> Blog > Kúpele Slovensko > Bardejovské Kúpele > Atrakcie a turistické zaujímavosti Bardejova > Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch

Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch

V Bardejovských Kúpeľoch sa, okrem známych kúpeľov a historického kúpeľného areálu, nachádza aj pozoruhodná pamiatka ľudových tradícií a staviteľstva – Skanzen ľudovej architektúry, ktorý predstavuje jednu z expozícií Šarišského múzea. Každý návštevník Bardejovských Kúpeľov by nemal vynechať príležitosť navštíviť múzeum, ktorého exponáty predstavujú zachované unikáty.

Najstarší skanzen na Slovensku nájdete v Bardejovských Kúpeľoch

Múzeum ľudovej architektúry leží na okraji areálu Bardejovských Kúpeľov v blízkosti Vily Rákoci. Ide o najstarší skanzen svojho druhu na Slovensku. Múzeum sa rozkladá na ploche približne 1,5 hektára. Návštevníkom sú tu od roku 1965 prezentované exponáty, ktoré predstavujú ľudové staviteľstvo a kultúru dvoch etník. Spájajú sa tu tradície slovenského a rusínskeho obyvateľstva regiónu horného Šariša a severovýchodného Zemplína.

História samotných stavieb siaha do 18. až 20. storočia. Jednotlivé exponáty predstavujú rôzne druhy profánnej a sakrálnej architektúry. Prevažné zastúpenie majú obytné zrubové domy a hospodárske objekty ako napríklad sýpky, stodoly, dielne či sušiareň na ovocie a iné. Ďalej sa tu nachádzajú sakrálne stavby ako zvonice, kaplnky a drevené kostolíky. Všetky objekty v múzeu sú zariadené dobovým nábytkom.

Exponáty v Múzeu ľudovej architektúry

V skanzene sa nachádza 24 historických exponátov. Areálu dominuje drevený Kostol zo Zboja z roku 1776, či gréckokatolícky drevený Kostol z Mikulášovej z roku 1730. Podrobnú mapu s jednotlivými stavbami umiestnenými v areáli skanzenu môžete nájsť na webovej stránke Šarišského múzea v Bardejove.

Pri vstupe do múzea môže návštevník obdivovať sypanec z Petrovej. Hneď za touto stavbou sa nachádza obytný dom z rusínsko-ukrajinskej obce Frička z roku 1887 či zrubová stodola z Hankoviec. V jej blízkosti sa nachádza malá kaplnka z Harhaja, jednopriestorová kováčska dielňa z Abrahámoviec či včelín z Valkova a studňa. 

Medzi obydlia bohatších obyvateľov môžeme zaradiť zrubový dom z Petrovej, ktorý bol postavený koncom 19. storočia a obytný dom z Kračúnoviec. Dom z Kračúnoviec je omazaný hlinou, pod slamenou valbovou strechou s vikierom sa nachádza obytný priestor zložený z troch častí. Hospodársku časť tvorí maštaľ, vozáreň, chlievy a sýpka. 

V okolí obytného domu z Kračúnoviec sa nachádzajú sypanec z Kračúnoviec, gepeľ, stodola z Tarbaja, sušiareň ovocia z Buclovian, sypanec z Andrejovej či stolárska dielňa. 

Poslednými pamiatkami na konci areálu je zvonica z Nemcoviec, valcha z Livova či vrták z Bardejova. Obytné domy predstavujú obytný dom z Maľcova, Bardejova či z Hrabovej Roztoky. 

Technické unikáty 

Technické pamiatky patria medzi najvzácnejšie pamiatky skanzenu ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch. Prvou je unikátne vrtné zariadenie na výrobu drevených vodovodných rúr na vodný pohon, ktoré pochádza z Bardejova a je datované do 18. storočia. Druhá technická pamiatka je zariadenie na domácku výrobu súkna, tzv. valcha z Livova. Časť pochádza z roku 1888 a časť z roku 1948. 

Drevené kostoly 

V skanzene a v jeho areáli sa nachádzajú 2 drevené kostolíky: drevený kostolík z Mikulášovej a Kostol zo Zboja. 

Kostol zo Zboja

Kostol zo Zboja sa nachádza za vstupnou bránou so zvonicou z Nižného Orlíka. Tento kostol predstavuje klasický lemkovský variant rusínsko-ukrajinských trojdielnych a trojvežových zrubových chrámov. Interiéru kostola dominuje ikonostas zo 17. a 18. storočia. Do skanzenu bol kostol premiestnený v roku 1967. 

Kostol z Mikulášovej

Mimo skanzenu je umiestnený drevený kostolík z Mikulášovej, ktorý bol postavený v roku 1730 a je tiež v správe Šarišského múzea. V interiéri kostola sa nachádza kópia barokového ikonostasu. Pôvodne bol kostol trojdielny, po úpravách je dvojdielny. 

Načerpať sily po výlete do najstaršieho skanzenu na Slovensku môžete v Bardejovských Kúpeľoch. Či už sa v nich zastavíte ako jednodňový návštevník, alebo výlet rovno spojíte s víkendovým pobytom, určite neoľutujete.

Zaujímavosti

  • Zaujímavou stavbou v areáli skanzenu je Kostol z Mikulášovej. Gréckokatolícky kostolík, ktorý je zasvätený Ochrane Presvätej Bohorodičky, stál pôvodne v obci Mikulášová. Na svojom pôvodnom mieste fungoval do roku 1926. Následne ho obyvatelia prestali využívať a začal chátrať.
  • V roku 1931 bol prevezený do Bardejovských Kúpeľov. Premiestnenie Kostola z Mikulášovej do kúpeľného areálu predstavovalo jednu z najväčších pamiatkarských počinov v tridsiatych rokoch 20. storočia.
  • V roku 2003 – 2005 bol celý kostol zrekonštruovaný. V rámci kostola sa dodnes koná gréckokatolícka liturgia a zároveň rôzne kultúrno-spoločenských podujatia.
  • Ďalšou zaujímavosťou Kostola z Mikulášovej sú hodiny na vrchole veže. Hodiny sa tam síce nachádzajú, avšak nezobrazujú čas. Sú len namaľované.

Fotogaléria

Ako sa dostať do Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch

Do Bardejovských Kúpeľov pravidelne premáva linka MHD (číslo 1 a číslo 2) a autobusové spojenie z autobusovej stanice v Bardejove. Pokiaľ cestujete autom, záchytné parkovisko, ako aj zastávka autobusu, sa nachádzajú na začiatku areálu kúpeľov. Parkovanie je spoplatnené. Parkovací automat nájdete priamo na parkovisku. 

Skanzen sa nachádza približne 10 až 15 minút chôdze od parkoviska.

Mapa miesta

Program/Akcie

V areáli skanzenu sa pravidelne konajú aj rôzne ľudové podujatia ako Deň remesiel, Popoludnie s folklórom a mnohé iné. V rámci Kostola v Mikulášovej sa konajú aj gréckokatolícke liturgie. 

Aktuálny program kultúrnych akcií Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch je zverejnený na oficiálnej stránke múzea, ktorú uvádzame v sekcii kontakt a na oficiálnych stránkach múzea na facebooku. 

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník

Vstupné do areálu sa pohybuje v rozmedzí 1,50 – 10,00 €.

Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Múzea ľudovej architektúry, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny sa môžu líšiť v závislosti od sezóny alebo jednotlivých dní. Aktuálne otváracie hodiny počas pracovných dní aj víkendu nájdete na oficiálnej webovej stránke Múzea ľudovej architektúry, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Video

Bardejovské Kúpele – Skanzen

Súvisiace odkazy

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top