> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Rajecké Teplice

Kúpele Rajecké Teplice

Kúpeľné mesto Rajecké Teplice je síce podľa počtu obyvateľov štvrtým najmenším mestom na Slovensku, avšak patrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie. Nachádza sa len 14 km od Žiliny, ktorou prechádza aj frekventovaná cesta zo západu na východ. Obklopené lesnatými vrchmi vytvára príjemný pocit na relaxáciu pre kúpeľných hostí aj turistov.

Hlavnou pohnútkou pre návštevu kúpeľov je samozrejme termálna minerálna voda. Či už sem prídete na dlhodobú liečbu, alebo len krátky víkendový pobyt, istotne si nájdete vyžitie aj na voľný čas. Pre milovníkov histórie je široké okolie posiate hradmi, ktoré môžu navštíviť. Športoví nadšenci môžu spoznávať okolie na cyklotúrach, náučných chodníkoch, turistických trasách, v zime v neďalekých lyžiarskych strediskách.

Turistické zaujímavosti v Rajeckých Tepliciach

Ak s obľubou spoznávate turistické zaujímavosti v meste, určite neváhajte. Rajecké Teplice sú na to ako stvorené a navyše si k nim môžete zájsť aj pešo.

Na železničnej stanici nájdete aj Múzeum dopravy, ktoré vás prevedie históriou 20. storočia. Okrem vystavených modelov vlakov, predmetov súvisiacich s dopravou a motorkami si môžete pozrieť funkčné modelové koľajisko, s ktorým sa budú chcieť zahrať nielen deti. 

Neďaleko centra mesta rastie krásna storočná lipová aleja. Prešla pred niekoľkými rokmi revitalizáciou a dnes je príjemným miestom na prechádzky obyvateľov aj návštevníkov kúpeľného mesta.  Ak vám nevadí dlhšia vychádzka, môžete pokračovať ďalej smerom do mestskej časti Poluvsie vzdialenej asi 3 km.Tu stojí pamätník aj rodný dom Jozefa Gabčíka, jedného z účastníkov atentátu na ríšskeho protektora Heydricha. Neďaleko odtiaľ, blízko hlavnej cesty, stojí prírodná pamiatka Poluvsianska skalná ihla.

Treba zažiť

Kúpele v Spa Aphrodite

Termálne liečivé pramene s teplotou 38°C vás nenechajú chladnými :-). Celé kúpele sú postavené v jednotnej architektúre, a tak sa  prenesiete do sveta antiky. V kúpeľnom dome Aphrodite nájdete rozsiahly vodný svet s vnútornými a vonkajšími bazénmi, kde naozaj zrelaxujete a preliečite celé telo.  Termálna voda je vhodná najmä na pohybové a neurologické ochorenia, ale aj na relax a regeneráciu, ktorú tu určite nájdete. 

Ešte k  dôkladnejšiemu prehriatiu celého tela vám pomôže saunový svet s komplexom sáun a parných kúpeľov. Priestory sú ladené v orientálnom štýle a podnecujú pocit pohody a pokoja. K najnovším patrí zóna Natural Spa ladená v prírodnom duchu. Tu môžete využiť zrubové sauny, vonkajšie a vnútorné termálne bazény.  

Celý komplex je vzájomne prepojený, preto sa nemusíte zamýšľať, do ktorej časti pôjdete. Využiť môžete ktorúkoľvek súčasť vodného a saunového sveta. Hoteloví hostia kúpeľných domov majú vstup zdarma ako bonus k cene pobytu. Ostatní návštevníci si zakúpia buď niekoľkohodinové alebo celodenné vstupy podľa svojho záujmu. 

Nie je potrebné si vopred rezervovať vstup do Spa Aphrodite, zakúpite si ho priamo na mieste v hoteli Aphrodite. Taktiež môžete využiť bohatú ponuku liečebných, wellness a beauty procedúr. Tieto Vám odporúčame objednať si vopred v Balneocentre.

Labutie jazierko

Ide o malú vodnú nádrž s hĺbkou do 1 metra, ktorá vznikla napustením Kuneradského potoka. Nájdeme ju v parku smerom na severe mesta. Samotný názov nám prezrádza, že tu žije veľa labutí a kačíc. Jazierko obkolesuje rozmanitá flóra a spestrením sú tiež dve farebné fontány. Na jednom z ostrovčekov, ktorý je prepojený s brehom mostíkom,  si vychutnáte rybie špeciality vo vychýrenej Rybárskej bašte. Alebo sa môžete len tak počlnkovať po jazierku.  V zime sa tu dokonca dá aj korčuľovať.

