Bardejovské Kúpele sú mestskou časťou mesta Bardejov. Ležia severne od mesta vo vzdialenosti približne 5 km. Bardejovské Kúpele sú známe predovšetkým svoju liečivou vodou a bohatou históriou. Kúpele v minulosti navštívili mnohé významné osobnosti, ako napríklad ruský cár Alexander I., cisár Jozef II. či cisárovná Alžbeta Bavorská, známa ako Sisi.
Okolie Bardejovských Kúpeľov obklopuje nádherná príroda s rôznymi prírodnými zaujímavosťami. Bardejovské Kúpele sa tak stali dokonalým miestom odpočinku s množstvom možností trávenia voľného času.
Turistické zaujímavosti v Bardejovských Kúpeľoch
V areáli Bardejovských Kúpeľov sa nachádza množstvo zaujímavých atrakcií. Milovníci histórie by nemali vynechať návštevu dvoch expozícií Šarišského múzea – skanzenu a národopisnej expozície vo vile Rákoci. V priestoroch hotela Alžbeta si môžu návštevníci prezrieť Muzeálny apartmán Sisi. Štýl, zariadenie a výzdoba apartmánu pripomínajú prítomnosť Sisi a obdobie konca 19. storočia.
Pre nadšencov turistiky je k dispozícii Lesnícky náučný chodník Čierna mláka či Kyslíková dráha, kde si okrem nenáročnej prechádzky môže návštevník dopriať aj zdravé cvičenie. Romantická prechádzka kúpeľným parkom či náučným chodníkom Sisi a jej zastavenia prepája celý areál kúpeľov a je zaujímavá v každom ročnom období.
Čo treba zažiť
Ochutnať prameň Herkules
Prameň Herkules, ktorý sa nachádza v Bardejovských Kúpeľoch, je považovaný za jeden z najvýznamnejších zdrojov liečivej vody a jeden z najsilnejších prameňov na Slovensku. Voda z neho je silno mineralizovaná s vysokým obsahom kysličníka uhličitého a jódu. Pomáha pri rôznych ochoreniach ako sú napríklad cukrovka, choroby žalúdka či dýchacie ťažkosti.
Prejsť sa po lávke priateľstva
Lávka priateľstva je dielom krajinného architekta profesora Ivana Otrubu. Nachádza sa v bardejovskom kúpeľnom parku a je jednou zo zastávkou náučného chodníka Sisi a jej zastavenia. Pri návšteve Bardejovských Kúpeľov určite nevynechajte možnosť spraviť si na tomto mieste peknú fotografiu.
Spoznať cisárovnú Sisi
Bardejovské Kúpele sa neodmysliteľne spájajú s cisárovnou Sisi, ktorá v kúpeľoch strávila tri týždne. Navštíviť môžete napríklad Muzeálny apartmán Sisi či vydať sa po náučnom chodníku Sisi a jej zastavenia. Zúčastniť sa môžete aj slávností Alžbetínskeho dňa, ktoré sa konajú každoročne na počesť cisárovnej.
Preskúmať okolitú prírodu
Okolie Bardejovských Kúpeľov ponúka mnoho možností ako tráviť voľný čas v prírode. Nachádza sa tu niekoľko náučných chodníkov, turistických značených chodníkov a rehabilitačných chodníkov. Na svoje si tak prídu milovníci turistiky, ale i behu či cyklistiky.
Navštíviť národopisnú expozíciu a skanzen
V Bardejovských Kúpeľoch môžete nájsť dve expozície Šarišského múzea v Bardejove. Expozície sa nachádzajú na konci areálu kúpeľov vo vile Rákovci. V národopisnej expozícii sú pre návštevníkov zaujímavou formou prezentované dejiny ľudovej kultúry. Ďalšia expozícia je zameraná na dejiny lekárenstva a históriu Bardejovských Kúpeľov.
V tesnej blízkosti Vily Rákoci sa nachádza Múzeum ľudovej kultúry – skanzen. Tu si môžete prezrieť pamiatky ľudového staviteľstva a tradícií či náboženstva obyvateľov v podobe obytných a hospodárskych stavieb či krásnych drevených kostolov.
