Považský hrad

Okolie Nimnice je bohaté na historické pamiatky. Popri relaxovaní v nimnických kúpeľoch máte teda možnosť navštíviť taktiež tieto zaujímavé miesta. Snáď najznámejším je Považský hrad, ktorý vyčnieva na strmom vrchu na pravom brehu rieky Váh.

Objavte čaro Bystrického hradu, na ktorý sa (ne)zabudlo

Možno sa budete čudovať, ale rovnaký hrad nájdete pod viacerými pomenovaniami. Keď teda uvidíte názov Považský hrad, Bystrický hrad alebo hrad Bystrica, nehľadajte tri rôzne hrady, stále ide o ten istý. Hrad, ktorý sa týči nad obcou Považské Podhradie, a preto sa najčastejšie používa označenie Považský hrad.

Vplyvom storočí a turbulentnej histórie je dnes z hradu čiastočná zrúcanina. O jej obnovu, rekonštrukciu aj zakonzervovanie zvyšných múrov sa snažia nadšenci z občianskeho združenia spolu s mestom Považská Bystrica. Takto sa im podarilo napr. zafixovať skalné bralo, dobudovať kaplnku a chodník, a viac sprístupniť zvyšky hradu verejnosti.

Čiastočne sú zachované múry paláca, veží a opevnenia, niekde sú vidieť otvory okien a pozostatky  renesančných klenieb. Štvorhranná severná veža bola napríklad väznicou. Spodné miestnosti hradnej brány slúžili ako skladisko pre muníciu. Na poschodiach sa nachádzali obytné miestnosti pre kastelána a zvyšné služobníctvo a prízemné stavby zase slúžili ako sýpky, komory, sklady a kuchyňa. Pôvodne bol celý hrad trojposchodový a obklopoval ho hradný múr.

Každým rokom pomaly pribúda vďaka dobrovoľníkom ďalšia čiastočná rekonštrukcia Považského hradu, a tak aj návštevník, ktorý tam už bol, môže objaviť znova niečo nové. Preto či už ste na wellness pobyte v Nimnici, liečebnom pobyte v Rajeckých Tepliciach, či relaxujete vďaka kúpeľnému pobytu v Trenčianskych Tepliciach, neváhajte a príďte sa o tom presvedčiť na vlastné oči. Zo všetkých troch kúpeľov to máte na Považský hrad doslova na skok.

Samozrejme, nemôžeme zabudnúť spomenúť úžasný panoramatický výhľad, či už na Bytčiansku kotlinu, Manínsku tiesňavu alebo Súľovské skaly. Dojem vám určite umocní vyhliadka s ďalekohľadom, kde budete mať ďaleké okolie ako na dlani. 

História Považského hradu

Aj tento hrad na Považí bol postavený ako strážny, a to pravdepodobne už koncom 13. storočia. Neskôr ho vlastnil aj Matúš Čák Trenčiansky.  Najväčší rozmach však Považský hrad zažil vo vlastníctve rodu Podmanických. Hrad rozšírili a všetky objekty v ňom opravili. Preslávili sa najmä bratia Ján a Rafael Podmanickí, ktorí boli široko-ďaleko známi svojimi lúpežnými výpravami a plienením.

Po ich smrti získali hrad Balassovci a aj tento rod sa postaral o opravu Považského hradu. Neskôr sa však presťahovali do pohodlnejšieho kaštieľa v podhradí. Úpadok nastal, keď hrad využívali povstalci, či už z Vešeléniho, alebo Tököliho povstania. Nakoniec ho preto cisárske vojská spustošili a vypálili.

Čakal ho teda osud podobný ostatným stredovekým hradom na Považí – pomalé chátranie a pustnutie. Aj keď ho koncom 19. storočia aj s panstvom odkúpil barón Popper, dlho si ho neužíval. Vplyvom spoločenského zriadenia mu bol hrad začiatkom 20. storočia znárodnený a získal ho do vlastníctva Klub československých turistov. Až keď ho prednedávnom odkúpilo mesto Považská Bystrica, začala sa spolu s dobrovoľníkmi zo Združenia hradu Bystrica postupná obnova a rekonštrukcia hradu.

Považský hrad na historickej fotografii

Míľniky

 • 1316 – prvá písomná zmienka o Považskom hrade,
 • 1458 – 1558 patril hrad rodu Podmanickým,
 • 1631 hrad opustili Balassovci, 
 • 1698 cisárske vojská Leopoolda I. hrad zničili,
 • 1895 získava hrad barón Popper, ktorému bol neskôr znárodnený,
 • 2007 hrad kupuje späť od Klubu turistov mesto Považská Bystrica, 
 • 2011 – 2012 archeologický prieskum,
 • 2017 hrad znova prístupný verejnosti.

Zdroj fotorafie: Hrady a zámky na Slovensku / hrady-zamky.sk

Povesť

O krásnej Hedvige

Na Považskom hrade žili dvaja bratia – Rafael a Ján Podmanickí. Boli to lúpežní rytieri, ktorí plienili a prepadávali šľachtické sídla, opátstva aj hrady. Podnikali neustále lupičské výpady a boli postrachom širokého okolia. Na takejto jednej  výprave sa bratia rozdelili a každý išiel iným smerom, aby znásobili množstvo lupu. 

Rafael natrafil na sprievod vozov sliezskeho rytiera a zaútočil naň. V koči sa viezol aj samotný šlachtic so svojou dcérou Hedvigou. Tá ho svojou krásou očarila. Jej otca ťažko zranil a Hedvigu uniesol na hrad. Do krásnej Poľky sa však zaľúbil aj Ján, a tak vznikla medzi bratmi škriepka komu bude patriť. Skoro by sa boli aj vzájomne pobili, nebyť návrhu, že budú o krásku losovať v kockách. Šťastie sa usmialo na Jána, čo Rafaela nazlostilo, keďže lup pôvodne patril jemu.

