Cyrilometodský kríž nad Bardejovom

Cyrilometodský kríž sa vypína nad mestom Bardejov. Hoci k nemu nevedie oficiálne žiadna turistická trasa, patrí k vyhľadávaným turistickým atrakciám miestnych, ale i cezpoľných turistov. Pri návšteve Bardejova rozhodne nevynechajte príležitosť navštíviť toto čarovné miesto.

Nad mestom Bardejov sa vypína mohutný kríž

Nad Bardejovom sa vypína jedna zo známych turistických atrakcií, a to mohutný dvanásť metrov vysoký štvorramenný Cyrilometodský kríž. Kríž bol postavený v roku 1995 na mieste známom ako Šibená hora. Dlhšie spodné ramená kríža majú dĺžku 6 metrov a kratšie horné ramená merajú 4 metre. Kríž váži 1500 kilogramov, je pokrytý žiarivým nerezovým plechom. 

Ako názov napovedá, postavený bol na pamiatku príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda na naše územie v roku 863, ale aj pamiatku založenia Matice slovenskej v roku 1863 a na pamiatku vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. 

Kríž bol vysvätený zástupcami rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, evanjelickej a.v. a pravoslávnej cirkvi. Cyrilometodský kríž v Bardejove bol postavený zároveň ako symbol náboženského, národnostného a občianskeho porozumenia. Kríž v súčasnosti patrí k pomerne vyhľadávaným atrakciám miestnych obyvateľov i turistov. Z miesta sa vám naskytne nezabudnuteľný výhľad na mesto Bardejov a jeho okolie.

Ako sa dostať k Cyrilometodskému krížu?

Kríž sa nachádza priamo nad mestom Bardejov. Cesta k nemu nie je náročná, vedie lesnou cestou s miernym stúpaním. Celá trasa je nenáročná vhodná aj pre dôchodcov a rodiny s deťmi. Bez problémov ju zvládnu malé deti a aj hostia na seniorských pobytoch v Bardejovských Kúpeľoch.

Z autobusovej stanice v Bardejove sa k Cyrilometodskému krížu dostanete pomalou chôdzou za približne 25 minút. Z centra mesta je potrebné vydať sa na Ulicu Pod Šibenou horou. 

Na Ulici Pod Šibenou horou nájdete aj malé železné “sochy” s nápismi, ktoré vás postupne prevedú dôležitými udalosťami slovenskej histórie. Na konci ulice vás smerovník navedie na lesnú cestu vedúcu na lúku nad mestom. Na vrchole lúky je potrebné odbočiť vpravo a po pár metroch sa chodníkom vydať k Cyrilometodskému krížu. Lúka v okolí kríža býva občas neudržiavaná s vyšším trávnatým porastom.

V areáli kríža sú lavičky, na ktorých si je možné oddýchnuť a kochať sa výhľadom na mesto Bardejov. 

Fotogaléria

Doprava

Mesto Bardejov je okresné mesto v Prešovskom kraji. Stará Ľubovňa je vzdialená 54 km západne, Prešov 41 km južne a Svidník 34 km východne. Južným okrajom mesta vedie novovybudovaný obchvat, na ktorý sa pripája II/545 na Prešov. V meste končí lokálna železničná trať Prešov – Bardejov. Do Bardejova premávajú prímestské linky, ale aj diaľkové a medzištátne autobusy. V meste premáva aj MHD.

Ako sa dostať z Bardejovských Kúpeľov k Cyrilometodskému krížu 

Z Bardejovských Kúpeľov sa za 12 minút jazdy autom dostanete k východiskovému bodu ku krížu. 

Na dopravu do Bardejova môžete využiť aj prímestské autobusy, alebo linky MHD (linka č. 1 a 2), ktoré premávajú zo zastávky v Bardejovských Kúpeľoch v pravidelných intervaloch. Cesta trvá približne 15 minút. 

Mapa miesta

Parkovanie

V blízkosti Cyrilometodského kríža sa nenachádza parkovisko. Auto odporúčame nechať na niektorom zo záchytných parkovísk v meste a odtiaľ sa vydať ku krížu pešo. 

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník a otváracie hodiny

Areál je voľne dostupný bez obmedzení.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top