Vyskúšať liečivé singletracky
V okolí Bardejovských Kúpeľov sa nachádza niekoľko liečivých singletrackov. Sú to trasy, ktoré boli vybudované najmä pre cyklistov, ale využívať ich môžu aj turisti či bežci. Jednotlivé singletracky dostali pomenovanie po liečivých prameňoch, ktoré sa nachádzajú v Bardejovských Kúpeľoch.
Okolie Bardejovských Kúpeľov ponúka množstvo možnosti ako tráviť voľný čas. Môžete sa vybrať na návštevu historickej alebo prírodnej pamiatky, ktorých je v okolí Bardejova a Bardejovských Kúpeľov mnoho. Za názvom zaujímavosti uvádzame vzdialenosť od Bardejovských Kúpeľov.
Bardejovské Kúpele – expozície Šarišského múzea v Bardejove (Ikony, Historická expozícia, Prírodovedná expozícia)
Kuriozity a zaujímavosti
Prameň Herkules, ktorý vyviera v Bardejovských Kúpeľoch, je jedným z najsilnejších prameňov na Slovensku.
Celé Bardejovské Kúpele sú spojené s menom cisárovnej Alžbety, známej ako Sisi, ktorá sa v Bardejovských Kúpeľoch liečila 3 týždne.
Na pomerne malom území v kúpeľoch vyviera až 10 prameňov, ktoré sa navzájom líšia svojím zložením. Na pitné kúry sa využíva 8 liečivých prameňov.
V priebehu 18. a 19. storočia boli Bardejovské Kúpele natoľko obľúbené a známe, že sa tu liečil napríklad rakúsko-uhorský cisár Jozef II., manželka cisára Napoleona Mária Lujza, ruský cár Alexander I., poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska a cisárovná Alžbeta.
História Bardejovských Kúpeľov a Bardejova
Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch pochádza z roku 1247. V priebehu 15. až 17. storočia dochádzalo k postupnému rozvoju kúpeľov. Bardejovské Kúpele sa neskôr stali natoľko známymi a vyhľadanými, že boli obľúbeným miestom uhorskej šľachty či dokonca panovníkov. Po vojnách, ktoré neblaho zasiahli aj kúpele, boli zrekonštruované do takej podoby ako ich poznáme dnes. Bardejovské Kúpele sú jednou z mestských častí mesta Bardejov.
V roku 1241 bolo v Ipatijevskej kronike poprvýkrát sponuté mesto Bardejov. Mesto v minulosti ležalo na významnej obchodnej ceste, čo znamenalo jeho rýchly rozvoj. Už v 14. storočí bolo privilegované mesto obohnané hradbami. Bardejov sa stal centrom kultúry, vzdelanosti, miestom obchodu a remesiel. Mesto Bardejov si zachovalo svoju históriu až do súčasnosti. V roku 2000 bolo historické námestie zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Galéria
Kostol z Mikulášovej Zdroj: Lenka Škripková
Kalvária v Bardejove – kostol sv. Kríža
Lesnícky náučný chodník Čierna mláka v Bardejovských Kúpeľoch – východiskový bod Zdroj: www.visitbardejov.sk
Singletrack v Bardejovských Kúpeľoch Zdroj: www.visitbardejov.sk
Bardejov – pohľad z veže zachytený na historickej pohľadnici Zdroj: FB: Slovensko na historických fotografiách
Veľká bašta, Bardejov
Praktické informácie
Doprava
Cez Bardejov prechádza cesta E77. Do mesta jazdia autobusy a vlaky. Autobusová a železničná stanica sa nachádza v blízkosti centra mesta. Na prepravu rámci mesta a okrajových častí je možné využiť MHD. Ďalej je možné využiť aj súkromnú osobnú prepravu.
V rámci destinácie
Do Bardejovských Kúpeľov premáva pravidelná autobusová doprava a linky MHD.
Parkovanie
V meste sa nachádza niekoľko parkovísk, väčšina z nich je spoplatnená. V centre mesta môžete parkovať na vymedzených parkovacích zónach, ktoré sú tiež spoplatnené. Úhrada parkovného je možná prostredníctvom parkovacieho automatu, ktorý umožňuje aj platby kartou či telefónom.
