Vila dr. Lisku

Múzeum vo Vile dr. Lisku Vás zoznámi s históriou kúpeľníctva na Slovensku. Nájdete tu aj modely významných kúpeľných stavieb z rôznych kúpeľov na Slovensku. Na svoje si prídu i milovníci sakrálneho umenia. Obdivovať môžete sochy svätcov a svätíc zo zbierok múzea.

Expozíciu Vily dr. Lisku tvoria dve časti

Vila dr. Lisku je súčasťou Balneologického múzea v Piešťanoch. Budovu dal postaviť právnik Dr. Jaroslav Liska začiatkom 30.r. 20.storočia. Využíval ju ako právnickú kanceláriu, ale čiastočne aj na bývanie. Budovu získalo Balneologické múzeum od mesta Piešťany do prenájmu v roku 1989.  

Expozíciu Vily dr. Lisku tvoria dve časti:

  • z dejín kúpeľov a kúpeľníctva na Slovensku – slávnostne otvorená v roku 1994;
  • sakrálne umenie zo zbierok múzea – slávnostne otvorená v roku 1999.

Z dejín kúpeľov a kúpeľníctva na Slovensku

Expozícia Z dejín kúpeľov a kúpeľníctva na Slovensku sa nachádza na prízemí budovy. Nájdete tu staré tlače a predmety, ktoré sa viažu k už zaniknutým kúpeľným lokalitám. Ďalšie časti expozície sa venujú významným slovenským kúpeľom, akými sú Trenčianske Teplice, Bojnice, Turčianske Teplice, Bardejovské Kúpele, kúpele Sliač a Piešťany. 

Sú tu vystavené dobové pohľadnice, kúpeľné poháre, prospekty, ale aj rôzne kúpeľné prístroje napr. masážne a elektromasážne prístroje, dobové vane a horské slnká. Nájdete tu aj unikátne modely piešťanskej Thermia Palace a Irmy z roku 1910 a už neexistujúcej budovy kúpeľov Františka Jozefa.

Sakrálne umenie 

Druhá expozícia, Sakrálne umenie, sa nachádza na 1. poschodí budovy. Plastiky zhotovené z dreva, ale aj kameňa pochádzajú prevažne z 18. a 19. storočia. Poukazujú na činnosť múzea v oblasti ochrany umeleckých pamiatok a sú tiež prehliadkou dobových prác miestnych rezbárov a sochárov.

Fotogaléria

Kde sa nachádza budova Vily dr. Lisku?

Budova Vily dr. Lisku sa nachádza mimo centra mesta, za mestským parkom, na rohu ulíc Štefánikova a Štúrova, neďaleko evanjelického kostola v kúpeľnom meste Piešťany.

Mapa Miesta

Výstavy a prednášky vo Vile dr. Lisku

Okrem stálej expozície sa v priestoroch budovy konajú aj výstavy a prednášky zamerané na rôzne témy z oblasti histórie, archeológie, národopisu, umenia, numizmatiky, filatelie a prírodných vied. 

Vstupné

Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Balneologického múzea. Odkaz uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Otváracie hodiny

Vilu dr. Lisku môžete navštíviť denne okrem soboty. 

Aktuálne otváracie hodiny počas pracovných dní aj víkendu nájdete na oficiálnej webovej stránke Balneologického múzea, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Video

Vitajte v Balneologickom múzeu Imricha Wintera
Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top