Minerálny prameň Gemerka

Minerálny prameň Gemerka je medzi miestnymi známy ako šťavica. Gemerka je jedinečná predovšetkým svojím bohatým zložením horčíka a vápnika. Vyviera v oblasti Slovenského krasu a jej priaznivé účinky na zdravie si môžete vyskúšať aj vy. Príďte si ju nabrať priamo z prameňa.

História minerálnej vody Gemerka

Prameň vzácnej minerálnej vody Gemerka bol objavený už v roku 1769 počas panovania Márie Terézie. Práve ona nariadila prvé zdokumentovanie prameňov a zdrojov minerálnych vôd. Správu o minerálnych prameňoch v Gemerskej stolici podal panovníčke stoličný fyzikus František Keszler.

Ďalšie analýzy sa vykonávali v 60. rokoch 20. storočia. Uvádzajú, že voda má zdraviu prospešné zloženie. V roku 2002 dochádza k jej komerčnému využitiu, kedy sa začala plniť do fliaš. Pokiaľ teda nemáte cestu okolo a neviete si ju nabrať priamo z prameňa, je dostupná aj v obchodných sieťach vo formátoch balenia 0,5 l, 1,5 l a 2,0 l vo variantoch jemne perlivá a perlivá.

Jedinečné spojenie minerálov

Minerálna voda vyviera v hĺbke 99,5 m v oblasti Slovenského krasu. Spája v sebe jedinečné minerály, ktoré majú priaznivý účinok na zdravie. Jej pravidelné pitie dopĺňa dennú potrebu životne dôležitých minerálov magnézia a vápnika v pomere 1:3 (Mg:Ca), vďaka čomu sa výborne vstrebáva do tela.

Ani jeden z týchto minerálov si organizmus nedokáže vyrobiť sám a preto sme odkázaný len na ich príjem z potravy. 

Priaznivé účinky minerálnej vody Gemerka

  • výdatný zdroj vápnika pre silné kosti a zuby;
  • významný pomocník v boji proti stresu a únave vďaka vysokému obsahu magnézia;
  • je bohatá na hydrogénuhličitany, čím bojuje proti prekysleniu a zlepšuje metabolizmus;
  • pomáha pri prevencii srdcovo-cievnych chorôb;
  • znižuje krvný tlak;
  • pomáha v prevencii cukrovky;
  • podporuje činnosť čriev a močového mechúra.

Doprava

Minerálny prameň Gemerka sa nachádza neďaleko mesta Tornaľa. Za mestom v smere na Rimavskú Sobotu odbočte doprava. Takmer v poli sa nachádza malý prístrešok.

Ako sa dostať ku prameňu Gemerka z kúpeľov Číž

Minerálny prameň Gemerka je vzdialený od kúpeľov Číž asi 20 km. Vyberte sa cestou II/571 a potom sa napojte na I/67 do Tornali. Potom odbočíte doľava v smere na Rimavskú Sobotu a za mestom napravo nájdete malý prístrešok, kde si vodu môžete dopriať priamo z prameňa.

Parkovanie

Keďže prameň sa nachádza takmer na poli, je tu dosť miesta na parkovanie.

Mapa miesta

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Minerálny prameň Gemerka je voľne prístupný. Vybudovaný je tu malý prístrešok. Vodu si môžete nabrať bez obmedzení, celoročne.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top