> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Rajecké Teplice > Múzeum dopravy Rajecké Teplice

Múzeum dopravy Rajecké Teplice

Múzeum dopravy je síce rozmermi menšie, ale o to zaujímavejšie a útulnejšie. Nájdete ho, možno pre niekoho prekvapivo, na železničnej zastávke v Rajeckých Tepliciach. Ak máte cestu okolo, určite ho nevynechajte.

Zo zastávky múzeum

S myšlienkou založiť múzeum dopravy sa pohrávali nadšenci a zamestnanci Považského múzea už od šesťdesiatych rokov minulého storočia. Voľba nakoniec padla na kúpeľné mestečko Rajecké Teplice a jeho nevyužitú, ale zrekonštruovanú budovu železničnej stanice. Od myšlienky k realizácii však prešlo viacero rokov a až v roku 2014 bolo Múzeum dopravy sprístupnené verejnosti.

Múzeum má len jednu expozíciu s názvom Z dejín dopravy na Slovensku, avšak rozdelenú na tri časti:

  • Staršie dejiny dopravy
  • Železničná časť 
  • Cestná doprava v 20. storočí a expozícia motocyklov

Staršie dejiny dopravy

Formou trojrozmerných exponátov, informačných panelov aj dobových obrazových diel sa dozviete o histórii cestnej a vodnej dopravy na Slovensku.

Železničná časť 

Najobľúbenejšia časť múzea, pretože sa tu nachádza funkčné modelové koľajisko, s ktorým sa môžu zahrať nielen deti. Je vyrobené ako zjednodušená podoba žilinského železničného uzla. Nájdete tu aj modely vlakových vozidiel a rušňov a tiež ukážku historickej železničnej kancelárie. Ďalšou zaujímavou atrakciou je traťmajstrovská drezina. Všetko je doplnené dobovými obrázkami. 

Cestná doprava v 20. storočí a expozícia motocyklov

Táto časť expozície mapuje vývoj automobilizmu, motorizmu, výstavbu ciest a verejnej dopravy. Svoje miesto tu majú historické motocykle značky Ariel a takisto aj najstaršie československé motocykle značky Jawa. Niektoré sú dokonca zaparkované priamo pred múzeom.

Fotografie z expozícií

Doprava

Kúpele Rajecké Teplice sú dostupné pravidelnými linkami vlakovej a autobusovej dopravy. Mesto Žilina, odkiaľ je najlepšia dostupnosť, je vzdialené 14 km.  Múzeum dopravy sa nachádza priamo na železničnej zastávke v Rajeckých Tepliciach a hneď vedľa autobusovej zastávky.

Parkovanie

Parkovať môžete na parkovisku vedľa budovy železničnej zastávky – na autobusovom nástupišti priamo v Rajeckých Tepliciach.

Hostia kúpeľných hotelov Aphrodite a Aphrodite Palace môžu parkovať zdarma na stráženom parkovisku priamo pred kúpeľmi.

Trasa

Kúpeľní hostia a návštevníci SPA Aphrodite môžu spojiť návštevu Múzea dopravy aj s prechádzkou, keďže sa tam dostanú aj pešo. Buď kopírujúc hlavnú cestu alebo priamo cez rajecký kúpeľný park. Cesta vám nezaberie viac ako 10 minút.

Mapa miesta

Program/Akcie

V októbri, v čase výročia otvorenia rajeckej železnice, múzeum organizuje jazdu historickým vláčikom na trati Žilina – Rajec v rámci podujatia Rajecká Anča.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník

Základné vstupné je 4,– € na osobu. Platia však zľavy pre deti, rodiny,skupiny ako aj držiteľov niektorých preukazov.

Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Múzea dopravy, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Doplňujúce informácie

  • Je možné objednať aj prehliadku s výkladom v cudzom jazyku.
  • Skupina nad 10 osôb si môže objednať vstup aj mimo otváracích hodín. Platí sa 100% príplatok vstupného.
  • Organizovaným zájazdom odporúčame objednať sa vopred.

Otváracie hodiny

V pondelok je múzeum zatvorené. Ostatné dni, vrátane víkendov a sviatkov, je zvyčajne otvorené od 9:30 hod. do 16:30 hod. Počítajte však aj s obednou prestávkou a tiež s tým, že posledný vstup je 30 minút pred koncom otváracích hodín.

Pre aktuálne otváracie hodiny počas pracovných dní aj víkendov, prosím, navštívte oficiálnu webovú stránku Múzea dopravy, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Video

Modelové koľajisko

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top