> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Číž > Výlety Číž a okolie > Kaštieľ Betliar – perla Gemera

Kaštieľ Betliar – perla Gemera

Kto by nepoznal kaštieľ Betliar, bývalé sídlo najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí, rodiny Andrássyovcov? Kaštieľ Betliar patrí medzi najkrajšie a najlepšie zachované šľachtické sídla na Slovensku s pôvodným zariadením. Stojí uprostred rozsiahleho anglického parku. Ročne ho navštívi množstvo domácich, ale aj zahraničných turistov. Nenechajte si ujsť jeho návštevu aj vy.

História kaštieľa v Betliari

Počiatky vzniku kaštieľa Betliar sú nejasné. Jadro kaštieľa vzniklo zrejme v rokoch 1441 – 1451 v dôsledku nepriaznivej politickej situácie v Uhorsku, kedy vojská Jána Jiskra z Brandýsa ohrozovali majetky Bebekovcov na Gemeri. Preto si dali vybudovať malé opevnenie. Išlo o dvojpodlažnú budovu s vnútorným nádvorím. Na konci 15. storočia boli vybudované nárožné veže. V prvej polovici 16. storočia vznikol dvojpodlažný objekt, obrátený k starému objektu vnútorným nádvorím. Neskôr pokračovala výstavba spojovacích chodieb, ktoré objekty spojili. V rokoch 1557 – 1565 vznikli obytné priestory. 

Najstaršie písomné správy o kaštieli pochádzajú zo začiatku 18. storočia, kedy Štefan Andrássy prestaval obytnú budovu. V rokoch 1792 – 1795 kaštieľ prešiel úpravou a bol rozšírený. V tom čase bol vybudovaný aj park. Rotunda, ktorá slúžila ako knižnica, bola postavená v prednej časti parku na ľavom brehu. tzv. Krivého potoka. V rokoch 1881 – 1886 za grófa Emanuela I. Andrássyho (1821 – 1891) došlo k najrozsiahlejšie prestavbe kaštieľa. Bola vybudovaná rezidencia so štvorpodlažnou prístavbou, centrálnym schodiskom a boli vybudované trojpodlažné veže. 

Vzhľad kaštieľa Betliar dnes

Kaštieľ Betliar je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Všetko patrilo členom rodu Andrássy, najvýznamnejším aristokratom v Európe v 19. storočí. 

Kaštieľ tvorí komplex budov. Na mieste, kde sa dnes nachádzajú pokladne a bufet, boli v minulosti kuchyňa a byty služobníctva. Východne od kaštieľa stál ateliér a byt mladšieho grófa. Na opačnej strane boli koniarne a hospodársky dvor. Začiatkom 20. storočia prešiel kaštieľ modernizáciou, zaviedlo sa elektrické osvetlenie a ústredné kúrenie. Vznikla nielen krásna knižnica, ale aj apartmány a 16 kúpeľní.

Interiér tvoria hlavne vzácny historický nábytok z rozličných období, obrazy uhorských a európskych maliarov, trofejí, zbrane či pozoruhodnosti z exotických krajín. Okrem rodiny tu bývala aj spoločenská elita, ktorá sa zúčastňovala chýrnych betliarskych poľovačiek na medvede, vysokú zver, vlky či diviaky. Poľovačky sa usporadúvali v betliarskych revíroch a okolitých lesoch. 

Fotogaléria interiéru kaštieľa

Prírodný park v kaštieli Betliar

Prírodný park v kaštieli Betliar patrí medzi najkrajšie a najzachovalejšie historické parky na Slovensku a  najvýznamnejšie záhrady sveta. Založil ho koncom 18. storočia gróf Leopold Andrássy (1767 – 1824) a jeho rozloha je cca 80 ha. V parku sa nachádza množstvo zaujímavých zákutí a stavieb. Na konci parku pri rybníku je zverinec v podobe stredovekého hradu s vežičkou, kde Andrássyovci chovali medveďa hnedého, líšku, vlka a rysa. 

Okrem toho sa tu nachádzala aj zvernica pre jeleniu, danieliu a mufloniu zver. Dnes pri zvernici prebiehajú vystúpenia sokoliarov. Pri prechádzke parkom natrafíte aj na slobodomurársky a činsky pavilón, japonský most či Hermesovu studňu, kde si počas piknikov Andrássyovci chladili nápoje. Pri vstupnej bráne sa nachádza rotunda, ktorú využívali ako knižnicu, neskôr ako archív. 

V areáli parku sa okrem vzácnych druhov drevín nachádza umelý vodný systém, ktorý odvádza vodu z Betliarskeho potoka do troch jazier, troch fontán a tzv. Veľkého vodopádu, najväčšieho svojho druhu na Slovensku. Prírodný park s kaštieľom je od roku 1985 národnou kultúrnou pamiatkou. 

