> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Číž > Kúpeľný park v Číži

Kúpeľný park v Číži

Kúpeľný park v Číži sa nachádza v areáli liečebných domov. Vychutnajte si prechádzky a načerpajte silu v pokojnej atmosfére parku po absolvovaní liečebných procedúr. Priaznivá klíma kúpeľov prispieva k telesnej a duševnej relaxácii.

O kúpeľnom parku v Číži

Kúpeľný park v Číži sa rozprestiera medzi liečebnými domami. Kúpele patria do klimatickej oblasti s veľkým počtom slnečných dní, pričom táto priaznivá klíma nabáda klientov na nenáročné prechádzky v parku s príjemným posedením. Nachádzajú sa tu aj oddychové miesta v podobe lavičiek.

Atmosféru kúpeľného parku dotvárajú listnaté a ihličnaté stromy, ktoré počas slnečných dní poskytujú tieň, ale aj malé jazierko s fontánkou a záhradný altánok. Okrasné kríky so stálozelenými drevinami zatraktívňujú park aj v zimných mesiacoch. V letných mesiacoch park skrášľujú nielen kvitnúce okrasné kríky rôznych druhov, ale aj výsadba pestrofarebných letničiek.

V kúpeľnom parku sa nachádzajú historické budovy liečebných domov z konca 19. storočia s hrazdením a vyrezávanými prvkami ríms a štítov.

Zaujímavosti o čížskych termálnych prameňoch

  • V kúpeľoch Číž vyvierajú tri pramene: Thermis, Neptun a Hygiea. Liečivé kúpele sú napúšťané z prameňov Thermis a Neptun. Hlavný prameň Hygiea sa využíva najmä na pitné kúry. Nie je však možné si z neho napustiť voľne v parku, pitné kúry sú len v rámci procedúr.
  • Zloženie vody je unikátne a svedčia o tom aj medzinárodné certifikáty. Najvzácnejší je z výstavy v Bruseli v roku 1879 a strieborná medaila z roku 1904 zo svetovej výstavy v St. Luis v USA.
  • V minulosti dokonca zamestnanci plnili čížsku vodu do tmavých litrových fliaš a v balení po 25 ks bola zasielaná do USA.

Turistické trasy v okolí Kúpeľov Číž

Okolie Čížu je aj vďaka svojej priaznivej klíme ako stvorené na prechádzky v prírode. Pokiaľ ste nadšenci rybolovu, v blízkosti kúpeľov sa nachádza rybník. Región Gemer-Malohont sa vyznačuje veľkou koncentráciou stredovekých kostolov na malom území so vzácnymi nástennými maľbami. Preto vznikol projekt Gotická cesta: gemersko-rimavský okruh. Na ich návštevu potrebujete ale viac dní. Návštevu pamiatok môžete spojiť aj s pobytom v kúpeľoch Číž. Kúpele Číž sú jednou zo zastávok Gotickej cesty.

Ak máte radi turistiku, vyberte sa do obce Drienčany, kde kedysi pôsobil známy rozprávkar Pavol Dobšinský. Nachádza sa tu Náučný chodník Drienčanskym krasom, ktorý je najhodnotnejším krasovým ostrovom medzi Slovenským a Muránskym krasom. 

Z hradov stoja za návštevu určite Fiľakovský hrad a hrad Šomoška. V letných mesiacoch sa môžete ísť schladiť do jaskyne Domica alebo Gombaseckej jaskyne, zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Fotogaléria

Doprava do Čížu

Číž sa nachádza na juhu stredného Slovenska, asi 6 km od maďarských hraníc. Od okresného mesta Rimavská Sobota je Číž vzdialený 26 km. Do obce jazdia autobusy aj vlaky. Železničná stanica je vzdialená od kúpeľov asi 1 km. Transfer z vlakovej stanice do kúpeľov je grátis, ale je potrebné to nahlásiť vopred na recepcii kúpeľov.

Parkovanie

V obci je možnosť parkovať bez poplatkov na parkovisku niekoľko metrov od hlavnej budovy kúpeľov. Kúpeľné domy majú vlastné parkoviská, ktoré takisto nie sú spoplatnené.

Mapa miesta

Program/Akcie

Počas sezóny sa konajú na letnej terase pri prameni Hygiea hudobné akcie a grilovačky pre ubytovaných klientov. V areáli vodného sveta sa v letnej sezóne konajú rôzne podujatia, hlavne pre deti. 

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Areál kúpeľného parku je voľne prístupný verejnosti bez obmedzení a poplatkov.

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top