> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Rajecké Teplice > Výlety Rajecké Teplice a okolie > Národný park Malá Fatra – atrakcie a turistické trasy

Národný park Malá Fatra – atrakcie a turistické trasy

Národný park Malá Fatra ukrýva množstvo krásnych prírodných úkazov, preto sa radí medzi slovenské prírodné skvosty. Členitý reliéf je charakteristický bralami, tiesňavami a skalnatými štítmi. Dve tretiny územia zaberajú lesy. Zastúpené sú tu pestré rastlinné a živočíšne spoločenstvá. Malá Fatra predstavuje raj pre návštevníkov, ktorí hľadajú pokoj a odpočinok.

Malá Fatra

Pohorie Malá Fatra je jediným pohorím na Slovensku rozdeleným výrazne na dve časti hlbokým riečnym údolím. Na jednej strane leží Lúčanská Fatra a na druhej strane pestrejšia a vyššia Krivánska Fatra. Na malej ploche sa strieda veľká rôznorodosť. V horninách vápencov a dolomitov vznikol členitý reliéf s bralami, tiesňavami a skalnými vežami. 

Výnimočnými sú Domašínsky (väčšmi známy ako Strečnianska úžina) a Kraľoviansky meander, ktoré vytvorila rieka Váh. Tá tu tiekla už v čase vzniku pohoria a postupne sa zarezávala do dvíhajúceho sa hrebeňa Malej Fatry. Pltníci na Váhu sa v minulosti museli rieky doslova držať, plavba úžinou medzi dvoma náprotivnými skalami Margitou a Besnou bola veľmi obťažná, a preto časť skál odstrelili. Neskôr to cestári zopakovali, aby mohli hradskú cestu popod hrad Strečno rozšíriť a po bájnych skalách zostali iba torzá. 

Národný park Malá Fatra – Krivánska Fatra

Národný park Malá Fatra sa svojím názvom aj rozlohou zásadne odlišuje od zemepisného vyčlenenia Malej Fatry. Zaberá iba severovýchodnú časť hrebeňa Malej Fatry, známu pod menami Krivánska (Malá) Fatra (alebo tiež Krivánske Veterné hole), Vrátna a Rozsutec. Napriek tomu, že národný park tvoria uvedené horské skupiny, zväčša si ho stotožňujeme iba s pojmami Rozsutec a Vrátna dolina, teda s jeho najnavštevovanejšími územiami.

Pre svoje prírodné krásy bola krivánska časť Malej Fatry v roku 1967 vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť, ktorú v roku 1988 vyhlásili za Národný park Malá Fatra. Má rozlohu 22 630 ha a 83 % územia zaberajú lesy. Priemerná nadmorská výška hornej hranice lesa je okolo 1100 až 1200 metrov. Pôvodne jedľovo-bukové lesy sa zmenili na bukové a smrekové. Na území bolo zistených viac ako 1100 druhov vyšších rastlín.  

Rastlinstvo v Národnom parku Malá Fatra

Malá Fatra tvorí jeden z našich horských „ostrovov“ v Karpatoch, kde sa zachovali celkove vzácne druhy rastlín alebo druhy vyskytujúce sa iba v Západných Karpatoch. Malá Fatra má 4 vlastné endemity – alchemilka sojákova, alchemilka panenská, očianka stopkatá a jarabina margittaiho. Tieto druhy nikde inde ako v Malej Fatre nenájdete.

Živočíchy v Národnom parku Malá Fatra

Tunajšia fauna je naozaj bohatá. Z bezstavovcov sú zastúpené jasoň červenooký a fúzač alpský. Na území parku žijú užovka zelená, rosnička zelená, vretenica severná či mlok karpatský. Zastúpené sú aj šelmy ako medveď hnedý, vlk dravý a rys ostrovid. Hniezdi tu najväčšia a najmenšia európska sova – výr skalný a kuvik vrabčí, ale aj orol skalný, jastrab lesný a sokol sťahovavý. Brehy potokov obývajú rybáriky obyčajné a ohrozená vydra riečna.

Najobľúbenejšie turistické atrakcie Národného parku Malá Fatra

Malá Fatra ukrýva veľa zaujímavých atrakcií a miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Ponúkame vám prehľad tých najzaujímavejších, aspoň z nášho pohľadu a pohľadu klientov užívajúcich si kúpeľný pobyt v rajeckých kúpeľoch.

Terchová

Kto by nepoznal obec Terchová, ktorú preslávila hlavne postava Juraja Jánošíka. Terchová je vstupnou bránou do Vrátnej doliny. Je východiskom túr do krivánskej časti Malej Fatry. Je plná značených turistických chodníkov, ale aj cyklochodníkov. V obci nájdete múzeum a sochu Juraja Jánošíka, ale môžete navštíviť aj iné turistické zaujímavosti ako rozhľadňu Terchovské srdce, lanový park či drevený betlehem.

Vrátna dolina

Vrátna dolina je najnavštevovanejšie miesto letnej a zimnej turistiky v Malej Fatre. Patrí do nej Rozsutec a Jánošíkove diery. Pri vstupe do Vrátnej doliny sa nachádzajú Tiesňavy s viacerými skalnými útvarmi: Mních, Ťava, Päť furmanov alebo Skalné mesto. Jednou z častí Tiesňav je dolina Obšívanka, ktorou vedie Zbojnícky chodník. Cez Obšívanku sa dostanete až do Terchovej. Cestou sa však môžete poprechádzať po Krížovej ceste vedúcej na vrch Oravcové. Krížovú cestu predstavujú obrovské kríže postavené z kameňa. Ich autorom je akademický sochár Milan Opalka. 

