> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Číž > Výlety Číž a okolie > Náučný chodník Drienčanský kras

Náučný chodník Drienčanský kras

Náučný chodník Drienčanský kras je menej známy, no prírodovedecky najhodnotnejší krasový ostrov medzi Slovenským a Muránskym krasom. Chodník vás prevedie nenáročným terénom a popritom sa oboznámite nielen s prírodnými, ale aj kultúrno-historickými pamiatkami. Ako súvisí tento chodník s menom známeho rozprávkára Pavla Emanuela Dobšinského, sa dozviete v článku.

Drienčanský kras

Drienčanský kras sa nachádza na južných úbočiach Revúckej vrchoviny v okrese Rimavská Sobota. Ide o raritné územie európskeho významu. Je tvorený najmä vápencami, ktoré vznikli ako pozostatok morského pobrežia. Na jeho území sa nachádza aj väčšie množstvo prameňov. Medzi najväčšie patrí Hrušovský prameň. 

Náučný chodník Drienčanský kras

Chodník začína mimo krasového územia v obci Teplý vrch, odkiaľ do Drienčan prechádzate chráneným areálom Hikóriový porast. Ten bol umelo vytvorený koncom 19. storočia, kedy tu boli vysadené severoamerické dreviny – hikórie. Ďalej prechádzate okolo vodnej nádrže Teplý vrch, kde je umiestnená aj vtáčia rozhľadňa. Tento okruh má 7,5 km.

Na náučný chodník môžete nastúpiť aj v Drienčanoch, kde pokračujete od zastávky č. 4. Tento kratší okruh má dĺžku 2,9 km. Ak začnete v Drienčanoch, tak si určite pozrite slnečné hodiny, drevený rozprávkový labyrint a pamätnú faru Pavla Dobšinského. Medzi najväčšie zaujímavosti chodníka patrí Malá a Veľká drienčanská jaskyňa, krasové jamy, škrapy a jazierka. 

Na území krasu sa vyskytujú tiež vzácne a chránené druhy fauny. Z kriticky ohrozených druhov je to Apalus bimaculatus. Je to drobný chrobáčik, známy ako posol jari. Z kĺbov vylučuje jedovatú haemolymfu, ktorá je pre človeka smrteľná v troch stotinách gramu. V stredoveku ním rodina Medicejských trávila svojich nepriateľov. 

Flóru zastupujú liečivé byliny ako materina dúška, mäta sivá, viaceré druhy orchideí. Brehy rieky Blh zdobí perovník pštrosí, najväčší druh paprade. Poslednou zastávkou náučného chodníka sú krasové jazierka nad Drienčanmi, ktoré bývajú v horúcom lete vyschnuté. Trasa náučného chodníka vás zavedie spať do obce Drienčany.

Malá drienčanská jaskyňa

Jaskyňa s horizontálnym a 1 vertikálnym otvorom sa nachádza na ľavom brehu riečky Blh. Je dlhá 79 m a patrí k najdlhšie známym jaskyniam Drienčanského krasu. Táto jaskyňa bola v praveku osídlená človekom. Môžete tu naraziť aj na vzácneho chrobáka, ktorý sa zatiaľ nenašiel nikde inde ako v jaskyniach Drienčanského krasu. 

Veľká drienčanská jaskyňa

Táto jaskyňa nie je prístupná verejnosti. Vchod do nej sa nachádza pod cca 6 m vysokým skalným bralom vo svahu Holého vrchu. Jaskyňa má dĺžku 50 m. Archeologické výskumy dokazujú jej osídlenie už v dávnej minulosti. V súčasnosti je zimoviskom netopierov. Od roku 2006 patrí medzi chránené prírodné pamiatky.

Pamätná fara Pavla Dobšinského

Pôsobisko Pavla Emanuela Dobšinského sa nachádza v obci Drienčany. Na fare je v súčasnosti zriadené múzeum slovenskej rozprávky. V blízkosti fary sa nachádza aj miesto posledného odpočinku P. E. Dobšinského, evanjelický kostol a. v. v ktorom pôsobil, renesančná zvonica aj pamätník. Celý areál patrí do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok.

