> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Vyšné Ružbachy > Výlety Vyšné Ružbachy > Krása ľudového umenia v zamagurských mestách a dedinách

Krása ľudového umenia v zamagurských mestách a dedinách

Zamagurie. Mnohí z nás možno o tomto malebnom regióne Slovenska ani nepočuli alebo ho nikdy nenavštívili. Rázovité mestá, ale i obce v okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa ukrývajú nespočetné množstvo historických pamiatok. Vydajte sa s nami po stopách histórie a nahliadnite do tradičného ľudového umenia obyvateľov Zamaguria v minulosti.

Objavte čaro Zamaguria z kúpeľov Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy sa nachádzajú v oblasti severného Spiša a Pienin, vo vysokohorskej tatranskej oblasti. Okrem krásnej prírody okolia a prítomnosti liečivých minerálnych prameňov sú výborným východiskovým bodom i pre mnohé výlety a spoznávanie krás Zamaguria. 

Zamagurie je z turistických regiónov Slovenska najmenšie

Región Zamagurie je zo všetkých turistických regiónov Slovenska najmenší. Zo severu ho ohraničuje štátna hranica s Poľskom s hraničnými riekami Dunajec a Poprad, Pieninami a Ľubovnianskou vrchovinou, na juhozápade je to Spišská Magura a na juhu Levočské vrchy. Je vymedzený okresom Stará Ľubovňa a časťou okresu Kežmarok. Za symbol Zamaguria sú považované divoké a malebné Pieniny, ktoré patria k najkrajším a najcennejším územiam v strednej Európe. 

Izolácia krajiny ležiacej za hrebeňom Spišskej Magury sa podpísala pod jej ráz. Zamagurie dodnes návštevníkov očarí bohatstvom prírodných krás, historickými pamiatkami, jedinečnou ľudovou architektúrou a folklórom. 

Krásy ľudovej architektúry človek objaví v svojráznych goralských dedinách

Zamagurie a jeho mestá a obce sú stálym dokladom tradícií, kde sa po stáročia prelínala slovenská, poľská, nemecká, rusínska a židovská kultúra. Preto tu dodnes nachádzame rozdielne ukážky ľudovej architektúry, krojov, zvykov či umeleckých remesiel. Dodnes v tejto oblasti prežíva nejedna ľudová tradícia. 

Medzi známe obce, ktoré sú v súčasnosti vyhľadávané turistami alebo boli premenené na chalupárske oblasti v kežmarskom okrese patria Červený Kláštor, Haligovce, Havka, Jezersko, Malá Franková, Veľká Franková, Zálesie a iné a tretie najmenšie mesto na Slovensku Spišská Stará Ves.

V okrese Stará Ľubovňa sú to obce Haligovce, Lesnica, Stráňany, Veľká Lesná a Veľký Lipník. Vo všetkých malebných obciach môžete objaviť pozostatky po tradičnej ľudovej architektúre ako napríklad zrubové domy, zaujímavé gotické a barokové kostolíky, či iné sakrálne pamiatky. 

Historické mesto Kežmarok a jeho okolie

Kežmarok je historickým centrom regiónu Spiš. Patrí medzi historické mestá pod Tatrami a medzi najstaršie mestá na Slovensku. Historické jadro mesta je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je drevený evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý od roku 2008 zapísaný do Zoznamu UNESCO.

Panoráma Kežmarku a Vysokých Tatier

Panoráma Kežmarku a Vysokých Tatier, zdroj fotorafie: Wikimedia, licencia CC / Kezmarcan

Červený Kláštor

Turisticky najpríťažlivejšou časťou Zamaguria je Červený Kláštor, ktorý leží v okrese Kežmarok. Kúpele Vyšné Ružbachy sú od Múzea Červený Kláštor vzdialené asi 34 km, preto sa stal Červený Kláštor obľúbeným výletným miestom kúpeľných hostí. 

Názov obce pochádza od kartuziánskeho kláštora, ktorý v súčasnosti predstavuje Múzeum Červený Kláštor. Kláštoru dominuje zachovaný gotický Kostol sv. Antona. Ku kostolu prilieha zo severnej strany kláštor. Muzeálna expozícia na Červenom Kláštore približuje návštevníkom históriu kláštora a kláštorný život rádov kartuziánov a kamaludulov či vzácne umelecko-historické pamiatky nielen z kláštora, ale aj z celej oblasti severného Spiša.

