Kalvária v Bardejove

Kalvária v Bardejove dotvára siluetu mesta Bardejov. Vypína sa nad mestom, na jeho východnej strane. K Pútnickému kostolu povýšenia Svätého kríža vedie 13 zastavení v podobe kaplniek, ktoré symbolizujú krížovú cestu Ježiša Krista. V okolí kostola sa nachádza cintorín, kde sú pochovaní významní obyvatelia mesta Bardejov. Turisticky nenáročná trasa na vrchol kalvárie je vhodná pre každého, kto má záujem spoznať históriu či prírodu v okolí Bardejova.

Vrcholu kopca dominuje Pútnický kostol svätého kríža

Bardejovská kalvária sa nachádza v blízkosti Bardejova. Vypína sa na pomerne strmom svahu na východnej strane mesta. Celú kalváriu tvorí 13 kaplniek, ktoré symbolizujú jednotlivé zastavenia Kristovej krížovej cesty. Vrcholu kopca dominuje Pútnický kostol sv. kríža, ktorý bol postavený v eklektickom historizujúcom slohu. Kostol sv. kríža je dvojvežový, fasáda kostola je výrazná. Medzi vežami sa uprostred nachádza socha archanjela Gabriela.

Najvýraznejším prvkom interiéru je oltár s obrazom Snímania Ježiša Krista, ktorý maľoval aj spolu s obrazmi v kaplnkách maliar N. Gavalier. Na chóre sa nachádza pamätná tabuľa na počesť zakladateľa kaplnky.

Pred vstupom do kostola je priestor, ktorý bol umelo vybudovaný počas výstavby. Tento priestor je podopretý múrom. Tu sa nachádza vstup do podzemnej kaplnky sv. Márie Magdalény. Takáto stavebná realizácia je pomerne zriedkavá a zaujímavá.

V minulosti jednotlivé kaplnky slúžili na celebrovanie omší. V každej kaplnke sa nachádzal sv. obraz. a boli uzatvorené dverami. Vstup do kaplnky dnes namiesto dverí zamedzuje mreža. Olejomaľby s výjavmi zastavení, podobne ako dvere, sa už na mieste nenachádzajú.

Významný Bardejovčania našli svoj večný odpočinok v okolí kostola

V okolí kostola sa nachádza cintorín, na ktorom sú pochovaní významní obyvatelia mesta Bardejov. Pochovaný je tu kňaz a starosta Bardejova Gejza Žebrácky, uhorský kartograf Jozef Homolka, prírodovedec Kornel Chyzer a iní. Zároveň tu boli pochovaní aj jednotliví remeselníci, ktorí sa podieľali na výstavbe kalvárie. Kaplnky v minulosti slúžili ako rodinné hrobky.

Zaujímavosti

História kalvárie v Bardejove

Pozemok pre kalváriu kúpila Bardejovská rímskokatolícka cirkev dňa 12.11.1858. Výstavba kalvárie začala v roku 1863 zásluhou Eduarda Kaczvinského. V roku 1868 bola kalvária dokončená a následne posvätená v roku 1869 košickým biskupom Jánom Pergerom. Kalvária bola postavená z milodarov. Na výstavbe sa podieľalo mnoho bardejovských remeselníkov, ktorí svoju prácu vykonávali zadarmo.

Pôvodne mal kostol dva zvony, v roku 1904 pribudol ďalší zvon. V čase prvej svetovej vojny boli však dva zvony zrekvírované armádou pre vojenské účely.

V roku 1920 až 1921 prebehla na kalvárii oprava z dôvodu poškodenia zubom času a vojnou pod taktovkou Gejzu Žebráckeho. Opravu financovali veriaci z farnosti a americkí vysťahovalci, ktorí tiež prispeli. Bola postavená nová strecha, vymaľoval sa nanovo kostol, či pribudol nový oltárny obraz. Pred kostolom bol postavený mramorový kríž. Okná boli darmi jednotlivých rodín v meste. Z amerických zbierok rodákov boli v českom Broumove odliate dva nové zvony namiesto chýbajúcich.

Ďalšia oprava prebehla v rokoch 1991 až 1993. Opravy kalvárie sa ujal farár a dekan Jozef Jurko.