Slnečné hodiny v Drienčanoch

Od roku 2005 pribudli v obci slnečné hodiny s drevenými postavičkami zo slovenských rozprávok Pavla Dobšinského. Slnečné hodiny sú najstarším spôsobom merania času. Sú postavené z dreva a kameňa s priemerom 7 m. 

Zastávky Náučného chodníka Drienčanský kras

Drienčanský kras tvorí ho 15 zastávok s informačnými panelmi. Informačné panely 2 a 3 v súčasnosti nie sú osadené v teréne :

 1. Drienčanský kras a okolie
 2. Hikóriový porast
 3. Vodné vtáctvo
 4. Drienčany
 5. Geológia Drienčanského krasu
 6. Drienčanská pevnosť
 7. 7a Škrapy, 7b Zraniteľnosť krasu
 8. Polosuchá dolina
 9. Lesný ekosystém
 10. Krasové jamy
 11. Studňovitá krasová jama
 12. Veľká drienčanská jaskyňa
 13. Dolina Blhu
 14. Malá Drienčanská jaskyňa
 15. Krasové jazierko

Známe osobnosti

Pavol Emanuel Dobšinský bol slovenský evanjelický kňaz, folklorista a zberateľ ľudovej slovesnosti. Narodil sa 16.3.1828 v Slavošovciach a zomrel 22.10.1885 v Drienčanoch. Študoval na gymnáziu v Rožňave a Miškovci a na evanjelickom lýceu v Levoči. V roku 1850 zložil farársku skúšku. 

Pôsobil v Revúcej, kde sa vďaka svojmu zamestnávateľovi začal venovať zbieraniu a vydávaniu slovenskej ľudovej slovesnosti. Zbieral a zapisoval piesne, príslovia, porekadlá, hádanky, hry, obyčaje a povery. Pred publikovaním ich zbavil erotickosti a šťavnatého humoru, aby boli vhodné pre detského čitateľa. V rokoch 1858-1861 vydal spolu s A. H. Škultétym súbor 64 rozprávok pod názvom Slovenské povesti. Krátko pred smrťou vydal 90 rozprávok v ôsmich zošitoch pod názvom Prostonárodné slovenské povesti. 

Od roku 1861 pôsobil v Drienčanoch, kde sa usadil, ako kňaz. Zomrel na silný zápal pľúc. 

Fotogaléria

Doprava

Obec Teplý vrch sa nachádza asi 14 km od okresného mesta Rimavská Sobota a obec Drienčany asi 16 km. Do oboch obcí premáva priama autobusová doprava z mesta Rimavská Sobota. Autom sa sem dostanete cestou E58, ktorá vedie popri meste, odbočíte za čerpacou stanicou Slovnaft na cestu 2744. Ak máte čas a chuť, zastavte sa aj v Nižnej Pokoradzi, ktorá je východiskom pre výlet na Kamenného Janka a pokoradzské jazierka.

Ako sa dostať k Náučnému chodníku Drienčanský kras z kúpeľov Číž

Obec Teplý vrch je od kúpeľov Číž vzdialená asi 26 km. Cestou sa zastavte v obci Žíp, kde si môžete pozrieť kostol, ktorý je súčasťou gotickej cesty. Ak chcete absolvovať kratšiu trasu Náučného chodníka napr. aj s deťmi, vydajte sa až do obce Drienčany, ktorá je niekoľko kilometrov za obcou Teplý vrch. Pokiaľ sa vyberiete verejnou autobusovou dopravou z kúpeľov Číž na Teplý vrch alebo do Drienčan, je potrebné rátať s prestupmi. 

Parkovanie

Parkovať môžete v obci Drienčany priamo pod pamätnou farou Pavla Dobšinského pri ceste. Je to bezplatné. V obci Teplý vrch je spoplatnené parkovanie. Parkovať môžete v areáli rekreačného strediska Drieňok. 

Trasa

Okruh z obce Drienčany, ktorý má asi 2,5 km, je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Z obce Teplý vrch je trasa dlhšia, asi 7,5 km, a preto sa tam vyberte len s väčšími deťmi. Začína sa pri areáli rekreačného strediska Drieňok. Oba okruhy sú nenáročné, líšia sa len dĺžkou.

Mapa miesta

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Náučný chodník Drienčanský kras je voľne prístupný celoročne a bez poplatkov.

Postrehy návštevníkov

Video

Drienčansky kras – Drienčany – Teplý Vrch

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top