Termálne kúpalisko Laura

Kúpalisko Laura nájdete 10 minút chôdze od centra. Využíva termálny prameň a teplota vody sa tu pohybuje od 25°do 27°C. Na svoje si tu prídu deti aj dospelí. Okrem plaveckého a detského bazéna sa môžete športovo vyžiť na tenisovom kurte, plážovom volejbale, minigolfe a fitnesscentre. Pre najmenších je tu aj detské ihrisko, kde sa zabavia, keď už si budú chcieť oddýchnuť od vody.

Náučný chodník Stratený budzogáň

Chodník Stratený budzogáň začína v kúpeľnom  parku pri rieke Račianka a čaká vás nenáročná 2 – 3 hodinová túra na svah vrchu Žibrid. Tam už zbadáte zvláštny prírodný útvar. Je to zvetraná skala s úzkou základňou a širšou vrchnou časťou, ktorá pripomína budzogáň. Komu sa bude chcieť, môže pokračovať až na vrchol Žibridu.

Cesta 14. storočím

Toto storočie nie je v názve náhodne. Z tohto obdobia pochádza prvá písomná zmienka o kúpeľoch Rajecké Teplice a tiež kostolík sv. Heleny v Stránskom. Trasa začína na ul. M.R. Štefánika (za hotelom Diplomat) a smeruje do Stránskeho. Nečakajte však rozhorúčenú asfaltku, je to poľná cesta lemovaná listnatými stromami a lavičkami. Celý čas budete mať nádherný výhľad na Malú Fatru, Veľkú Lúku, vrchy Kľak a Kozol, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy a ich časť Skalky. Trasa má 2 km, preto ju v lete zvládnete pešo alebo na bicykli, v zime zase na bežkách.

Fotogaléria zaujímavostí

Tipy na výlety z Rajeckých Teplíc

Poloha kúpeľov v Rajeckých Tepliciach priam nabáda na turistiku a spoznávanie okolitej histórie. Milovníkom histórie a stredovekých hradov ponúka Považie viacero zachovalých stavieb. Bezpochyby k najznámejším patrí hrad Strečno. Keď sa k nemu vyberiete, nevynechajte ani blízky Starý hrad, ktorý je jeho starším bratom. Celodenný výlet môžete spojiť aj so splavom na plti po Váhu popod oba hrady. 

Veľmi dobre zachovalým hradom a dnes už skôr zámkom je Budatínsky hrad, ktorý stojí v mestskej časti Žiliny – Budatíne. Ďalším, ktorý vám dávame na našich potulkách do pozornosti, je Lietavský hrad. Nadšenci a dobrovoľníci na ňom vykonali kus poctivej práce, a tak môžete obdivovať pekne zachovalú zrúcaninu stredovekej pevnosti. V širšom okolí za zmienku stojí aj Považský hrad, ktorý poteší priaznivcov mobilných aplikácií, keďže ponúka zdarma mobilného sprievodcu.

Aj cyklisti si tu však prídu na svoje. Celý región je popretkávaný cyklotrasami, stačí si už len vybrať náročnosť a cieľ a môžete s chuťou šlapať do pedálov. Najznámejšou je cyklotúra Rajeckou dolinou, ktorá je zokruhovaná, a preto na ňu nasadnete v ktoromkoľvek bode. Cestou po nej uvidíte napr. zrúcaninu gotického Kostola sv. Heleny v Stránskom alebo Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej. 

Nemenej známa je obec Čičmany so svojím typickým ľudovým vzorom, ktorý ju preslávil široko-ďaleko. Áno, aj túto obec nájdete neďaleko kúpeľného mesta a zaiste stojí za to spoznať vychýrené pomaľované dreveničky.

Nielen stredoveké hrady, ale aj prírodné zaujímavosti sú charakteristické pre široké okolie Rajeckých Teplíc. Či už si zvolíte turistické trasy na Súľovské skaly, alebo Náučný chodník okolím Rajeckého hradu, máte vždy čo pozerať. Obdivovatelia flóry nesmú vynechať návštevu chráneného šujského rašeliniska a orchidey v okolí Rajca.

