> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Turčianske Teplice > Výlety Turčianske Teplice a okolie > Minerálny prameň Budiš – aj sami si ho môžete načerpať

Minerálny prameň Budiš – aj sami si ho môžete načerpať

Neďaleko nenápadnej obce Budiš vyviera liečivý minerálny prameň známy široko-ďaleko. Sami sa môžete presvedčiť o jeho blahodárnych účinkoch na ľudské zdravie, hoci aj len, keď budete mať cestu okolo.

Na skok od Zlatých kúpeľov

Prameň Budiš sa nachádza 11 km od známych kúpeľov Turčianske Teplice a pomenovaný je podľa rovnomennej dedinky, pri ktorej aj pramení. Na mape je ale jedným z troch známych prameňov v tejto oblasti.

Objavil ho ešte v roku 1573 benediktínsky mních Mikuláš Pavol Brikcius. Minerálne vody vyvierali najprv rozptýlene na nive potoka Jasenica. Jeho reguláciou postupne prírodné vývery zanikli. Avšak pramene zostali a slúžia, jednak ako plniareň minerálnej vody Budiš na komerčné účely, a jednak ako voľne prístupný prameň.  

Samotná minerálna voda je stredne mineralizovaná hydrogénuhličitanovo-síranová, horečnatá, sodno-vápenatá, uhličitá a studená, hypotonická slabo kyslá až neutrálna. Jej unikátne zloženie minerálov dopĺňa ich nedostatok v ľudskom organizme, čo už vo svojich písomnostiach spomínal aj Matej Bel.

Priaznivé účinky budišskej minerálky

  • Dopĺňa dennú potrebu vápnika.
  • Priaznivo pôsobí na tráviaci systém.
  • Napomáha správnej činnosti obličiek.
  • Vhodne pôsobí na dýchací systém.
  • Nahrádza nedostatok minerálov v tele.

Fotogaléria

Doprava

Z Turčianskych Teplíc pôjdete autom smerom na Nitrianske Pravno, cesta trvá cca 13 min. Verejná doprava k prameňu nepremáva.

Parkovanie

Západne od obce Budiš sa nachádza parkovisko asi 150 m pred križovatkou ciest Turčianske Teplice – Martin – Prievidza. 

Mapa miesta

Vstup a otváracie hodiny

Minerálny prameň Budiš je voľne prístupný. Vybudovaný je tu aj drevený prístrešok. Vodu si môžete nabrať bez obmedzení, celoročne.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top