> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Brusno > Výlety Brusno a okolie > Donovaly – Park Snow, Fun Aréna a turistika

Donovaly – Park Snow, Fun Aréna a turistika

Donovaly patria medzi najobľúbenejšie strediská letných a zimných športov. Nachádzajú sa tu moderné lyžiarske strediská, bežecké, ale i skialp trate. Na svoje si prídu milovníci turistiky či letných adrenalínových športov. Samozrejme, nezabudlo sa ani na najmenších. Ak sa rozhodnete tráviť svoj čas na Donovaloch, nudiť sa veru nebudete.

Donovaly sú obľúbené ako v zime, tak aj v lete

Obec Donovaly sa nachádza v nadmorskej výške 960 metrov, na rozhraní pohorí Veľká Fatra a Starohorské vrchy. Horskú obec tvoria jednotlivé osady, ktoré sa nachádzajú na liptovských a horehronských svahoch horského sedla. Obec tvoria Donovaly a jednotlivé osady – Bully, Sliačany, Hanesy, Mišúty, Mistríky a Polianka. 

Donovaly sa v súčasnosti stali rajom letnej a zimnej turistiky, či zimných športov a zároveň aj centrom každoročných tradičných podujatí ako Psie záprahy či rôzne podujatia v rozprávkovej dedine Habakuky. 

Najvyhľadávanejšími atrakciami Donovál sú lyžiarske areály Záhradište a Nová hoľa či bežecké trate. Na svoje si prídu aj nadšenci skialpinizmu. Pre deti je tu pripravených množstvo atrakcií a Fun Park. Donovaly sú jedinečným centrom pre celé rodiny a aktívnych ľudí. Dostupné sú počas celého roka, vďaka tomu je návšteva Donovál obľúbená aj u návštevníkov užívajúcich si kúpeľné pobyty v Turčianskych Tepliciach a brusnianskych kúpeľoch.

Zároveň sa tu nachádza množstvo turistických chodníkov – v lete vás lanovka vyvezie priamo na Novú hoľu, odkiaľ sa môžete kochať prekrásnou prírodnou scenériou. Obľúbeným letným strediskom pre deti, ale aj pre dospelých, je Fun Aréna Donovaly.

Park Snow Donovaly 

Park Snow Donovaly sa nachádza priamo vedľa hlavného ťahu I/59. Pre lyžiarov či snowboardistov sú tu pripravené moderné lanovky (6-sedačková lanovka s 8-miestnou kabínou Telemix Nová hoľa a 4-sedačka Buly Expres Záhradište), ktoré svojou rýchlosťou vedia previesť až 14 100 ľudí za hodinu. K dispozícii je 14 vlekov a 19 zjazdových tratí. Trate sú rôznej obtiažnosti od najľahších, až po tie náročné len pre skúsených lyžiarov. Je teda na vás, pre ktorú zjazdovku sa rozhodnete. Samozrejmosťou je večerné lyžovanie na Záhradišti. 

Súčasťou zimného, ale i letného areálu, je množstvo reštaurácií a barov s terasami, kde si môžete vychutnať občerstvenie. Pre lyžiarov sú k dispozícii požičovne vybavenia a lyžiarske školy. Pre turistov a skialpinistov zas informačné centrum nachádzajúce sa v centre Donovál, ktoré ponúka mnohé služby. 

Lyžovačka pre deti vo Fun Parku

Fun park na Donovaloch patrí medzi najväčšie lyžiarske zábavné parky pre deti na Slovensku a je druhým najväčším v strednej Európe. Nachádza sa v časti Mistríky medzi lyžiarskymi svahmi Nová hoľa a Záhradište. Na svoje si prídu deti, ktoré sa len učia lyžovať, ale i deti, ktoré hľadajú zábavu. Nachádza sa tu 9 posuvných pásov a kolotoč poháňaný motorom, ktorý neodmysliteľne patrí k výučbe.

Okrem lyžovačky sa môžu deti zúčastniť rôznych súťaží, hier či zajazdiť si na vláčiku. O program sa starajú školení animátori a detskí maskoti.

Vláčik Dodo

Vláčik Dodo premáva denne vo Fun parku a aj v rámci celých Donovál. Lístky je možné zakúpiť priamo u vodiča, alebo v lyžiarskej požičovni Patty Ski.

Výlet s deťmi na Donovaly môžete zakončiť oddychom v bazéne, či spojiť s pobytom pre rodiny s deťmi v kúpeľoch Turčianske Teplice a užiť si tak ešte viac spoločných rodinných chvíľ.

Skialpinizmus na Donovaloch

Nadšenci Skialpinizmu môžu na Donovaloch využiť 3 značené skialpové trasy. 