Rôznorodých tipov na výlety z Rajeckých Teplíc je naozaj dosť, stačí si už len vybrať ten svoj, ktorý vás láka a zaujíma. Nemusíte sa báť, že by ste sa počas pobytu v Rajeckých Tepliciach nudili.

Odporúčané trasy

Viaceré turistické zaujímavosti môžete navštíviť aj v rámci jednodňového výletu, preto sme pre vás pripravili tipy na celodennú exkurziu:

  1. Rajecké Teplice – Lietavský hradSúľovské skaly
  2. Rajecké Teplice – Slovenský betlehem v Rajeckej LesnejObec Čičmany 
  3. Rajecké Teplice – Hrad StrečnoPlte na VáhuStarý hrad Varín
  4. Rajecké Teplice – zrúcanina kostola sv. Heleny v StránskomBudatínsky hrad
  5. Rajecké Teplice – Orchidey v okolí RajcaChránené šujské rašelinisko

Fotogaléria naj tipov na výlety

Kuriozity a zaujímavosti

  • Pravdepobodne málokto tuší, že istý čas na jeseň v roku 1938 boli korunovačné klenoty českých kráľov ukryté pred agentmi Nemeckej ríše v trezore hotela Veľká Fatra (dnešný hotel Aphrodite Palace).
  • Koncom 19. storočia premávali zo Žiliny, ktorá už bola vtedy významnou železničnou traťou, do Rajeckých Teplíc pravidelne bričky a omnibus pre kúpeľných hostí.

História kúpeľov Rajecké Teplice

Prvá písomná zmienka o obci pochádza zo 14. storočia, keď bola súčasťou lietavského panstva až do začiatku 17. storočia. Najväčší rozmach kúpele zažili počas vlastníctva Františka Thurza a jeho syna Juraja, ktorý dal postaviť prvý kúpeľný dom, organizoval bohatý spoločenský život pre šľachtu. Po jeho smrti Rajecké Teplice upadali.

Kúpele znova ožili až v 18. storočí a následne koncom 19. storočia, kedy ich navštívili aj príslušníci cisárskeho dvora. Ich obľúbenosť opäť stúpla, dokonca sa vybudovala aj lokálna železnica Žilina – Rajec. Ťažké časy a úpadok zakúsili Rajecké Teplice počas oboch svetových vojen. Až v 20. storočí postupne získali štatút kúpeľného miesta a v roku 1989 aj štatút mesta. 

V súčasnosti kúpeľné domy aj areál bazénov s termálnou vodou prešli rozsiahlou rekonštrukciou. Ponúkajú kúpeľným hosťom aj návštevníkom vysoký štandard liečby, wellnessu a relaxu hodný 21. storočia.

Praktické informácie

Doprava

Najlepšia dostupnosť do Rajeckých Teplíc je zo Žiliny, ktorá sa nachádza len 14 km. Odtiaľ premávajú pravidelné autobusové aj vlakové spoje. 

Keďže kúpele Rajecké Teplice patria k malým mestám, môžete ich celé prejsť pešo alebo na bicykli. Veľa ubytovacích zariadení ponúka aj ich požičanie, preto sa nemusíte obávať, ak si svoj nedonesiete. Využiť môžete aj taxík, najmä na odvoz zo stanice do hotela, v ktorom budete ubytovaní.

Parkovanie

Ubytovacie zariadenia a kúpeľné domy v Rajeckých Tepliciach ponúkajú pre svojich hostí vlastné parkovisko. Každý hotel si určuje svoj vlastný poplatok, prípadne je parkovanie zdarma. Pre návštevníkov sú k dispozícii parkovacie miesta za poplatok, ktoré určuje mesto.

Radenov dom v Čičmanoch (expozícia Považského múzea)

Čičmany – história, kultúrne pamiatky a múzeum

Rázovitá slovenská obec Čičmany, ktorá leží uprostred krásnej fatranskej prírody, privíta ročne množstvo turistov. Lákadlom sú najmä tradičné ľudové prejavy – čičmiansky folklór, architektúra a azda najznámejší čičmiansky vzor. Spoznajte s nami históriu a tradičný život v Čičmanoch. …

Čičmany – história, kultúrne pamiatky a múzeum Čítať viac

Scroll to Top