Okolie Červeného Kláštora

Mnoho Zamagurských obcí bolo v minulosti spojených s dejinami neďalekého Červeného Kláštora či spadalo do jeho panstva. Malebná obec Havka v okrese Kežmarok má zachovanú typickú hromadnú zástavbu s mnohými ešte pôvodnými drevenými zrubovými domami na murovanom základe so štítovou strechou a podlomenicou, smerovanou k ceste. V minulosti sa tu nachádzala jediná hrnčiarska dielňa v oblasti Spišskej Magury. 

Tojpriestorové zrubové domy so sedlovou strechou nájdeme aj v obci Jezersko, zrubové domy v reťazovej zástavbe so sedlovou šindľovou strechou a so vstupným studeným pitvorom nájdeme v obci Malá Franková. Krásne drevenice nájdete aj v neďalekom skanzene v Osturni, ktorá leží len 8 km severozápadné do Malej Frankovej. V obci Matiašovce zas nájdeme gotický rímskokatolícky kostol z konca 13. storočia ohradený múrom, neskorobarokovú kaplnku z 18. storočia, ale i zrubové domy. 

Okolie Starej Ľubovne

Administratívnym centrom Zamaguria je mesto Stará Ľubovňa. Samotné mesto, ale aj malebné dedinky v jeho okolí, ponúkajú mnohé. Objavovanie ľudového umenia na Spiši možno začať v skanzene pod Ľubovnianskym hradom. Ak si práve užívate pobyt vo Vyšných Ružbachoch, tak od hradu vás delí približne 15 kilometrov. 

V skanzene je možné urobiť si predstavu o ľudovom staviteľstve s veľkými archaickými prvkami. Za obdiv stojí ľudový zmysel pre krásu a harmóniu s prírodným prostredím. Celému priestoru skanzenu dominuje pôvabný zrubový gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Je zasvätený svätému Michalovi archanjelovi. 

V neďalekej obci Lesnica sa zachovalo veľa povestí viažúcich sa k Pieninám. Dokonca sa tu do dnešných dní čiastočne nosí menej zdobený goralský kroj. V obci Haligovce sa aj v súčasnosti nachádzajú zrubové domy z valbovou, šindľom krytou strechou a vysokou podlomenicou. 

Dunajec a Pieniny

Dunajec, Tri Korunky , Pieniny

Strmé bralá Pienin obmýva pohraničná rieka Dunajec, ktorá vyhĺbila vo vápencoch na úseku dlhom 9 km hlboký a úzky kaňon s vysokými skalnými stenami. V minulosti, ale aj súčasnosti, patrí Dunajec k celoročne splavovaným riekam.

Práve plavba po Dunajci na typických goralských pltiach v prekrásnej prírodnej scenérii Pieninského národného parku patrí medzi najatraktívnejšie atrakcie Pienin. Najkrajší úsek plavby vedie Prielomom Dunajca až k Prielomu Lesnického potoka. 

Na obrázku: Pohľad na pieninské vrcholy – Tri Koruny, zdroj: www.pixabay.com.

Zamagurie a jeho zaujímavosti

  • Pomenovanie goral je najčastejšie spájané s označením horal, teda obyvateľom žijúcim v horách. 
  • Gorali sú samostatná etnografická skupina žijúca na česko-poľsko-slovenskom pomedzí a v malých enklávach v Poľsku, na ostatných miestach na Slovensku a na rumunsko-ukrajinských hraniciach. 
  • Pôvodne pravdepodobne pochádzajú z Balkánskeho polostrova na naše územie prišli počas tzv. valaskej kolonizácie od 2. polovice 15. storočia. So sebou si priniesli kultúru a architektúru. Prostredie hôr, v ktorých gorali žili, ich natoľko izolovalo, že sa ich zvyky vyvíjali úplne iným spôsobom.
  • Na území Slovenska dodnes žijú gorali. Ide o oblasti severných Kysúc (tá je najväčšia, tvorí ju až 34 obcí), hornej Oravy a horného Spiša. Z historického hľadiska možno hovoriť aj o goralských enklávach – obce Huty, Malé Borové, Veľké Borové, Liptovské Matiašovce , Liptovská Lúžna, Lom nad Rimavicou, Pohorelá a Liptovská Teplička. 
  • Z etnického hľadiska sa gorali na Slovensku považujú za Slovákov a ich tradičná kultúra predstavuje prechodné slovensko-poľské kultúrne pásmo.
  • Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o golaroch, odporúčame návštevu Múzea Ždiarsky dom, ktoré sa nachádza neďaleko Bachledovej doliny.

Video

Prehliadka Malou Frankovou
Pieniny, Lesnica, Červený Kláštor, Tri Koruny

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top