Bardejovské Kúpele majú k dispozícii centrálne parkovisko v blízkosti zastávky MHD. Parkovisko je spoplatnené. Hotely majú k dispozícii vlastné parkoviská. Pri jednotlivých hoteloch môže byť parkovanie za poplatok alebo zadarmo.
Turisticko-informačná kancelária
Aktuálne otváracie hodiny nájdete na oficiálnej webovej stránke informačného centra.
Turisticko-informačná kancelária Bardejov Radničné námestie č. 21, 085 01 Bardejov
Ak patríte k nadšencom turistiky a spoznávania prírodných krás, okolie Bardejovských Kúpeľov bude pre vás ako stvorené. Pre nenáročných turistov sú priamo v kúpeľoch k dispozícii náučné chodníky či cyklotrasy. Ak sa rozhodnete vydať po turistických trasách do …
Bardejovské námestie je jedným z najkrajších a najzachovalejších historických centier miest na Slovensku. Okrem historického Radničného námestia, môžeme v okolí nájsť ďalšie zaujímavé historické pamiatky a rôzne atrakcie. Návštevu Bardejova by si rozhodne nemali nechať ujsť milovníci kultúry …
Mesto Bardejov láka mnohých najmä kvôli svojej bohatej histórii. Jedinečné múzejné exponáty, ktoré môže návštevník uvidieť, sú vystavené v samostatných špecializovaných expozíciách Šarišského múzea. Zbierky venované histórii mesta či ikonopisu sa nachádzajú priamo v historickom centre Bardejova. Obe …
V Bardejovských Kúpeľoch sa, okrem známych kúpeľov a historického kúpeľného areálu, nachádza aj pozoruhodná pamiatka ľudových tradícií a staviteľstva – Skanzen ľudovej architektúry, ktorý predstavuje jednu z expozícií Šarišského múzea. Každý návštevník Bardejovských Kúpeľov by nemal vynechať príležitosť …
Historické jadro mesta Bardejov obkolesuje stredoveké mestské opevnenie, ktoré patrí v súčastnosti k najzachovalejším a najpozoruhodnejším opevneniam stredovekých miest na Slovensku. Bardejovský fortifikačný systém je súčasťou skupiny historických pamiatok Bardejova. Každý návštevník by si nemal nechať ujsť jeho …
Ruiny Hanigovského hradu, ktorý sa v historických listinách spomína aj ako Nový hrad, sa nachádzajú nad obcou Hanigovce, v okrese Sabinov. Hanigovský hrad patrí k viac menej zabudnutým hradom na Slovensku. Jeho postupná obnova a prekrásne okolie Čergova …
Skanzen vo Svidníku je jednou z expozícií Múzea ukrajinskej kultúry. Múzeum v prírode predstavuje návštevníkom život a staviteľstvo ukrajinského obyvateľstva v minulosti. V rozsiahlom areáli skanzenu je možné nahliadnuť do rôznych obytných či hospodárskych budov a pokochať sa …
Kalvária v Bardejove dotvára siluetu mesta Bardejov. Vypína sa nad mestom, na jeho východnej strane. K Pútnickému kostolu povýšenia Svätého kríža vedie 13 zastavení v podobe kaplniek, ktoré symbolizujú krížovú cestu Ježiša Krista. V okolí kostola sa nachádza …
V malebnej prírode Bardejovských Kúpeľov sa nachádza niekoľko náučných chodníkov. Požiadavky na nenáročnú turistiku pre rodiny s deťmi, ale aj pre aktívnejších ľudí či seniorov, spĺňajú okruhy Lesníckeho náučného chodníka Čierna mláka, ktorý je dostupný celoročne. Návštevníci si …
Šarišské múzeum v Bardejove sa môže pýšiť mnohými prívlastkami. Patrí medzi najstaršie múzeá u nás a jeho zbierkový fond je jedným z najcennejších na Slovensku. Mesto Bardejov má bohatú históriu, ktorá sa z väčšej časti zachovala a dnes …