Fotogaléria

Míľniky

  • 1858 – kúpa pozemku pre budúcu kalváriu,
  • 1863 – 1868 – výstavba kalvárie,
  • 1869 – kalvária bola posvätená košickým biskupom Jánom Pergerom,
  • 1. sv vojna – odobratie zvonov z kalvárie a použitie na vojenské účely,
  • 1920 – 1921 – rekonštrukcia kalvárie pod taktovkou Gejzu Žebráckeho,
  • 1991 – 1993 – rekonštrukcia kalvárie Jozefom Jurkom.

Známe osobnosti

Okrem zakladateľa kaplnky Eduarda Kaczvinského bol pre históriu bardejovskej kalvárie dôležitý aj Gejza Žebrácky. 

Gejza Žebrácky

Gejza Žebrácky

Gejza Žebrácky sa narodil 7.1.1869 v Prešove a zomrel 7.3.1951 v Bardejove. Bol významným teológom a cirkevným hodnostárom. Po štúdiách v Prešove a v Košiciach bol vychovávateľom, neskôr kaplánom v Solivare a kňazom v Plavči. Od roku 1912 pôsobil v Bardejove, kde dosiahol významné cirkevné postavenie. Neskôr zastával aj funkciu starostu mesta Bardejov.

Bol spoluzakladateľom a správcom Múzea Šarišskej župy (dnes Šarišské múzeum), pri čom sa podieľal na budovaní zbierok múzea. Za zásluhy bol nominovaný na podpredsedu Zväzu slovenských múzeí. Napísal mnohé práce. Medzi najvýznamnejšie dielo patrí Sprievodca sbierkami župného muzea v Bardiove (1926).

Fotografia vľavo: Gejza Žebrácky,
Zdroj foto: Katolícke noviny, archív Šarišského múzea v Bardejove

Doprava k bardejovskej kalvárii z Bardejovských Kúpeľov

Autom trvá cesta z Bardejovských Kúpeľov do centra Bardejova približne 9 minút. Priamo z Bardejovských Kúpeľov do Bardejova premávajú aj medzimestské autobusy a MHD. Verejnou dopravou trvá cesta približne 15 minút. Pri medzimestských autobusoch je konečná zastávka autobusová stanica Bardejov.

MHD linkami z Bardejovských Kúpeľov sa do centra mesta dostanete linkami číslo 1, 2. Vystúpiť odporúčame na zastávke s názvom Krátky rad.

Trasa

Z autobusovej stanice trvá cesta na kalváriu približne pol hodiny. Je potrebné pokračovať pozdĺž dvojprúdovej cesty, prejsť okolo supermarketu Billa. Za Spojenou školou Juraja Henischa prejsť na Ulicu pod Kalváriou (oproti na druhej strane cesty sa nachádza Dolná brána). Ulica je označená ako slepá, vhodná pre peších.

Ak pôjdete autom je vhodné využiť ulicu Krátky riadok (tu je možné aj zaparkovať) a postupovať ďalej na ulicu Pod Kalváriou. Prejsť cez železničné priecestie a pokračovať smerom do kopca.

Trasa je označená žltou turistickou značkou.

Región severovýchodného Slovenska ponúka množstvo zaujímavých pamiatok a atrakcií. Spojte návštevu regiónu Bardejova s kúpeľným pobytom v Bardejovských Kúpeľoch a doprajte si dostatok času na preskúmanie všetkého, čo tento krásny kraj Slovenska ponúka.

Parkovanie

Ak máte k dispozícii osobnú dopravu, auto je možné parkovať na malej odstavnej ploche pred železničným priecestím, na parkovisku pred Billou, na parkovisku na začiatku ulice Krátky riadok alebo na platených parkoviskách v okolí mestského opevnenia.

Mapa miesta

Program/Akcie

V kostole sa do roka konajú bohoslužby na sviatok sv. Magdalény a na sviatok Povýšenia Svätého kríža.

Pre aktuálne informácie ohľadom omší je potrebné navštíviť oficiálnu stránku farnosti, ktorú uvádzame v sekcii kontakt. 

Vstupné/cenník a otváracie hodiny

Areál je voľne prístupný verejnosti bez poplatkov a časového obmedzenia.

Postrehy návštevníkov

Video

Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace odkazy

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top