> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Číž > Výlety Číž a okolie > Kostol sv. Jána Krstiteľa v Rimavských Janovciach

Kostol sv. Jána Krstiteľa v Rimavských Janovciach

Kostol svätého Jána Krstiteľa sa nachádza v obci Rimavské Janovce na rozhraní historických regiónov Gemer a Malohont. Je jediným zachovaným pozostatkom zaniknutého benediktínskeho opátstva. Vznikol pravdepodobne v rokoch 1200 – 1220. Kláštor zanikol už v 16. storočí. Kostol sa zachoval a v 19. storočí tu prebehla veľká rekonštrukcia.

Stredoveký kostol v Rimavských Janovciach

Po potulkách Gemerom a Malohontom máte možnosť spoznať veľa historických sakrálnych pamiatok. Kostol v Rimavských Janovciach je vďaka svojej polohe zaujímavým tipom na výlet aj pre hostí kúpeľných pobytov v Číži.

V období stredoveku v polovici 12. – 2. pol. 16. storočia pôsobila v Rimavských Janovciach benediktínska rehoľa a vďaka nej bol postavený aj neskororománsky Kostol svätého Jána Krstiteľa. Bol súčasťou dnes už zaniknutého kláštorného komplexu. 

Kostol postavili pravdepodobne v rokoch 1200 – 1220. V roku 1221 sa spomína obec ako villa Janus, pričom názov bol odvodený zrejme od patrocínia kostola. Ide o jednoloďovú stavbu s dvojvežovým priečelím.

Kláštor sa priamo spomína až v roku 1397. Kláštor zanikol niekedy medzi rokmi 1548 – 1580, zrejme následkom bojov počas reformácie. V 17. storočí bol kostol silno poškodený. Vyžiadal si rozsiahlejšie opravy. V tomto období zrejme pristavali severnú sakristiu. 

V priebehu 19. storočia kostol chátral, až došlo k prepadnutiu strechy a stavbu uzatvorili. Veľká rekonštrukcia sa napokon uskutočnila v rokoch 1875 – 76. Napriek tomu nezvýšili financie na dostavbu veží. V rokoch 1999 – 2000 sa uskutočnil menší archeologický výskum severne od kostola, ktorý objavil zvyšky muriva kláštorných budov, stredoveké hrobky a fragmenty maľovaných omietok. Od roku 2012 sa realizuje postupná obnova fasád, v rámci ktorej sa zrealizovalo aj nové zastrešenie.  

Zaujímavosti

  • Kostol je postavený z opracovaných kamenných kvádrov, čo bolo na území Slovenska zriedkavé;
  • Napriek prestavbe sa z veľkej časti zachovala pôvodná románska stavba s nezmeneným pôdorysom;
  • Kostol svätého Jána Krstiteľa je súčasť tzv. Gotickej cesty, kultúrno-poznávacej cesty na Slovensku, ktorej celková dĺžka je 276 km. Kostol sv. Jána Krstiteľa patrí do gemersko-rimavského okruhu;
  • Vo vnútri kostola sú neogotické maľby a v lodi zaujímavý drevený kazetový strop. Je možné, že pod novšími omietkami sa nachádzajú stredoveké nástenné maľby;

Fotogaléria

Doprava

Obec Rimavské Janovce sa nachádza asi 5 km od okresného mesta Rimavská Sobota na juhu stredného Slovenska. Dostanete sa sem ľahko autom, vedie sem cesta II/531 a aj železničná trať. Vlaková zastávka sa nachádza na začiatku obce, takže ku kostolu musíte prejsť asi 1 km pešo. Kostol sa nachádza pri hlavnej ceste približne v strede obce. Ak pôjdete autobusom, zastávka je priamo pri kostole.

Premáva sem priama autobusová linka z Rimavskej Soboty. V prípade, že budete mať v Rimavskej Sobote viac času, tak si nenechajte ujsť návštevu piateho najstaršieho múzea na Slovensku, a to Gemersko-malohontského múzea.

Ako sa dostať z najbližších kúpeľov Číž ku kostolu sv. Jána Krstiteľa v Rimavských Janovciach

Z kúpeľov Číž sa dostanete ku Kostolu sv. Jána Krstiteľa autobusovým aj vlakovým spojením. Musíte ale rátať s prestupmi. Kúpele Číž sa nachádzajú asi 19 km od Rimavských Janoviec. Do obce Rimavské Janovce vedie z Čížu cesta II/571, na križovatke pokračujete cestou  II/531.

Parkovanie

Parkovať môžete bezplatne priamo pred kostolom. 

Mapa miesta

Program/Akcie

Konajú sa tu pravidelné bohoslužby vždy v piatok a v nedeľu. 

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník

Vstup do kostola je bezplatný, avšak možný až po telefonickej dohode, nakoľko sa nachádza v uzatvorenom a oplotenom areáli. Aktuálne informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke obce Rimavské Janovce, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Otváracie hodiny

Kostol sa nachádza v uzatvorenom a oplotenom areáli. Obhliadku si radšej dohodnite vopred telefonicky. Aktuálne informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke obce Rimavské Janovce, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt.

Video

Kostolík sv. Jána Krstiteľa očami miestnej pani kostolníčky.

Kostol sv. Jána Krstiteľa v Rimavských Janovciach patrí Rímskokatolíckej cirkvi, pod farnosť Jesenské, ktorá nemá oficiálnu webovú stránku. Preto uvádzame kontakt na obec Rimavské Janovce, kde nájdete potrebné informácie.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top