Už chystali svadbu, aj napriek odporu a odmietaniu Hedvigy. Medzitým sa dozvedeli, že panstvo z Budatínskeho hradu odišlo na cisársky dvor. Podnikli tam teda lúpežnú výpravu. Netušili, že Hedvigin otec prepad prežil a zorganizoval spolu so synom jej záchranu. V noci vtrhli na málo strážený hrad a po krátkom boji Hedvigu oslobodili. Zobrali so sebou aj všetky hodnotné poklady, ktoré bratia nahonobili pri lúpežiach. Celú pevnosť vyrabovali a podpálili.

Keď sa bratia vrátili, našli už len vyhorený hrad bez Hedvigy. Museli sa kráľovi priznať ku všetkým zlým skutkom a prosiť ho o milosť. Kráľ ich omilostil a dokonca im udelil aj privilégiá. Od tých čias sa bratia polepšili, žili usporiadaným životom a už žiadne lúpeže neorganizovali.

Zaujímavosti, ktoré ste možno nevedeli

 • V roku 2009 bol Považský hrad vyhlásený za jeden zo siedmich divov Trenčianskeho samosprávneho kraja.
 • Existuje aplikácia, ktorú si zadarmo stiahnete do mobilu a potom priamo na mieste si vypočujete nahrávky, ktoré vás budú sprevádzať celým hradom (informácie o aplikácii nájdete na oficiálnej stránke Združenia hradu Bystrica – uvádzame ju v sekcii kontakt).
 • Vodu do hradu privádzali podzemnými drevenými potrubiami zo studničky Sklepitá.
 • Takmer celé 20. storočie patril Považský hrad Klubu turistov.
 • Vďaka projektu KOCR Trenčín región pod názvom Okno do minulosti, pribudli v blízkosti siedmich hradov Trenčianskeho kraja priehľadné grafické panely, ktoré znázorňujú vzhľad daného hradu v minulosti. Okrem Považského hradu nájdete tieto panely aj na hrade Tematín, Beckove, Čachtickom hrade, Lednici, Vršatci a Trenčianskom hrade.

Fotografie

Trasa a doprava

Cesta na hrad začína pri kostole a trvá pešo asi tak 20 minút. Väčšinou pôjdete cez les, len na konci je strmšie stúpanie. Celá trasa je značená žltou turistickou značkou a tiež vás budú sprevádzať náučné tabule.

Do Považskej Bystrice je dobrá dopravná dostupnosť zo smeru od Trenčína (55 km)  a zo smeru od Žiliny (30 km). Ak idete autom, treba zísť z diaľnice D1 na zjazde Považská Bystrica – centrum. Považské Podhradie, kde sa hrad nachádza, je mestskou časťou a vzdialené je 4 km od centra. 

Do mesta premávajú tiež pravidelné autobusové a vlakové spojenia. Vystúpite v Považskej Bystrici na stanici a odtiaľ sa už odveziete mestskou hromadnou dopravou na zastávku Považské Podhradie – Kaštieľ, ktorá je hneď pri kostole.

Doprava z kúpeľov Nimnica

Z kúpeľov Nimnica je Považské Podhradie vzdialené 14 km. Medzi mestami premáva pravidelná autobusová doprava, ďalej už pokračujete mestskou hromadnou dopravou do Považského Podhradia ako sme uviedli v odseku vyššie.

Doprava z kúpeľov Rajecké Teplice

Z kúpeľov Rajecké Teplice je do Považského Podhradia 34 km. Ak pôjdete autobusom, rátajte s prestupom v Rajci a odtiaľ už priamo do Považskej Bystrice. Mestskou hromadnou dopravou budete pokračovať až do Považského Podhradia a vystúpite na zastávke Kaštieľ.

Z Rajeckých Teplíc ide vlak do Žiliny a odtiaľ s prestupom do Považskej Bystrice. Cestu si však predĺžite, keďže celkovo táto má trasa 46 km. Ďalej z Považskej Bystrice už rovnako pokračujete mestskou hromadnou dopravou do Považského Podhradia – zastávka Kaštieľ.

Doprava z kúpeľov Trenčianske Teplice

Z kúpeľov Trenčianske Teplice je do Považského Podhradia 44 km.  Ak sa rozhodnete ísť autobusom, je potrebné prestúpiť buď v Trenčianskej Teplej alebo v Dubnici nad Váhom a odtiaľ už premávajú pravidelné spoje do Považskej Bystrice. Odtiaľ už pokračujete mestskou hromadnou dopravou do Považského Podhradia na zastávku Považské Podhradie – Kaštieľ.

Ak chcete ísť vlakom, je potrebné ísť až do Trenčína a odtiaľ už premáva priame spojenie do Považskej Bystrice. Následne pokračujete ako sme uviedli v odseku vyššie.

Parkovanie

V Považskom Podhradí môžete parkovať zdarma na konci dediny pri kostole, alebo trochu vyššie pri renesančnom kaštieli Burg.

Mapa miesta

Program/Akcie

Každoročne 1. januára sa organizuje Novoročný výstup na hrad. V auguste sa usporadúva Noc hradov a zrúcanín so sprievodným programom ako je hudobný koncert, vystúpenie historickej skupiny, tvorivé dielne pre deti a divadelné predstavenie. Ďalšie akcie bývajú najmä v letnej sezóne za priaznivého počasia, preto vám odporúčame sledovať webovú stránku, ktorú uvádzame v sekcii kontakt, kde sa dozviete aktuálne informácie.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Považský hrad je celoročne voľne prístupný verejnosti bez obmedzení.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top