Hrad Blatnica a zamurovaní nešťastlivci

Z tajomných múrov hradu Blatnica sa vraj po nociach ozýva nešťastný nárek a plač. Zrúcanina ukrýva svoje tajomstvá aj legendy o zamurovaných nešťastníkoch. Pri potulkách Turcom si nenechajte ujsť hrad, ktorý vám okrem zaujímavej histórie ponúka aj nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Podoba hradu včera a dnes

Hrad Blatnica sa pôvodne skladal z dlhého a relatívne úzkeho paláca, ktorý bol chránený na severnej aj južnej strane polkruhovitými vežami, zo severovýchodu bola strmá priepasť. Na zranitelnejšiej západnej strane bola vybudovaná mohutná veža s točitým schodiskom. Z juhovýchodnej strany sa nachádzalo malé nádvorie a to malo vstup zo západnej strany ponad priekopu vysekanú do skaly.  

Z hradu je zachovaná stena západnej veže, v ktorej sú vidieť ešte štrbinové strieľne. Horný hrad zovretý medzi dve veže sa ale žiaľ už značne rozpadáva. Oproti tomu dolný hrad má pomerne zachovalé nárožné kvádrovanie hospodárskych budov. Murivo sa však zvetráva do doliny po strmom úbočí, jednako je z oboch bášt nádherný výhľad. Z jednej strany sú to vrchy Tlstá a Ostrá a pohľad na Gaderskú dolinu a z druhej strany výhľad na Valčiansku dolinu a Martinské hole.                                                                                                        

O  zachovanie hradu Blatnica sa snažia taktiež nadšenci a dobrovoľníci z občianskeho združenia Diadém. V súčasnosti na ňom prebiehajú rôzne čistiace a záchranné práce, aby sa hrad zachoval aj pre budúce generácie.

Fotogaléria – podoby hradu

Stručná história Blatnického hradu

Blatnický hrad vybudovali v druhej polovici 13. storočia a jeho prvým majiteľom bol Peter z Brezovice. Postavili ho na ochranu obchodnej cesty Magna via, ktorá viedla z Nitry na sever. Neskôr sa však začala používať západnejšia cesta, a tak význam hradu upadol. Panovníci oň nemali veľký záujem a aj preto ho často dávali do zálohu. 

Až do polovice 16. storočia viac-menej hrad len spravovali rôzni majitelia, ktorí sa často menili. Svoj rozkvet zažil až s Révayovcami, ktorí pevnosť rozšírili a prebudovali. Avšak po nájazdoch povstalcov postupne upadal a od konca 18. storočia už nebol obývaný a postupne pustol.

Galéria historických fotiek a archeologických nálezov

Míľniky

  • 1300 – prvá zmienka o hrade Blatnica;
  • 1389 –  hrad daroval kráľ Žigmund Luxemburský šľachticovi Pogány Domonkosovi;
  • 1450-1470 – najtemnejšie obdobie hradu vo vlastníctve poľského Petra Komorowskeho;
  • 1540 – hrad získala od Habsburgovcov do daru rodina Révayovcov, ktorí priniesli rozmach;
  • 1678 – vyhorelo niekoľko hradných budov, Révayovci hrad obnovili a s prestávkami spravovali;
  • 1790 – z hradu sa odsťahovali poslední z rodu Révayovcov a odvtedy bol už hrad neobývaný.

Povesti o hrade Blatnica

Legenda o Blatoňovi

Legenda odkrýva nielen samotný vznik hradu Blatnica, ale hlavne rozpráva o nebojácnom mládencovi Blatoňovi, ktorý zachránil pred istou smrťou samotné kniežatá Pribinu a Mojmíra. Tí sa vybrali na poľovačku, kde zasiahli kopijou samicu tura a tá sa rozzúrená na nich vrhla. Odvážny Blatoň neváhal a napokon dýkou zviera zabil. Ako odmenu dostal krásny meč a pozemok na stavbu hradu pomenovaný jeho menom – Blatnica. Okrem toho sa na počesť pamätnej poľovačky vladárov na tury územie pomenovalo Turiec.

Potrestaný mních templárov

Medzi najznámejšie povesti o Blatnickom hrade ale patrí tá o mníchovi Odilovi. Zaľúbil sa do krásnej dcéry hradného pána, Eldiky, o ktorú mal však záujem aj páža Ilmer. Mních však neváhal, svojho soka zabil a Eldiku uniesol z hradu. Dievčine sa nakoniec podarilo ujsť a Odila odsúdili na krutý trest smrti.

Zamurovali ho zaživa do hradných múrov, a keďže porušil rehoľný sľub, ústa mu zamkli visiacou zámkou zo železa. Podľa chýrov našli hľadači pokladov namiesto zlata a šperkov zamurovanú mužskú postavu s visiacou zámkou v čeľusti.

Krutý hradný pán

Dobrú povesť rodiny Révayovcov kazí jeden z hradných pánov hradu Blatnica, ktorý sa manželiek zbavil ukrutným spôsobom. Jednu dal otráviť a druhú zaživa pochovať aj s malým synčekom do múrov hradných stien. Dodnes vraj počuť po nociach nárek a plač dieťaťa a zazrieť sa dajú aj mátohy zamurovaných nešťastníkov.

Zaujímavosti hradu Blatnica

V roku 1921 tu bratia Siekeľovci, rodáci z Blatnice, ale žijúci ako emigranti v USA ,natočili celovečerný hraný film o príbehu Jánošíka. Vybrali si svoje rodisko a im dobre známy hrad Blatnica. Film Jánošík bol v roku 1995 zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Doprava

Z Turčianskych Teplíc je do obce Blatnica cca 10 km. Dostanete sa sem vlastnou dopravou, alebo môžete využiť aj verejnú autobusovú dopravu.

Výlet si môžete spojiť aj s návštevou jaskyne Mažarná, ktorá sa nachádza len 4 km od rovnomennej obce.

Kde parkovať?

Na záchytnom parkovisku na konci obce Blatnica pri pamätníku. Bližšie parkovisko sa nachádza v Gaderskej doline, v chatovej osade Gader.

Mapa miesta

Trasa k Blatnickému hradu

Z obce Blatnica pešo, pod hrad Gaderskou dolinou, necelé 2 km k prvej horárni, od horárne hore na hrad neznačeným chodníkom asi 1/4 hodiny. Ak si chcete trasu skrátiť čo najviac, z obce popri kostole na lúku po úbočí vrchu až do mierneho sedla, odtiaľ mierne vpravo na hrad. Od rázcestia Gaderskej a Konskej doliny po žltej turistickej značke.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/cenník a otváracie hodiny

Hrad je voľne prístupný bez obmedzenia, avšak nakoľko ide o zrúcaninu, vstup je len na vlastnú zodpovednosť.

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top