> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Vyšné Ružbachy > Kráter vo Vyšných Ružbachoch

Kráter vo Vyšných Ružbachoch

Kráter v areáli kúpeľov vo Vyšných Ružbachoch je prírodné jazierko a najväčší travertínový kráter na Slovensku, naplnený termálnou minerálnou vodou. Kúpanie v ňom je oficiálne zakázané, no môže sa stať, že napriek zákazu narazíte na odvážlivcov, ktorí neodolajú a jazierko skúšajú na vlastnej koži. Zvážte však sami, či je to vhodné, nakoľko ide o chránenú prírodnú pamiatku európskeho významu.

Ružbašský kráter

V kúpeľoch Vyšné Ružbachy v areáli kúpeľného parku sa nachádza jedinečný prírodný výtvor – travertínový kráter. Od roku 1967 je zaradený medzi chránené prírodné útvary Slovenska. Je naplnený termálnou vodou s teplotou viac ako 20 °C. Vznikol prepadnutím travertínovej kopy a je ohraničený travertínovým valom, ktorý mu dodáva jedinečný vzhľad.

Krátery vo Vyšných Ružbachoch – malý slovenský Island

Travertínový kráter má kruhový tvar s priemerom 20 m a hĺbkou cca 3 m. Jazierko je lemované obrubou, ktorá má výšku asi 1 m a šírku 2 m. Nachádza sa na ploche cca 300 m². Voda v jazierku pochádza z Belianskych Tatier, kde sa vplyvom vápencov a dolomitov mineralizuje. Putuje ďalej pod súvrstviami flyša Spišskej Magury a potom vyviera na povrch.

Prameň vyviera v strede travertínovej kopy v hĺbke asi 4 metre. Voda je silne mineralizovaná so stálou teplotou vody asi 20 – 23 °C. Cez trhliny na dne unikajú do vody plyny oxidu uhličitého. Jazierko v zimnom období nezamrzne a o to viac láka turistov. Kúdolmi vodnej pary v zimnom období pripomína Island. Má ustálený vodný režim. Napája ho prameň s výdatnosťou 8 litrov za sekundu.

Ďalšie krátery vo Vyšných Ružbachoch

Vo Vyšných Ružbachoch sa nachádzajú aj ďalšie krátery, ktoré sú však menej známe a nie sú vyplnené vodou. Ide o Kaplnkový kráter, ktorý sa nachádza na okraji kaplnky. Ďalší sa nazýva Smerdžonka, ale známejší je viac pod názvom Jama smrti, nakoľko z neho uniká oxid uhličitý.

Fotografie – súčasnosť a história

Trasa

Ku kráteru vedie cesta kúpeľným parkom buď okolo travertínového vodopádu, alebo po červenej turistickej značke okolo termálneho prameňa.

Doprava k travertínovému kráteru vo Vyšných Ružbachoch

Vyšné Ružbachy je obec v okrese Stará Ľubovňa. Od okresného mesta sú kúpele vo Vyšných Ružbachoch vzdialené asi 15 km, od obce Nižné Ružbachy asi 3 km. Z obce Nižné Ružbachy sem vedie cesta 3. triedy č. 3124. 

Na konci obce Vyšné Ružbachy odbočíte doľava a zaparkujete na parkovisku pred kúpeľmi. Pokračujete ďalej kúpeľným parkom okolo travertínového vodopádu až ku ružbašskému kráteru. Kráter sa nachádza v areáli kúpeľov a kúpeľného parku Vyšné Ružbachy

Zo Starej Ľubovne, z obce Nižné Ružbachy a z Podolínca premáva do Vyšných Ružbách priamy autobusový spoj. Pokiaľ sa sem vyberiete z Kežmarku, rátajte s jedným prestupom.  

Parkovanie

Pri kráteri je reštaurácia, kde môžete parkovať na menšom parkovisku. Kúsok ďalej sa nachádza súkromné platené parkovisko. 

Mapa miesta

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Kráter vo Vyšných Ružbachoch je prístupný celoročne bez poplatkov. Kúpanie v ružbašskom kráteri je oficiálne zakázané. Okúpať sa môžete priamo v kúpeľoch alebo na termálnom kúpalisku Izabela.

Postrehy návštevníkov

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top