> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Turčianske Teplice > Výlety Turčianske Teplice a okolie

Výlety Turčianske Teplice a okolie

Turčianske Teplice sú síce malé mestečko, no región Turiec je bohatý na rôzne atrakcie a tipy na výlety, takže nudiť sa tu rozhodne nebudete. Poloha Turčianskych Teplíc ich priam predurčuje najmä na turistiku a rôzne druhy športov. Sklamaní však nebudú ani nadšenci múzeí a hradov. V blízkom okolí Turčianskych Teplíc ich nájdete hneď niekoľko. Priaznivci histórie si prídu na svoje v neďalekom banskom meste Kremnica.

Okolie Turčianskych Teplíc teda ponúka bohaté možnosti na výlety rôzneho zamerania. Stačí si vybrať podľa svojich preferencií. Za názvom atrakcie uvádzame vzdialenosť od Turčianskych Teplíc, aby ste si mohli lepšie časovo naplánovať kam na výlet v okolí Turčianskych Teplíc.

Hrady, zámky a historické zaujímavosti

Hrad Blatnica – 14,5 km

Z tajomných múrov hradu Blatnica sa vraj po nociach ozýva nešťastný nárek a plač. Zrúcanina ukrýva svoje tajomstvá aj legendy o zamurovaných nešťastníkoch. Pri potulkách Turcom si nenechajte ujsť hrad, ktorý vám okrem zaujímavej histórie ponúka aj nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Kalvária Kláštor pod Znievom – 17 km

Z hustého borovicového porastu na pahorku vyčnieva útla veža kostola. Ak sa vyberiete smerom k nemu, narazíte na krížovú cestu lemovanú kaplnkami a kalváriu, ktorá sa v čase vzniku čnela široko ďaleko v okolí na trávnatom kopci nad obcou Kláštor pod Znievom.

Hrad Zniev – 19 km

Zrúcanina hradu z 13. storočia, ktorá sa nachádza nad rovnomennou obcou. K hradu je nenáročný výstup, ktorý vám nezaberie veľa času.

Prírodné zaujímavosti

Minerálny prameň Budiš – 12 km

Neďaleko nenápadnej obce Budiš vyviera liečivý minerálny prameň známy široko-ďaleko. Sami sa môžete presvedčiť o jeho blahodárnych účinkoch na ľudské zdravie, hoci aj len, keď budete mať cestu okolo

Jaskyňa Mažarná – 15 km

V mohutnom skalnom brale, cestou na veľkofatranský vrch Tlstá, zrazu narazíte na skalný previs pripomínajúci veľkú papuľu zvieraťa. Ukrýva sa tu neveľká jaskyňa s kvapľovou výzdobou – Mažarná.

Gaderská dolina – 16 km

Keď sa povie Gaderská dolina, asi každému sa vybaví aspoň jedna prírodná zaujímavosť tejto najnavštevovanejšej doliny Veľkej Fatry. Neprekvapuje, že ju vyhľadávajú všetky vekové skupiny. Každý turista si v nej nájde to svoje.

Čertova brána – 20 km

Najznámejšia a najnavštevovanejšia turistická atrakcia Gaderskej doliny – skalná brána. Určite ju poznáte aj zo záberov viacerých slávnych slovenských filmov.

Šútovský vodopád – 48 km

Najvyšší vodopád na Slovensku, ktorý stojí určite za návštevu. Nájdete ho v Malej Fatre a privedie vás k nemu značený turistický chodník.

Múzeá

Mincovňa Kremnica – 23 km

Pre všetkých milovníkov, laikov aj odborníkov na numizmatiku, sa priam nabáda návšteva najstaršej mincovne na svete, ktorú nájdete v jednom z našich banských miest – Mincovňa Kremnica. Objavíte tu úžasnú históriu, počnúc od uhorských kráľov a ich zlatých dukátov, až po súčasnosť a razenie našich euromincí.

Múzeum Gýča Kremnica – 23 km

Ak máte zmysel pre humor, chcete sa schuti zasmiať, prípadne si zaspomínať aj na staré časy, neváhajte navštíviť Múzeum Gýča v Kremnici. Ide o jedinečné múzeum svojho druhu v celej Európe.

Múzeum Martina Benku – 25 km

Ak chcete bližšie spoznať tvorbu jedného z najznámejších slovenských maliarov, zakladateľa slovenskej moderny Martina Benku, navštívte jeho “zastretý farebný svet” v Múzeu Martina Benku v Martine. Sídli v autentických priestoroch vily, ktorú známy maliar obýval počas svojho života.

Etnografické múzeum – 25 km

Etnografické múzeum v Martine patrí medzi naše najstaršie múzeá. Viac ako storočie sa neúnavne  venuje získavaniu predmetov vlastivedného charakteru. Výsledkom je najkompletnejšia zbierka ľudovej kultúry na Slovensku.

Múzeum slovenskej dediny – 26 km

Skanzen ľudovej architektúry, kde sa môžete doslova prejsť aj vstúpiť do typických ľudových drevených obydlí a získať predstavu ako kedysi žili naši predkovia.

Ostatné

vrch Vyšehrad – 16 km

Vrch je známy svojimi slávnostnými výstupmi pri rôznych sviatočných príležitostiach. Ide o bývalé slovanské hradisko a je jeho symbolom.

Rozhľadňa na Krahulskom vrchu – 23 km

Nenáročný výstup, no o to krajší výhľad sa vám naskytne z rozhľadne na Krahulskom vrchu nad mestom Kremnica. Rozhľadňa priam nabáda na oddychový výlet pre malých aj veľkých.

Lyžovanie na tráve a jazda na koni – 24 km

Atrakcie ponúka stredisko Kašová v Jasenskej doline.

Lyžiarske strediská 

  • Jasenská dolina – 24 km
  • Valčianska dolina – 24 km
  • Krahule – 15 km
  • Martinské hole – 25 km
  • Skalka pri Kremnici – 28 km
Súsošie Obete varujú so symbolickým hrobom neznámeho vojaka

Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici

Múzeum SNP v Banskej Bystrici patrí medzi najznámejšie múzeá, ktoré sa zameriavajú na vojenské dejiny Slovenska v období prvej a druhej svetovej vojny a povojnového obdobia. Netradičnú architektúru, ktorá symbolizuje tragédiu vojny, dopĺňa pozoruhodná expozícia, ktorá návštevníkom približuje …

Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici Čítať viac

Celkový pohľad na areál Mestského hradu v Banskej Bystrici

Mestský hrad v Banskej Bystrici a jeho história

Banská Bystrica leží v srdci stredného Slovenska. Mestský hrad v Banskej Bystrici s jednotlivými stavbami patrí medzi jeho významné symboly. Ak sa rozhodnete navštíviť Banskú Bystricu, jednoznačne si nenechajte ujsť príležitosť prejsť sa areálom mestského hradu, navštíviť múzeá …

Mestský hrad v Banskej Bystrici a jeho história Čítať viac

Scroll to Top