 • Trasa A (červená trasa) čiastočne kopíruje červenú letnú turistickú trasu na Zvolen. Začína v centre obce. Jej dĺžka je 1,9 km s prevýšením 417 metrov.
 • Trasa B (žltá trasa) smeruje na Zvolen a Novú Hoľu cez sedlo Prípor. Začína v centre obce. Jej dĺžka je 3,4 km s prevýšením 417 metrov. 
 • Trasa C (modrá značka) vedie z časti Pod Magurou okolo bufetu Patočiny až po vrch Zvolen. Dĺžka trasy je 4,2 km a prevýšenie 466 metrov. 

Ak by ste nemali k dispozícii výstroj a máte záujem vyskúšať skialp či snežnice, sú k zapožičaniu v požičovni na centrálnom parkovisku. Zároveň si tu môžete požičať aj ľadové korčule a vybrať sa na klzisko.

Riders Park

Riders park sa nachádza medzi časťou Mistríky a Polianou. Pre skúsených lyžiarov a snowboardistov je tu k dispozícii prekážková dráha. Prekážky sú rozmiestnené od najľahších, až po profi prekážky. Každý tak môže zvoliť jazdu aká mu vyhovuje.

Bežkovanie v areáli Donovál

Okrem lyžiarov a snowboardistov si na svoje prídu aj bežkári. Z centra obce Donovaly začínajú viaceré obľúbené bežkárske trasy:

 • Donovaly – Šachtička: dĺžka 14,1 km, stredná náročnosť;
 • Okruh Polianka: dĺžka 2,8 km, ľahká náročnosť;
 • Okruh Močiare: dĺžka 5,9 km, ľahká náročnosť;
 • Šachtička – Izbica: dĺžka 6,5 km, ľahká náročnosť.

Čo ďalšie môžete zažiť na Donovaloch?

Okrem výbornej lyžovačky môžete na Donovaloch zažiť rôzne atrakcie. Delia sa na zimné, letné, ale i celoročné. Medzi najobľúbenejšie patrí tandemový let na paraglide, bobová dráha alebo zážitková jazda psím a konským záprahom zasneženou krajinou Donovál.

Habakuky

Habakuky sú netradičnou dedinkou, ktorá preniká atmosférou slovenských ľudových rozprávok. Dedinu tvoria domčeky a rozprávky Pavla Dobšinského. Návšteva je vhodná najmä pre rodiny s deťmi. V priestore dedinky sa pravidelne konajú rôzne podujatia spojené s ukážkou ľudových remesiel, divadelné predstavenia a iné. Okrem čarovnej dedinky sa tu nachádzajú tvorivé dielne či gazdovský dvor. 

Paragliding

Paraglidingový let v tandeme so skúseným inštruktorom patrí k jedinečným zážitkom. Na let nepotrebujete žiadne znalosti, o všetko sa postará váš inštruktor. Vy budete potrebovať len dávku odvahy. Let trvá v priemere 10 až 15 minút. Lieta sa celoročne v závislosti od vhodných poveternostných podmienok a prevádzky lanovky TELEMIX Nová hoľa. 

Klzisko

Ľadová plocha je pripravená pre všetkých, ktorí milujú zimné radovánky. Klzisko sa nachádza hneď vedľa stanice lanovky Telemix Nová hoľa. K dispozícii je denne od 9:00 až do 21:00 pri umelom osvetlení, samozrejme, len v prípade priaznivého počasia. 

Fun Aréna Donovaly

Fun Aréna Donovaly je cieľovou stanicou všetkých, ktorí milujú adrenalín počas letných mesiacov. Môžete tu nájsť 900 m dlhú bobovú dráhu, ktorá je vhodná ako pre deti, tak pre dospelých. Trochu adrenalínu si zažijete aj v lanovom parku, kde sa na viac ako 500 metroch nachádzajú visiace lanové atrakcie. Trasy sa líšia podľa obtiažnosti. Je len na vás, kadiaľ sa vyberiete. 

Myšiačikov detský park je príjemným miestom určeným pre tých najmenších. V areáli tečie potôčik, ktorý prepája rôzne aktivity ako detský lanový park, plťkovanie na jazierku, stavanie priehrad či vodné ihrisko. 

Lanovka na Novú hoľu

Počas letnej turistickej sezóny je k dispozícii pre turistov kombinovaná 6-sedačková lanovka s 8-miestnymi kabínkami Telemix Nová hoľa, ktorá vás vyvezie na vrchol Novej hole. Letná prevádzka trvá od júna do októbra. Pri výborných poveternostných podmienkach môžete pozorovať panorámu Nízkych Tatier a Veľkej Fatry či končiare Západných Tatier.

Požičovňa elektrobicyklov a elektrokolobežiek

Elektrokolobežka či bicykel sú obľúbený a moderný spôsob ako si vychutnať jazdu prírodou. Požičať si ich môžete priamo v pokladni na parkovisku pri údolnej stanici lanovky na Novú hoľu.