Šútovský vodopád

Najviac turistami vyhľadávaný je Šútovský vodopád s výškou 38 m. Je štvrtým najvyšším vodopádom na Slovensku a najvyšší v Malej Fatre.

Kraľovianske, známe tiež ako Šútovské jazero

Pri prechádzke k Šútovskému vodopádu neobíďte Kraľovianske jazero, ktoré je tiež známe ako Šútovské. Nachádza sa v časti Kraľovany-Rieka. Ide o zatopený kameňolom s tyrkysovou vodou. Ponúka prírodné osvieženie a krásne výhľady. Domáci aj zahraniční turisti ho vyhľadávajú na kúpanie a potápanie, avšak len na vlastné riziko.

Fotogaléria

Turistické trasy v Národnom parku Malá Fatra

V Národnom parku Malá Fatra sa nachádza viac ako 280 značených chodníkov, nielen pre náročných turistov, ale aj pre rodiny s deťmi. Ideálnymi východiskovými bodmi pre turistiku sú Terchová, Vrátna a Štefanová. Nachádza sa tu tiež 645 km cyklistických trás rôznej náročnosti.

Trasa k Šútovskému vodopádu

Východiskovým bodom je osada Rieka patriaca ku Kraľovanom. K vodopádu sa ide náučnou trasou, a to Šútovskou dolinou od parkoviska pri chate Fatranka po asfaltovej ceste vedúcej k chate Vodopád. Ďalej pokračujte kamenistou cestou miernym stúpaním až k vodopádu. Trasa k vodopádu má dĺžku približne 3,7 km, je nenáročná a vhodná aj pre deti. Celú trasu k Šútovskému vodopádu prejdete cca za 1,5 hodiny.

Trasa ku Kraľovianskemu – Šútovskému jazeru

Nachádza sa asi 100 m od Motorestu v osade Rieka – Kraľovany. 

Trasa do Vrátnej doliny

Do Vrátnej doliny vedie jedna prístupová cesta z obce Terchová. Pri chate Vrátna sa nachádza kabínková lanovka na Chleb, odkiaľ sa dostanete k rôznym turistickým trasám. Lanovkami sa dostanete aj do Snilovského sedla a na Grúň.

Trasa k Jánošíkovým dieram – Náučný chodník Diery

Medzi najkrajšie miesta v Malej Fatre patria Jánošíkove diery. Vedie cez ne Náučný chodník Diery. Jánošíkove diery tvorí sústava kaňonov a tiesňav. Vyformoval ich Dierový potok, ktorý tadiaľto preteká a vzniklo tu viac ako 20 vodopádov. Jánošíkove diery pozostávajú z 3 častí – Dolné diery, Nové diery a Horné diery. 

Do Jánošíkových dier sa je možné dostať z Terchovej, osady Štefanová, alebo z Bieleho potoka. Cez Dolné diery vedie náučný chodník. Cestou po ňom prídete k dvom vodopádom patriacim k Dierovému potoku. Jánošíkove diery tvoria dva okruhy: malý a veľký. Malý okruh je vhodný pre rodiny s deťmi a seniorov. Vedie najkrajšími miestami Dolných a Nových dier. 

Veľký okruh Jánošíkovými Dierami trvá cca 4-5 hod. Prevýšenie predstavuje 625 m. Nachádza sa tu najväčší počet vodopádov a najkrajšie skalné útvary, ale trasa je náročnejšia a vhodná len pre zdatnejších turistov a väčšie deti. 

Trasa do Tiesňav a Krížová cesta

Dolinou Obšívanka, časť Tiesňavy, vedie Zbojnícky chodník. Dostanete sa naň z parkovísk Tiesňavy, odkiaľ budete nasledovať modrú turistickú značku. Po prechode cez Obšívanku sa dá dôjsť až do Terchovej, cestou tam ešte máte možnosť sa poprechádzať po Krížovej ceste vedúcej na vrch Oravcové.

Postrehy návštevníkov

Doprava

Národný park Malá Fatra sa delí medzi 3 okresy – Dolný Kubín, Martin a Žilina. Ohraničený je na východe riekami Váh a Orava a na západe riekou Varínka. 

Ak po túre vaša cesta povedie okolo rajeckých kúpeľov, určite sa tu zastavte na malé osvieženie. Kúpele Rajecké Teplice ponúkajú mnohé svoje služby nielen v rámci liečebných pobytov, ale aj pre jednodňových návštevníkov.

Ako sa dostať do NP Malá Fatra z kúpeľov Rajecké Teplice

Kúpele Rajecké Teplice sú od ochranného pásma Národného parku Malá Fatra vzdialené len pár kilometrov. Ide preto o obľúbený cieľ výletov návštevníkov kúpeľov. 

Osada Štefanová a Vrátna, ktoré sú východiskovým bodom pre viacero turistických trás do Národného parku Malá Fatra, sa nachádzajú asi 43 km od kúpeľov Rajecké Teplice. Dostanete sa sem z Rajeckých Teplíc cez Žilinu a odtiaľ cestou II/583 do Terchovej. Z Terchovej je to už len 4 km k osadám Štefanová a Vrátna.

Osada Rieka patrí ku Kraľovanom a je východiskovým bodom ku Šútovskému vodopádu aj jazeru. Nachádza sa asi 53 km od kúpeľov Rajecké Teplice. Dostanete sa sem cestou I/64 smerom na Žilinu a odtiaľ vás povedie E50/D1 až priamo k Rieke.

Mapa miesta

Video

Turistika po Malej Fatre

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top