> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Číž > Výlety Číž a okolie > Banícke múzeum v Rožňave

Banícke múzeum v Rožňave

Banícke múzeum v Rožňave je okresné vlastivedné múzeum zamerané na baníctvo a hutníctvo v regióne Gemer. Nájdeme tu ale aj bohaté zbierky z archeológie, histórie, dejín umenia a techniky. Múzeum pozostáva z niekoľkých expozícií, situovaných na rôznych miestach. Na svoje si prídu nielen dospelí, ale aj deti, vďaka interaktívnej výstave v zážitkovom centre Sentinel, kde sa môžu povoziť v banskom vláčiku.

Expozície Baníckeho múzea v Rožňave

Banícke múzeum disponuje niekoľkými stálymi expozíciami, ktoré sú situované na rôznych miestach. Vstrebať všetky dojmy a zážitky z nich môžete aj v neďalekých kúpeľoch. Ideálne je výlet spojiť s víkendovým pobytom v Číži a dopriať si tak dostatok času na preskúmanie všetkého čo tento región Slovenska ponúka.

V rožňavskom Baníckom múzeu sa môžete tešiť na tieto expozície:

 • historická expozícia;
 • Andrássyho obrazáreň;
 • galéria;
 • expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí;
 • zážitkové centrum Sentinel pozostáva ďalej z expozície baníctva a hutníctva Gemera, čas pary a z banských pracovísk.

Historická expozícia 

Historická expozícia je umiestnená v budove niekdajšej Markovej manufaktúry na spracovanie kože – garbiareň. Nájdeme tu najvzácnejšie predmety múzea. Tvorí ju vyše 6000 zbierkových predmetov, ktoré sa týkajú bytovej kultúry, národopisu, numizmatiky, remesiel a militárií. Budova je takisto sídlom riaditeľstva. Expozícia bola sprístupnená v roku 1999. 

Andrássyho obrazáreň

Andrássyho obrazáreň sa nachádza v Krásnohorskom Podhradí. Dal ju postaviť Dionýz Andrássy, vtedajší majiteľ krásnohorského panstva v rokoch 1908 – 1909. Expozícia obrazárne bola otvorená v roku 1909 s výtvarnými dielami zo súkromnej zbierky Dionýza Andrássyho. Banícke múzeum získalo objekt v roku 1967. Až v roku 1990 tu bola zriadená expozícia výtvarných diel. V budove sa konajú každoročne rôzne výstavy.

Galéria Baníckeho múzea

Galéria sídli v meštianskom dome na Námestí baníkov, ktorý vznikol zrejme na konci 15. storočia. Konajú sa tu výstavy, tvorivé dielne, besedy a múzejno-pedagogické hodiny. 

Expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí

Expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí je situovaná v budove, ktorá slúžila ako útulok pre chudobných, známa ako „Františkin útulok“. Prezentuje prírodné krásy tohto územia, živú a neživú prírodu.

Fotogaléria

Zážitkové centrum sentinel

Zážitkové centrum sentinel bolo vytvorené rekonštrukciou priestorov Baníckeho múzea v Rožňave v rokoch 2015 – 2016. Zahŕňa tieto objekty:

Expozícia baníctva a hutníctva Gemera

Expozícia baníctva a hutníctva Gemera je inštalovaná v najstaršej stavbe v strednej Európe postavenej pre banícke a hutnícke múzejníctvo. Oboznámi vás s históriou gemerského baníctva a hutníctva od praveku po súčasnosť. Súčasťou expozície sú aj ukážky pracovných nástrojov, dopravných prostriedkov a banskej techniky. 

Čas pary

Čas pary je najnovšia expozícia. Pýši sa dvoma unikátnymi zbierkovými predmetmi – parným nákladným automobilom Škoda Sentinel (1 z 3 zachovaných v rámci územia bývalého Československa) a 3. najstarším parným valcom na svete z roku 1883. Zaujímavosťou je, že najprv bol dovezený parný automobil a valec, až potom bola postavená budova. Bolo to kvôli ich rozmerom.

Banské pracoviská

Banské pracoviská predstavujú expozíciu v pivničných priestoroch. Ponúkajú skutočný pohľad na prostredie baníka pri dobývaní železných rúd. 

História Baníckeho múzea v Rožňave

Banícke múzeum v Rožňave bolo založené v roku 1902. Účelová stavba budovy múzea bola postavená v roku 1905. Prvá expozícia s baníckou a hutníckou tematikou a mineralogické zbierky v nej boli prvýkrát sprístupnené v roku 1912. V tomto roku vzniklo aj Mestské múzeum v Rožňave.

Medzi vojnami bolo mestské múzeum mimoriadne aktívne. Bansko-hutnícke múzeum z dôvodu zabratia budovy vojskom, žandárstvom, školstvom a knižnicou, nevyvíjalo žiadnu činnosť. Obe inštitúcie sa zlúčili v roku 1940. Prvá stála expozícia bola otvorená v roku 1943. 

