Lesnícky náučný chodník Čierna mláka

V malebnej prírode Bardejovských Kúpeľov sa nachádza niekoľko náučných chodníkov. Požiadavky na nenáročnú turistiku pre rodiny s deťmi, ale aj pre aktívnejších ľudí či seniorov, spĺňajú okruhy Lesníckeho náučného chodníka Čierna mláka, ktorý je dostupný celoročne. Návštevníci si tak môžu vychutnať prírodné scenérie v každom ročnom období.

Názov chodníka je odvodený od lesných procesov

Lesnícky náučný chodník Čierna mláka sa nachádza v lesoparku Bardejovských Kúpeľov. Bol vybudovaný za účelom prezentovania významu lesníctva a krásy prírody. Myšlienka vzniku náučného chodníka bola realizovaná lesníkmi z podniku Lesy Slovenskej republiky š.p., odštepný závod Bardejov, v roku 2008.

Trasa náučného chodníka vedie cez lesy, ktoré sú majetkom Lesov Slovenskej republiky. Výstavbu chodníka realizovali lesníci svojpomocne a z finančných prostriedkov OZ Bardejov. Pomenovanie náučného chodníka je odvodené od lesných procesov, a to najmä rozkladu v slatinnom jazierku, ktoré tu prebiehajú a vytvárajú tzv. čierne mláky.

Základné informácie o Náučnom chodníku Čierna mláka

Východiskový aj konečný bod sa nachádza v lokalite Nad jazierkom. Celá trasa pozostáva z troch okruhov, ktoré dostali pomenovanie po stromoch; teda okruh jedľový, bukový a javorový. Každá trasa má inú dĺžku, prevýšenie a náročnosť.

Celková dĺžka chodníka je 4460 m a nachádza sa na ňom 18 informačných tabúľ. Ďalej tu nájdete  napríklad rozhľadňu s výhľadom na Zborovský hrad či vyhliadku na hrebeň Čergovského pohoria. Súčasťou trasy sú aj oddychové miesta a ohniská. Chodník je celoročný a voľne prístupný pre každého návštevníka.

Zastávky lesníckeho náučného chodníka Čierna mláka

Vstup na náučný chodník tvorí drevená vstupná brána s informačnou mapou, kde sa nachádzajú informácie o chodníku. Zároveň si každý návštevník zvolí trasu, ktorou sa bude ďalej uberať.

 1. Základné údaje o lesníckom náučnom chodníku Čierna mláka
 2. Spoznávanie drevín podľa kôry
 3. Lesy osobitného určenia
 4. Les a voda
 5. Vietor, syn Slnka
 6. Pro Silva
 7. Zver – súčasť lesa (náhľad tabule)
 8. Prímestské a ďalšie lesy s významnou zdravotnou, kultúrnou alebo rekreačnou funkciou
 9. Kaplnka sv. Huberta
 10. Vyhliadka na Zborovský hrad
 11. Čierna mláka
 12. Čergov – perla severovýchodného Slovenska
 13. Les a vzduch
 14. Pôdoochranná funkcia lesa
 15. Brečtan popínavý
 16. Ťažba – prostriedok výchovy lesa
 17. Les – súčasť krajiny
 18. Rastové fázy lesa

Fotogaléria

Doprava do Bardejovských Kúpeľov

Do Bardejovských Kúpeľov pravidelne premáva linka MHD (číslo 1. a číslo 2.) a autobusové spojenie z autobusovej stanice v Bardejove. Pokiaľ cestujete autom, záchytné parkovisko, ako aj zastávka autobusu, sa nachádzajú na začiatku areálu kúpeľov.

K náučnému chodníku návštevníkov dovedie turistická značka náučného chodníka priamo z konečnej zastávky MHD v Bardejovských Kúpeľoch.

Trasa náučného chodníka Čierna mláka

Trasa náučného chodníka začína na lokalite Nad Jazierkom. Celá trasa náučného chodníka je označená žltou turistickou značkou. K dispozícii sú pre návštevníkov 3 okruhy:

 • 1. okruh – Jedľový – nenáročný – dĺžka 1,9 km, prevýšenie 100 m;
 • 2. okruh – Bukový – mierne náročný – dĺžka 3,7 km, prevýšenie 220 m;
 • 3. okruh – Javorový – náročný – dĺžka 3,9 km, prevýšenie 290 m.

Po prejdení náučného chodníka Čierna mláka si môžete oddýchnuť v Bardejovských Kúpeľoch. Kúpele Bardejov ponúkajú mnohé svoje služby nielen v rámci bardejovských liečebných pobytov, ale aj pre jednodňových návštevníkov.

Mapa miesta

Vstupné/cenník a otváracie hodiny

Areál je voľne prístupný verejnosti bez poplatkov a časového obmedzenia.

Postrehy návštevníkov

Video

Súvisiace odkazy

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top