> Blog > Kúpele Slovensko > Bardejovské Kúpele > Výlety Bardejov a okolie > Turistika na Čiernu horu neďaleko Svidníka

Turistika na Čiernu horu neďaleko Svidníka

Medzi obľúbené a pomerne nenáročné turistické trasy neďaleko Svidníka patrí túra na Čiernu horu. Na vrchole azda každý cezpoľný návštevník ocení možnosť oddýchnuť si v útulni alebo sa vďaka 18 metrov vysokej rozhľadni na vrchu poobzerať po širokom okolí.

Čiernou horou vedie turistická magistrála Cesta hrdinov SNP

Obľúbený turistický cieľ mnohých obyvateľov Svidníka, ale i jeho návštevníkov, je neďaleká Čierna hora (667 m n. m.). Prechádza ňou aj známa turistická magistrála Cesta hrdinov SNP. Čierna hora je vretenovitý lesný masív v Ondavskej vrchovine v podcelku Nízke Beskydy. Nachádza sa 4 km západne od Svidníka. 

Na vrchol Čiernej hory sa dostanete priamo z mesta Svidník, po červenej turistickej trase, cez Ostrý vrch miernym stúpaním za dve hodiny. Na vrchu sa nachádza rovnomenná rozhľadňa s útulňou a altánkom. 

Ak by ste mali dostatok energie trasa pokračuje do Makovického sedla, na vrch Makovica a cez Zborov na Stebnícku Maguru.

Rozhľadna a útulňa na Čiernej hore

Rozhľadňa Čierna hora

Osemnásť metrov vysoká rozhľadňa na Čiernej hore bola vybudovaná pre návštevníkov v roku 2006. Má tvar štvorbokého ihlana, základňa má rozmery 5 x 5 m. Najvyššie podlažie má výšku 14,5 m. 

Z jej vrcholu sa vám pri dokonalých podmienkach podarí zhliadnuť Poloniny, Sninský kameň, Vihorlat, Slanské vrchy, Makovicu, Čergov, Stebnickú Maguru, Stavok a dokonca Tatry.

Zaujímavosti 

Tip na výlet

Návštevu Svidníka, ktorý sa nachádza neďaleko známych Bardejovských Kúpeľov, odporúčame najmä milovníkom histórie a vojenstva. V meste a jeho okolí sa nachádza nespočetné množstvo pamiatok predovšetkým z obdobia druhej svetovej vojny. Neďaleko mesta leží známy areál Duklianskeho bojiska a Údolie smrti, ktoré zohrali dôležitú úlohu v bojoch Karpatsko–duklianskej operácie. 

Vojenské historické múzeum a Park bojovej techniky vo Svidníku vám priblížia vojenskú minulosť, Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku a Skanzen vo Svidníku zas minulosť Ukrajincov na Slovensku.

Doprava

Svidník je okresné mesto ležiace v Prešovskom kraji. Cez mesto vedie hlavný ťah číslo 77 a cesta číslo 21. Vedľa mesta bol v minulosti vybudovaný obchvat R4, ktorý tak odklonil dopravu z intravilánu mesta a odľahčil cestu I/73. Do mesta premáva diaľková autobusová doprava a prímestské linky. Svidník nemá vybudovanú železničnú sieť. V rámci mesta premáva aj osobná doprava taxislužbami.

Doprava do Svidníka z Bardejovských Kúpeľov 

Svidník je od Bardejovských Kúpeľov vzdialený 32 km. Cesta osobným automobilom trvá približne pol hodinu.

Zo Svidníka pravidelne premáva autobusové spojenie priamo na zastávku v Bardejovských Kúpeľoch, prípadne na zastávku nachádzajúcu sa na rázcestí k Bardejovským Kúpeľom. Stačí prejsť pešo na odbočku do Bardejovských Kúpeľov (je na hlavnom ťahu z Bardejova do Svidníka), tam sa nachádza autobusová zastávka Bardejov Kúpele, križovatka. Ak by ste nechceli ísť pešo (je to približne 10 min chôdze z konca Bardejovských Kúpeľov) môže sa sem zviesť mestskou dopravou.

Parkovanie

Parkovanie je vo Svidníku zabezpečené na vyhradených zónach.

Mapa miesta

Trasa

Trasa na Čiernu horu začína v centre mesta Svidník. Po červená turistická značka červenej turistickej značke budete zo Svidníka pokračovať na Ostrý vrch (599,4 m n. m.). Na Ostrom vrchu sa nachádza hrob neznámeho ruského vojaka z 1. svetovej vojny. Z Ostrého vrchu vás červená značka dovedie priamo na Čiernu horu.

Celá trasa má dĺžku takmer 5 kilometrov. Túra na Čiernu horu zo Svidníka vám tak zaberie minimálne 2 hodiny.

Postrehy návštevníkov

Program/Akcie

 K rozhľadni sa každoročne konajú rôzne organizované turistické výstupy.

Vstupné/Cenník

Areál je voľne prístupný bez obmedzení. 

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top