Kaštieľ Strážky

Kaštieľ Strážky je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku. Obklopuje ho nádherný anglický park. Zaujme nielen exteriérom, ale aj jeho interiér stojí za návštevu. Kaštieľ bol domovom významného uhorského maliara Ladislava Mednyánszkeho. Jeho diela, ale aj mnohé iné môžete obdivovať v stálej expozícii kaštieľa. 

Expozície Slovenskej národnej galérie v kaštieli Strážky

V kaštieli Strážky si môžete pozrieť nasledujúce expozície: 

  • Portrét 17. – 19. storočia na Spiši – pozostáva z veľkej časti z diel z rodovej galérie predchádzajúcich majiteľov kaštieľa.
  • Ladislav Mednyánszky a Strážky kaštieľ v Strážkach je jediným miestom na Slovensku, kde je prezentovaná stála expozícia jeho diela.
  • Historická knižnica Strážky je súčasťou národného kultúrneho dedičstva. Knižnica sa vyvíjala 400 rokov a dnes má okolo 8 500 zväzkov, časopisov a máp.
  • Sochárstvo na Slovensku v 20. storočí táto expozícia sa nachádza v priľahlom anglickom parku.

Zaujímavosť z kaštieľa

História kaštieľa Strážky

Kaštieľ Strážky, spolu s Kostolom sv. Anny a zvonicou, tvoria jeden celok aj spolu s krásnym anglickým parkom. V roku 1963 boli vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Nachádzajú sa v meste Spišská Belá, v miestnej časti Strážky na východnom Slovensku. 

Kaštieľ stojí na základoch niekdajšieho hradu z 13. storočia. Postavený bol v rokoch 1570 – 1590. Z pôvodne gotickej podoby bol prestavaný v renesančnom duchu a v 18. storočí bol barokovo-klasicisticky upravený. Po požiari v roku 1708 bol prestavaný do štvorcového tvaru s vnútorným nádvorím.

Zrekonštruovaný kaštieľ je situovaný v anglickom parku z 19. storočia. V 16. – 18. storočí patril rodine Horváth-Stansithovcov. Tá založila v Strážkach latinskú humanistickú školu pre deti spišských šľachticov a knižnicu, ktorá bola v tom čase najbohatšou v Uhorsku. 

V 19. storočí sa vlastníkmi kaštieľa stala rodina Mednyánszkých a Czóbelovcov. Po smrti poslednej majiteľky kaštieľa M. Czóbelovej v roku 1972 sa správcom kaštieľa stala Slovenská národná galéria (SNG). V súčasnosti sa v ňom nachádzajú vysunuté expozície SNG. 

Fotografie

Známa osobnosť

Ladislav Mednyánszky na fotografii

Ladislav Mednyánszky
(* 1852, Beckov – ✝ 1919, Viedeň) 

Uhorský maliar slovensko-maďarského pôvodu. Patrí medzi hlavných predstaviteľov stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia. Mednyánszky sa však ku svojim slovenským koreňom nehlásil. Narodil sa v Beckove, kde žil spolu so svojou rodinou. Jeho rodičia často navštevovali matkinho otca Baltazára Szirmayho v kaštieli v Strážkach. V roku 1862 sa tam natrvalo presťahoval aj s rodinou.

Ladislav Mednyánszky študoval na Akadémii výtvarných umení v Mníchove, na École des Beaux Artes v Paríži, kde v roku 1875 svoje výtvarné vzdelanie aj ukončil. V tom čase sa do popredia dostával v Paríži impresionizmus.

Vo svojej tvorbe aplikoval aj poznatky z Francúzska. Bol stúpencom barbizonskej školy a impresionizmu. Po dlhšom pôsobení v zahraničí sa v roku 1892 vrátil do Strážok. V tom období vznikli diela s tematikou smrti, ktoré mu pomáhali vyrovnať sa so stratou otca. Od tmavých výrazných diel sa odklonil až po roku 1909.

Častým námetom a podstatnú časť jeho diel tvoria krajinky, kde na mnohých nájdeme aj rôznorodé podoby kaštieľa a parku v Strážkach. S obľubou štetcom zachytávaj aj iné krásy a zaujímavosti Slovenska, ako napríklad Beckovský hrad, Súľovské skaly, či Lomnický štít. Počas vojnového obdobia sa hlavne v náčrtníkoch objavujú i desivé vojnové zážitky, do ktorej narukoval už v pokročilom veku.

Ochutnávka z tvorby Ladislava Mednyánszkeho

Park v Strážkach

V rozsiahlom areáli kaštieľa a v priľahlom anglickom parku ukončenom riekou Poprad majú návštevníci možnosť príjemnej relaxácie. Občerstviť sa môžu v reštaurácii na nádvorí, otvorenej len v letnej sezóne.

Slovenská národná galéria ho využíva ako exteriérovú expozíciu sochárstva, v ktorej prezentuje práce významných sochárov druhej polovice 20. storočia z vlastných zbierok. Ide o príjemné miesto na trávenie voľných chvíľ s rodinou.

Doprava

Kaštieľ Strážky sa nachádza v meste Spišská Belá, v miestnej časti Strážky. Spišská Belá je križovatkou ciest I/66, I/76 a II/542 a prechádza ním železničná trať Poprad – Stará Ľubovňa. Spišská Belá je vzdialená 22 km od Popradu, 7 km od Kežmarku, 25 km od Starej Ľubovne.

Ako sa dostať ku kaštieľu Strážky z kúpeľov Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy sú od kaštieľa v Strážkach vzdialené asi 20 km. Do Spišskej Belej vás zavedie cesta I/77 a odtiaľ sa napojíte na I/66 do Strážok. Kaštieľ je dobre viditeľný už z cesty. Pokiaľ sa do Strážok vyberiete z kúpeľov vlakom alebo autobusom, rátajte s jedným prestupom.

Parkovanie a trasa

Malé parkovisko sa nachádza na začiatku obce Spišská Belá (západná časť, v mestskej časti Strážky). Z parkoviska zídeme k železničnej trati, za ktorou sa nachádza jazero. Tu je vchod do anglického parku. Park ohraničuje rieka Poprad, hlavná cesta a železnica.

Mapa miesta

Program/Akcie

Slovenská národná galéria ponúka v kaštieli Strážky rôzne kultúrne programy pre verejnosť, začiatkom leta usporadúva Kaštieľne hry.

Postrehy návštevníkov

Otváracie hodiny/Vstupné/cenník

Kaštieľ Strážky je otvorený denne od stredy do nedele. Vstupné sa pohybuje od 0,70 € – 5,40 €.

Aktuálne otváracie hodiny a cenník nájdete na oficiálnej webovej stránke kaštieľa Strážky, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt. Pre obyvateľov obce Spišská Belá a Strážky je vstup zdarma.

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top