Počas vojnových rokov bola časť zbierkového fondu odcudzená, budova múzea slúžila rôznym účelom. Až v roku 1956 bolo objektu prinavrátené pôvodné poslanie a bola otvorená prvá povojnová expozícia orientovaná na baníctvo a hutníctvo Gemera. Najväčší rozmach zaznamenalo banícke múzeum v rokoch 1974 – 1985, kedy pribudli ďalšie objekty, rástol počet zbierok a pripravovali sa rôzne výstavy. 

V roku 1981 bola otvorená expozícia Príroda Slovenského krasu a priľahlých oblastí, v roku 1982 v pivničných priestoroch expozícia Banské pracoviská. V roku 1995 po rekonštrukcii otvorili Expozíciu baníctva a hutníctva Gemera. V roku 1990 sa v priestoroch Obrazárne Andrássyovcov vytvorili podmienky na stálu výstavu výtvarných diel. V roku 1999 vznikla stála Historická expozícia.

V rokoch 2015 – 2016 prebehla rekonštrukcia Baníckeho múzea v Rožňave a vzniklo zážitkové centrum sentinel. Práve toto centrum sa stalo nezabudnuteľným zážitkom a výletným miestom aj pre rodiny s deťmi, ktoré trávia svoje rodinné chvíle na pobyte v Kúpeľoch Číž.

Míľniky

 • 1902 založenie Baníckeho múzea;
 • 1905 postavená účelová budova;
 • 1912 sprístupnená prvá expozícia s baníckou a hutníckou tematikou;
 • 1912 vznik Mestského múzea;
 • 1940 zlúčenie Baníckeho a Mestského múzea;
 • 1943 otvorená prvá stála expozícia;
 • 1956 otvorená prvá povojnová expozícia;
 • 1974 – 1985 najväčší rozmach múzea;
 • 1981 otvorená expozícia Príroda Slovenského krasu a priľahlých oblastí;
 • 1982 v pivničných priestoroch bola otvorená expozícia Banské pracoviská;
 • 1995 otvorená Expozícia baníctva a hutníctva Gemera;
 • 1990 zriadená expozícia výtvarných diel v Andrássyho obrazárni;
 • 1999 vznikla Historická expozícia;
 • 2015 – 2016 prebehla rekonštrukcia Baníckeho múzea a vzniklo zážitkové centrum sentinel.

Doprava 

Rožňava je okresné mesto ležiace v Košickom kraji. Regiónom horného Gemera prechádza cesta I. triedy č. 50 (E571) východo-západným smerom a cesta I. triedy č. 67 severo-južným smerom. Nachádza sa tu autobusová aj železničná stanica. V meste premáva MHD. Pokiaľ máte v pláne navštíviť Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí, z Rožňavy vás tam dovedie priamy autobusový spoj. 

Doprava k Baníckemu múzeu v Rožňave z kúpeľov Číž

Mesto Rožňava je od kúpeľov Číž vzdialené cca 51 km. Z Čížu sa vyberte cestou II/571 smerom na Abovce a ďalej na Tornaľu. Pri Tornali sa napojíte na cestu E58, ktorá Vás zavedie priamo do Rožňavy. Po ceste sa môžete osviežiť čerstvou minerálnou vodou pri prameni Gemerka.

Z kúpeľov Číž sa dostanete do Rožňavy aj priamym vlakovým spojením; vystúpte na vlakovej stanici Rožňava mesto. Pokiaľ si vyberiete cestu autobusom, rátajte s jedným prestupom. 

Parkovanie

Parkovanie sa líši, záleží, ktorú expozíciu máte v pláne navštíviť. Buď je dostupné vlastné parkovisko budovy múzea za poplatok, prípadne je možnosť parkovať v uličkách vedľa múzea bez poplatku. Na Námestí baníkov sú dostupné parkovacie miesta za poplatok.

Mapa miesta

Program/Akcie

Banícke múzeum v Rožňave usporadúva rôzne výstavy a vernisáže, besedy, tvorivé dielne a múzejno-pedagogické hodiny. 

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník

Vstupné do Baníckeho múzea v Rožňave sa pohybuje od 0,50 € – 5,00 €. Aktuálny cenník vstupného pre deti, dospelých, seniorov aj skupiny nájdete na oficiálnej webovej stránke Baníckeho múzea v Rožňave, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Otváracie hodiny 

Otváracie hodiny sú rôzne, nakoľko Banícke múzeum v Rožňave sídli vo viacerých budovách. Aktuálne otváracie hodiny počas pracovných dní aj víkendu nájdete na oficiálnej webovej stránke Baníckeho múzea v Rožňave, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top