Fotogaléria

Múzeum Andrássyovcov v kaštieli Betliar 

Múzeum Andrássyovcov ako bývalé sídlo rodiny Andrássyovcov spravuje Slovenské národné múzeum. V priestoroch bývalých apartmánov grófskej rodiny je stála expozícia. Zbierkový fond múzea tvorí pozostalosť po rodine Andrássy. Múzeum v Betliari bolo zriadené rozhodnutím z roku 1952 ako špecializované múzeum. 

Kaštieľ bol v roku 1953 ako pamiatkový objekt sprístupnený verejnosti. V rokoch 1975 – 1977 prebiehal architektonicko-historický výskum kaštieľa a stavieb areálu aj parku. Stavebné úpravy a obnova objektov boli vykonávané v rokoch 1982 – 1986. V roku 1985 bol celý areál kaštieľa aj s parkom vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V roku 1994 bola slávnostne sprístupnená expozícia s názvom Bytová kultúra šľachty v 18. a 19. storočí. 

Od roku 1996 je Múzeum Betliar súčasťou Slovenského národného múzea. Vysunutými expozíciami SNM-Múzea Betliar sú expozície na hrade Krásna Hôrka a v Mauzóleu Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí. 

Expozície kaštieľa Betliar

Nachádzajú sa tu tri expozície:

  • grófske apartmány;
  • expozícia egyptológie;
  • expozícia exotických trofejí.

Grófske apartmány

Grófske apartmány sa nájdete na 1. a 2. poschodí v kaštieli. V týchto priestoroch môžete obdivovať pôvodné zariadenie a nábytok.

Expozícia egyptológie

Andrássoyvci boli nielen zberatelia, ale aj cestovatelia. Expozícia egyptológie priblížuje Staroveký Egypt a egyptské umenie. K ťažiskovým zbierkam v tejto oblasti patrí múmia kňaza z pohrebiska v Gíze z 12. – 11. stor. pred Kr. a múmia dieťaťa z obdobia 5. – 4. stor. pred Kr. 

Expozícia exotických trofejí

Táto expozícia sa nachádza na prízemí kaštieľa. K obľúbeným aktivitám aristokracie okrem cestovania patrilo v minulosti aj poľovníctvo. Expozícia preparátov z Afriky a Ázie sa nachádza v zimnej záhrade kaštieľa. 

Povesť

Ako tomu kedysi bývalo, krajom sa túlali žobráci. Prespávali pod holým nebom a kde tu ich dobrí ľudia prichýlili. Aj žobráka Betlera pritúlili ľudia z baníckej dedinky. Pri prameni pitnej vody na okraji dedinky, pod konármi brezy, mu urobili malú izbietku. Strážil dedinku, najmä vodný prameň a venoval sa deťom. Keď si strážcu prameňa Boh povolal, naďalej chodili baníci po vodu k prameňu a obci prischlo meno po žobrákovi Betlerovi – Betliar.

Doprava

Kaštieľ Betliar sa nachádza v obci Betliar na trase Rožňava – Dobšiná. Z okresného mesta Rožňava je obec Betliar vzdialená asi 7 km a vedie sem cesta I/67. V obci sa táto cesta volá Rožňavská. Z nej potom odbočte na Šafárikovu ulicu a tá vás dovedie až pred bránu kaštieľa. 

Z Rožňavy premáva do Betliaru priamy autobusový spoj. Pokiaľ sa vyberiete autobusom, z autobusovej zastávky v obci Betliar je potrebné ísť severovýchodným smerom popri Krivom potoku a za 20 minút ste v areáli kaštieľa.

Ako sa dostať ku kaštieľu Betliar z kúpeľov Číž

Kaštieľ Betliar je vzdialený od kúpeľov Číž cca 58 km. Autom sa vyberte smerom na Tornaľu cestou II/571, ďalej cestou E58 až do Rožňavy, odkiaľ je kaštieľ vzdialený už len 7 km. Privedie vás tam cesta I/67. 

Parkovanie

Pred kaštieľom sa nachádza spoplatnené parkovisko pre autá, autobusy a bicykle, ktoré spravuje samotná obec Betliar. 

Mapa miesta

Program/Akcie

Kaštieľ Betliar organizuje množstvo podujatí, akými sú prehliadky kaštieľa počas valentínskeho víkendu, tvorivé dielne pre deti, remeselnícky trh, noc múzeí či koncerty vážnej hudby.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník

Vstupné sa pohybuje od 5,00 – 8,00 €. Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke kaštieľa Betliar, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Otváracie hodiny

Kaštieľ Betliar je otvorený denne okrem pondelka. Aktuálne otváracie hodiny počas pracovných dní aj víkendov nájdete na oficiálnej webovej stránke kaštieľa Betliar, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Video

Kaštieľ Betliar a okolie zhora
Betliar a jeho história

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top