Oponický hrad

Oponický hrad, postavený v 13. storočí na obranu krajiny, sa nikdy nepodarilo dobyť. Až v polovici 18. storočia ho dal cisár ako mnoho iných slovenských hradov po skončení uhorských stavovských povstaní poškodiť, aby sa nemohol stať útočiskom odbojnej šľachty. Odvtedy je v ruinách.

Oponický hrad – nedobytný hrad v pohorí Tribeč

Nad obcou Oponice v pohorí Tribeč sa nachádza príťažlivá zrúcanina hradu Oponice. Hrad – castrum Oponh založil v 13. storočí syn Petra z rodu Čák. V najlepších časoch to bol impozantný hrad a aj poetka Eloise Beutelová sa o ňom vyjadrila ako o „Perle Uhorska“.

Nikdy ho nedobili ani Turci, zub času je však neúprosný, a tak nám dnes na obdivovanie zostali len ruiny a holé múry. Našťastie aj tie majú svojich obdivovateľov a keď sa k tomu pridá záhada ukrytého pokladu, tak kto by odolal ;). Hrad Oponice leží len pár kilometrov od kúpeľov v Piešťanoch. Ak trávite dovolenku práve v týchto kúpeľoch, tak neváhajte a vydajte sa s deťmi na dobrodružnú výpravu k hradu.

Niečo z histórie „Perly Uhorska“

Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1300. Vystriedalo sa tu viacero vlastníkov, medzi nimi aj Matúš Čák Trenčiansky. Po jeho smrti sa v roku 1329 stal majiteľom hradu Mikuláš Gutkeled, od roku 1389 ho vlastnil Dezider Kaplay, a od roku 1395 prešiel do rúk zakladateľa rodu Aponiovcov – Petra zo Stráž. V blízkom kaštieli pod hradom zriadili aj impozantnú Aponiovskú knižnicu.

Ten začal od roku 1411 používať prídomok de Appon – z Oponíc a hrad sa stal ich trvalým sídlom. Prídomok, ako to už bývalo, sa neskôr zmenil na ich priezvisko. V 16. a 17. storočí bol hrad súčasťou protitureckej obrannej línie a bol viackrát obnovený. Aponiovci hrad začiatkom 17. storočia kvôli sporom medzi jednotlivými členmi rodu opustili. Začal chátrať a v roku 1708 sa stal baštou povstaleckej armády Františka Rákocziho II. Po potlačení povstania cisárskou armádou bol spolu s ostatnými slovenskými hradmi zbúraný a odvtedy je v ruinách. 

V roku 1645 ho zasiahol blesk, ktorý následne spôsobil veľký požiar a hrad o tej doby začal chátrať a zarastať. Aponiovci hrad udržiavali až do 30. rokov 20. storočia. V 20. storočí sa tu konali ešte oponické majálesy.

V roku 2000 bolo v obci Oponice založené Občianske združenie Apponiana. Jeho cieľom je záchrana Oponického hradu. Hrad sa podarilo vyčistiť od drevín a spomaliť jeho deštrukciu.

Oponický hrad očami umelcov

Míľniky

 • 1300 prvá písomná zmienka o hrade;
 • 13. storočie hrad založil syn Petra z rodu Čák;
 • začiatok 14. storočia vlastníkom bol aj Matúš Čák Trenčiansky (patril mu aj slávny Trenčiansky hrad);
 • 1329 majiteľom hradu sa stal Mikuláš Gutkeled;
 • 1389 hrad vlastnil Dezider Kaplay;
 • 1395 sa stal vlastníkom hradu Peter, zakladateľ rodu Aponi;
 • 1411 začal používať Peter zo Stráž prídomok de Appony – z Oponíc;
 • 16. – 17. storočie hrad bol súčasťou protitureckej obrannej línie a preto bol viackrát obnovený;
 • zač. 17. storočia kvôli sporom Aponiovci hrad opustili a hrad začal chátrať;
 • 1708 hrad sa stal baštou povstaleckej armády Františka Rákocziho II. Po potlačení povstania bol hrad poškodený a odvtedy je v ruinách;
 • 30. roky 20. storočia – Aponiovci udržiavali hrad až do tohto obdobia;
 • 2000 založené Občianske združenie Apponiana, ktorého cieľom je záchrana Oponického hradu.

Povesť

Podľa povesti predtým, než na tomto mieste stál hrad, tu rád oddychoval a čerpal novú energiu na panovanie kráľ Svätopluk. Údajne tu zanechal veľký poklad aj so svojim slávnym mečom, ktorý bude možné vykopať až keď ho slovanský národ bude najviac potrebovať a zachráni národ od skazy.

Fotografie hradu Oponice

Doprava na Oponický hrad

Oponický hrad sa nachádza medzi Nitrou a Topoľčanmi. Z Nitry aj Topoľčian premáva do Oponíc priamy autobusový spoj na autobusovú zastávku Oponice, námestie.

Ako sa dostanete z kúpeľného mesta Piešťany na hrad Oponice?

Od najbližšieho kúpeľného mesta Piešťany je obec Oponice vzdialená východne asi 40 km. Premávajú sem autobusové spoje, je však potrebné rátať s prestupom v meste Topoľčany. 

Parkovanie

Oproti Aponiovskému kaštieľu, asi v strede obce Oponice, môžete bezplatne odstaviť auto medzi obytnými budovami.

Trasa na Oponický hrad

Trasa na hrad je po turistickej značke z parkoviska napravo od kaštieľa v obci Oponice. Cesta trvá asi 50 minút s miernym stúpaním. Dostanete sa sem aj dlhšou trasou z obce Horné Lefantovce. Trvá asi 2 hod, najprv po a potom po značke.

Mapa miesta

Otváracie hodiny/Vstupné/Cenník

Zrúcanina je voľne prístupná bez poplatkov a obmedzení celoročne.

Postrehy návštevníkov

Video

Súvisiace odkazy

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top