti, svedčia mnohé dodnes zachované historické stavby. Medzi architektonické skvosty kúpeľného ostrova zo začiatku 20. storočia radíme hotel Thermia Palace, ktorý je priamo prepojený s kúpeľným domom Irma. Oba boli postavené v štýle secesie. Dodnes sú tieto architektonické diela považované za vrchol secesnej tvorby na Slovensku a patria medzi národné kultúrne pamiatky.

Thermia Palace – výnimočná stavba s jedinečnou architektúrou

Kúpeľný hotel Thermia Palace nechal postaviť zakladateľ kúpeľov Ľudovít Winter v roku 1910, ako luxusný a reprezentačný hotel pre vtedajšiu aristokraciu. Hotel mal byť prepojený s kúpeľmi Irma, ktoré boli postavené priamo na prameni. Architektonické diela navrhli budapeštianski architekti Ármin Hegedüs a Henrik Böhm. Stavba tohto, na tú dobu, najmodernejšieho kúpeľného komplexu trvala necelé dva roky. Hotel bol slávnostne otvorený v roku 1912.

Interiér a exteriér hotela bol navrhnutý v štýle viedenskej secesie s bohatou výzdobou. Hotel Thermia Palace v tomto obdobobí predstavoval nielen vrchol v architektúre, ale i v jeho modernom vybavení či vysoko kvalitných kúpeľných službách. Na základe toho sa stal najvyhľadávanejším hotelom Rakúsko-uhorskej monarchie.

Hotel Thermia Palace prešiel v roku 2006 rozsiahlou rekonštrukciou s čo najvyššou snahou o zachovanie pôvodných secesných prvkov a jeho historického nádychu. Interiér hotela, reštaurácie či izby a apartmány sú v súčasnosti vybavené klasickým dobovým nábytkom a zariadením, ktoré odpovedá jeho statusu 5-hviezdičkového hotela. V súčasnosti patrí hotel Thermia Palace medzi najluxusnejšie kúpeľné hotely na Slovensku

Interiér hotela Thermia Palace ukrýva dielo Alfonza Muchu

Obraz Alfonsa Muchu v Thermia Palace

V priestoroch reštaurácie Grand nad vstupnými dverami sa nachádza vzácny obraz od Alfonsa Muchu, ktorý patril k popredným predstaviteľom secesie. Maliar obraz daroval kúpeľom z vďačnosti za poskytnutú liečbu pre jeho dcéru.

Vzácne dielo pomenoval:

Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia

Obraz bol slávnostne odhalený dňa 15. mája 1932. 

Zdroj fotografie obrazu: Piešťanské informačné centrum

Fotogaléria

Kúpele Irma s bahniskom a zrkadliskom

Kúpele Irma sa boli, podobne ako Thermia Palace, dokončené v roku 1912. Jedinečným architektonickým riešením bolo práve prepojenie hotela s balneoterapiou. V jednoduchosti hostia už nemuseli opúšťať hotel, aby sa dostali k procedúram. 

Najťažším orieškom pri výstavbe bola poloha budúcich kúpeľov, pretože sa nachádzali v podmáčanom prostredí prírodného výveru. A. S. Kovács navrhol okrem vhodného spôsobu výstavby základov aj dvojvrstvovú kopulu o rozpätí 21 metrov nad priestorom bahniska. Okrem unikátneho bahenného bazéna (bahniska), ktorý je bohato zdobený, tu nájdete aj krásny termálny bazén (zrkadlisko).

V Irme sa môžete okúpať v piešťanskej liečivej vode s teplotou až 39 °C. Za vyskúšanie tiež stoja aj ponúkané procedúry, ktorých je viac ako 60. 

Kúpeľný dom Irma a hotel Thermia Palace v Piešťanoch navštívili mnohé popredné osobnosti

Kúpele za éry Winterovcov dosiahli ozajstný rozmach, o čom svedčia aj návštevy významných osobností. Hovorí sa, že tu v roku 1801 strávil nejaký čas aj významný hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven. 

