Jaskyňa Mažarná Blatnica

V mohutnom skalnom brale, cestou na veľkofatranský vrch Tlstá, zrazu narazíte na skalný previs pripomínajúci veľkú papuľu zvieraťa. Ukrýva sa tu neveľká jaskyňa s kvapľovou výzdobou – Mažarná.

Puklinová jaskyňa s dĺžkou 130 m

Jaskyňa Mažarná je puklinová jaskyňa s dĺžkou 130 m, vyzdobená nielen stalagnátovými kvapľami, ale aj sintrovými jazierkami, plná puklín a štrbín. Na konci vstupnej siene narazíte na dve chodby – Stĺpovú, ktorá je zdobená predovšetkým kvapľovými stĺpmi a Granátovú, ktorú pomenovali podľa nálezu ručných granátov z obdobia SNP.

V jaskyni Mažarná objavili aj pozostatky jaskynného medveďa a tiež dôkazy osídlenia pochádzajúce z tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Je preto dôležitým archeologickým náleziskom z tejto doby.

V zimných mesiacoch môžete natrafiť na pestrú cencúľovú výzdobu, ba aj netopiere, pre ktoré sa jaskyňa stáva každoročne domovom a útočiskom pred chladom.

Fotogaléria

Trasa k jaskyni Mažarná

Jaskyňa Mažarná je prístupná po značnom turistickom chodníku z obce Blatnica (okres Martin) – žltou značkou do Vápennej doliny, ďalej z ústia po modrej značke smer vrch Tlstá. Celá trasa meria cca 4 km. Najskôr vedie asfaltovou cestou, neskôr už lesnou.

Výlet si môžete spríjemniť aj návštevou hradu Blatnica, ktorý sa nachádza len 2 km od rovnomernej obce.

Doprava

Z kúpeľov Turčianske Teplice je to do Blatnice cca 10 km. Dostanete sa sem buď vlastnou dopravou alebo môžete využiť aj verejnú autobusovú dopravu.

Postrehy návštevníkov

Mapa miesta

Vstup

Jaskyňa je prírodnou pamiatkou a je voľne prístupná počas celého roka bez obmedzení.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top