Park miniatúr Podolie

Ak si chcete urobiť výlet s rodinou alebo sa zaujímate o hrady a zámky na Slovensku, určite navštívte Park miniatúr Podolie. Mnohé z vystavovaných modelov už zanikli a práve tu nájdete ich vedecké rekonštrukcie. Vďaka nim budete vedieť ako niektoré hrady vyzerali v čase ich najväčšej slávy. Aj preto je tento projekt jedinečný.

Voľnočasový a náučný areál Park miniatúr

Expozícia sa rozprestiera na rozlohe 1 hektára v areáli základnej školy v obci Podolie, vzdialenej asi 14 km od kúpeľného mesta Piešťany. Myšlienka tohto unikátneho múzea ako voľnočasového a náučného areálu vznikla v hlave Juraja Hlatkého v roku 2001. S prípravnými prácami sa začalo v roku 2003 a pre verejnosť sa park otvoril v roku 2005. 

V parku miniatúr v Podolí nájdete pod holým nebom expozíciu s viac ako 80 modelmi nielen hradov a zámkov, ale aj kostolíkov, rozhľadní a rodných domov významných osobností, napr. P. O. Hviezdoslava, Ľ. Štúra, M. Kukučína, A. Dubčeka či M. R. Štefánika. Nájdete tu takisto dobové modely hradov Rákoš, Súľov, či Tematín, ktoré sú v súčasnosti už len ruinami. Modely sú zhotovené väčšinou v mierke 1:50, prípadne 1:25 a 1:30. 

Ako vzniká model hradu?

Najprv je potrebné získať materiály o hrade a výkresovú dokumentáciu. Tie sa nachádzajú hlavne v archívoch. Rovnako dôležitá je spolupráca s odborníkmi, akými sú napr. aj zamestnanci archívu Pamiatkového úradu v Bratislave. 

Okrem toho sa študujú historické pohľadnice, staré zábery, prebieha fotenie a meranie v teréne. Potom sa urobí návrh dobovej rekonštrukcie. Jednotlivé objekty sa následne modelársky spracúvajú. Stavba  modelu trvá podľa náročnosti 3 mesiace až 2 roky. Niektoré modely, ako napr. Holíčsky zámok, vážia až 43 ton.

Fotogaléria

Doprava

Podolie je vzdialené cca 12 km od Nového mesta nad Váhom a 14 km z Piešťan. 

Areál parku nájdete v strede obce. Parkovanie je možné priamo pred areálom. 

Z Piešťan do Podolia

Autobusovou dopravou sa z najbližšieho kúpeľného mesta Piešťany dostanete do Podolia priamym spojením. Cesta trvá asi 30 minút.. Z Nového mesta nad Váhom je to 20 min. tiež priamym autobusovým spojením.

Mapa miesta

Program/Akcie

V parku miniatúr Podolie sa konajú rôzne podujatia ako je deň otvorených dverí alebo deň detí. 
Raz ročne sa koná špeciálna nočná komentovaná prehliadka, kedy máte možnosť vidieť rozsvietené modely.

Výlet s deťmi môžete zakončiť oddychom v bazéne, či spojiť s pobytom pre rodiny s deťmi v kúpeľoch Piešťany a užiť si tak spoločne nezabudnuteľné rodinné chvíle.

Postrehy návštevníkov

Cenník/Otváracie hodiny

Vstupné sa pohybuje od 3,- do 4,- €. Otvorený je sezónne od apríla do októbra.

Aktuálne otváracie hodiny a cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Parku miniatúr. Odkaz uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top