S istotou však vieme povedať, že v hoteli Thermia Palace sa vo februári 1917 stretli traja cisári, a to Wilhelm II. von Hohenzollern, rakúsky cisár Karol I. a bulharský cár Ferdinand I., aby tu rokovali o ďalšom vedení vojny. Okrem týchto významných cisárov tu boli ubytovaní aj mnohí vládcovia orientálnych krajín, indickí maharadžovia, prezidenti a diplomati z najrozličnejších štátov sveta. 

Ubytovaných tu bolo aj mnoho slovenských či zahraničných  spisovateľov, básnikov, dramatikov, hercov a skladateľov. Zdržiaval sa tu i známy český botanik Karel Domin, ktorý je autorom knihy Piešťanská květena.

Zaujímavosti

  • V Piešťanoch, ako v jedinom meste na Slovensku, v priebehu 19. storočia až do 2. sv. vojny pôsobili takzvaný infanteristi – ľudia, ktorí ťahali dvojkolesový vozík s uzavretou kabínou. Vozík slúžil na prepravu ľudí, v tomto prípade kúpeľných hostí, ktorí využívali služby infanteristov na prepravu medzi ubytovaním a miestom podávania procedúry. 
  • Názov hotela Thermia mala navrhnúť matka Ľudovíta Wintera a slovo Palace k názvu pridal Winter. Kúpele Irma boli pomenované po manželke majiteľa kúpeľov, grófke Irme Erdödyovej.
  • Hotel Thermia Palace sa v roku 2006 stal prvým päťhviezdičkovým kúpeľným hotelom na Slovensku.

Historické fotografie hotela Thermia Palace a kúpeľného domu Irma

Doprava do kúpeľného mesta Piešťany

Kúpeľné mesto Piešťany má priaznivú polohu medzi Bratislavou, Nitrou a Trenčínom. Piešťany sú dostupné vlakom aj autobusom. Cez mesto prechádza diaľnica D1 a cesta 61 smerujúca z Trnavy do Nového Mesta nad Váhom. 

Letisko Piešťany je z hotela Thermia Palace vzdialené asi 4,5 km, avšak z tohto letiska nelietajú pravidelné, len charterové lety. Z letiska M. R. Štefánika v Bratislave premávajú pravidelné lety. Z Piešťan na letisko v Bratislave je to asi 77 km cestou E75. 

Ako sa dostanete z mesta Piešťany ku kúpeľnému domu Irma a k hotelu Thermia Palace 

Hotel Thermia Palace sa nachádza na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch, zasadený do kúpeľného parku. Od centra mesta je hotel vzdialený pešo asi 300 m cez Kolonádový most ponad rieku Váh. Autom sa na ostrov dostanete cez Krajinský mos a priamo na Kúpeľný ostrov premáva aj MHD. 

Parkovanie

Parkovať je možné priamo na Kúpeľnom ostrove za poplatok. 

Program/Akcie

V hoteli Thermia Palace sa konajú rôzne stretnutia, konferencie, firemné či iné podujatia. Reštaurácia Grand v hoteli je vhodným miestom pre rôzne recepcie, bankety aj svadby. Okrem toho je v hoteli k dispozícii kaviareň s letnou terasou a výhľadom na park.

Azda najznámejším podujatím, ktoré sa v hoteli Thermia Palace každoročne koná, je festival Art Nouveau.

Art Nouveau Festival

V priestoroch kúpeľného hotela Thermia Palace a liečebného domu Irma, sa počas festivalu konajú rôzne odborné prednášky, výstavy, koncerty či komentované prehliadky ich secesných priestorov. Festival je doplnený o ďalšie témy z histórie kúpeľov, ktoré sa týkajú prevažne secesie a zlatej éry piešťanských kúpeľov. 

Otváracie hodiny Kúpele Irma

Procedúry v Kúpeľoch Irma môžu absolvovať nielen hostia hotela Thermia Palace, ale aj klienti ubytovaní v ďalších hoteloch v Piešťanoch alebo návštevníci kúpeľov. Podáva sa tu široké spektrum liečebných procedúr. Stačí si iba vybrať.

Aktuálne otváracie hodiny Kúpeľov Irma nájdete na oficiálnej stránke kúpeľov, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Mapa miesta

Postrehy návštevníkov

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top