Fotogaléria

Turistické trasy

V rámci Donovál sa nachádza množstvo turistických značených chodníkov. Turistické trasy majú rôznu obtiažnosť a dĺžku, preto odporúčame zvoliť takú trasu, ktorá zodpovedá vašim schopnostiam. Vydať sa môžete napríklad po: 

 • po červená turistická značka značke (Cesta hrdinov SNP):
  • na vrch Zvolen vo Veľkej Fatre
  • na Kozí chrbát v Starohorských vrchoch a hlavný hrebeň Nízkych Tatier;
 • po žltá turistická značka značke do Korytnice;
 • po žltá turistická značka značke z rázcestia Pri javore do osady Kalište a obce Baláže;
 • po zelená turistická značka značke do strediska Šachtičky.

Viac informácií ohľadom turistických trás nájdete na stránke Park Snow Donovaly, ktorú uvádzame v sekcii kontakt.

Doprava

Park Snow Donovaly leží v okrese Banská Bystrica. Obe najbližšie mestá Banská Bystrica a Ružomberok sú vzdialené približne 27 km. Vedie sem cesta č. I 59. Do obce pravidelne premáva autobusová doprava.

Spojte návštevu stredného Slovenska s kúpeľným pobytom a doprajte si dostatok času na preskúmanie všetkého, čo tento krásny kraj Slovenska ponúka. Môžete tu splaviť Hron, čo je nezabudnuteľný zážitok pre celú rodinu. Navštíviť mestský hrad v Banskej Bystrici, či Múzeum SNP. Stredné Slovensko ponúka množstvo zaujímavých pamiatok a atrakcií, kde sa nudiť rozhodne nebudete.

Doprava z kúpeľov Brusno a z Turčianskych Teplíc

Donovaly sú od kúpeľov Brusno vzdialené 46 km. Cesta autom môže trvať pri dobrých podmienkach 43 minút. Z Brusna je potrebné pokračovať cez Banskú Bystricu smerom na Ružomberok. Stredisko sa nachádza hneď vedľa cesty.

Z Brusna na Donovaly sa dostanete aj autobusovou dopravou. Je však potrebné prestupovať v Banskej Bystrici. Celková časová náročnosť podľa spojenia je cca 1 h a 20 minút. Autobusová zastávka sa nachádza v centre Donovál. 

Z Turčianskych Teplíc sa na Donovaly dostanete za približne hodinu jazdy autom. Donovaly sú vzdialené od kúpeľov v Turčianskych Tepliciach 54 km. K kúpeľov je potrebné pokračovať cestou na Dolnú Štubňu a prejsť na cestu číslo 14 na Harmanec. Za Harmancom je potrebné odbočiť na cestu číslo 59 a pokračovať cez staré hory smer Donovaly. 

Autobusové a vlakové spojenie je pomerne náročnejšie, je potrebné prestupovať v Banskej Bystrici či Ružomberku. Najlepšie spojenie je cestovať vlakom z Turčianskych Teplíc s prestupom v Banskej Bystrici. Následne pokračovať autobusom až na Donovaly. Toto spojenie zaberie približne 2 hodiny. 

Parkovanie

Bezplatné parkovanie je zabezpečené na veľkokapacitných parkoviskách a vyhradených zónach pre automobily. Centrálne parkovisko sa nachádza v centre obce Donovaly a má kapacitu 400 automobilov. Ostatné parkoviská sa nachádzajú v okolí reštaurácií, Fun parku, v údolnej stanici lanovky na Novú hoľu či pri hlavnej ceste.

Mapa miesta

Program/Akcie

Preteky psích záprahov na Donovaloch

Preteky psích záprahov je tradičné podujatie, ktoré sa koná už desiatky rokov. Pravidelne sa na ňom schádza svetová elita pretekov psích záprahov. Ide o medzinárodné preteky, ktoré sa usporiadavajú na rôznych miestach. Park Snow Donovaly je tradičným hostiteľom majstrovstiev sveta a Európy v psích záprahoch.

Aktuálne informácie ohľadom podujatí nájdete na oficiálnej webovej stránke Park Snow Donovaly, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník

Ceny jednotlivých atrakcií a cenník skipasov na Donovaloch je rôzny. Informácie ohľadom vstupného na lanovky, ceny skipasov a atrakcií nájdete na oficiálnej webovej stránke Park Snow Donovaly, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt a na stránke Fun Arény, ktorú uvádzame nižšie v sekcii súvisiace odkazy.

Otváracie hodiny

Otváracia doba v jednotlivých strediskách a atrakciách sa počas letnej a zimnej sezóny môže líšiť.

Aktuálne otváracie hodiny počas pracovných dní aj víkendov nájdete na oficiálnej webovej stránke Park Snow Donovaly, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Video

Donovaly v zime – pohľad na zasneženú krajinu z vtáčej perspektívy
Paragliding na Donovaloch

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top