> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Lúčky > Kúpeľný park v Lúčkach s Lavičkou vďaky a prianí

Kúpeľný park v Lúčkach s Lavičkou vďaky a prianí

Kúpele Lúčky sa nachádzajú v krásnej prírode obklopené hustými lesmi. Vďaka ich priaznivej polohe a významným liečivým zdrojom kúpele každoročne privítajú množstvo kúpeľných hostí. Pri návšteve kúpeľov nevynechajte príležitosť a uložte svoje želanie do Lavičky vďaky a prianí, ktorú ukrýva kúpeľný park v Lúčkach.

Kúpele v Lúčkach patria medzi obľúbené kúpele na Slovensku

Kúpele Lúčky, tak ako ich poznáme dnes, prešli mnohými premenami. Liečivé minerálne pramene v kúpeľoch Lúčky boli známe od nepamäti, k výstavbe prvej kúpeľnej budovy došlo až v roku 1761. Obľuba kúpeľov narastala v priebehu 19. storočia. S rozvojom kúpeľníctva na Slovensku bol v 60. tych rokoch 20. storočia vybudovaný liečebný dom Choč

Kúpele Lúčky v súčasnosti tvorí niekoľko samostatne stojacich ubytovacích zariadení, ktoré obklopujú tento liečebný dom. Patria k vyhľadávaným a pomerne navštevovaným kúpeľným strediskám. Vďaka liečivým minerálnym zdrojom, ktoré liečia množstvo ochorení, a panenskej prírode v okolí, sa kúpele v Lúčkach tešia čoraz väčšej obľube medzi domácimi, ale i zahraničnými kúpeľnými hosťami. 

Kúpeľný park v Lúčkach

Menší kúpeľný park bol vybudovaný pred liečebným domom Choč. Tvorí ho niekoľko vysadených solitérnych ihličnatých a listnatých stromov, menšie miesta s výsadbami rôznych kríkov a trvaliek či letničkové záhony. 

Centrálnym bodom parku je prameň Barbora, okolo ktorého bola vybudovaná oddychová zóna. Voda v súčasnosti, žiaľ, nie je pitná, vzhľadom na jej znečistenie. Pred prameňom sa nachádza symbolická brána, ktorá vedie k prameňu. Ďalší menší parčík bol vybudovaný pred Aqua-Vital Parkom a balneocentrom.

Kúpeľný park, ale i samotný liečebný dom Choč alebo spojovacia chodba medzi Chočom a ubytovacím domom Depandance Liptov, sú doplnené o niekoľko zaujímavých plastík. Pri každej plastike sa nachádza informačná tabuľka o názve diela a meno umelca, ktorý ju vytvoril.

Medzi najznámejšie patrí dielo od maďarského umelca Petra Lengyela – Lietajúce kamene a Michala Novotného – Škriatok. Môžeme tu nájsť napríklad aj štylizované ženské telo, ktoré predstavuje symbol jednej z indikácií, ktoré sa v kúpeľoch Lúčky liečia, a to ženských ochorení. Všetky plastiky pochádzajú z prelomu tisícročia. 

Lavička vďaky a prianí

Kúpele Lúčky majú pre návštevníkov k dispozícii i nevšedné umelecké dielo. Je ním takzvaná Lavička vďaky a prianí. Okrídlená lavička vznikla ako kontemplatívne miesto a miesto rozjímania pre klientov kúpeľov. Dielo tak dáva možnosť každému návštevníkovi zdôveriť sa, vysloviť želanie, ale i poďakovať sa. Svoje prianie môžete vo forme lístočka vsunúť do otvoru v krídle.

Z histórie kúpeľného parku v Lúčkach

Na konci 19. storočia vlastnil kúpele Ján Tolt, ktorý prestaval kúpeľný dom, vybudoval Vilu Štefániu a Irenu, nechal vybudovať kúpeľný park v Lúčkach s fontánou a zrenovoval neďalekú kaplnku. V roku 1916 sa v kúpeľnom parku nachádzalo 12 budov a veľký kúpeľný dom s bazénom. Jednotlivé liečebné domy, ale i vilky a penzióny, boli doplnené o rôznorodú zelenú výsadbu. Samozrejme, nesmeli chýbať ani oddychové miesta, lavičky, ale i fontánky. 

Fotografie

Turistické trasy v okolí kúpeľov Lúčky

Najdôležitejším aspektom okolia kúpeľov je samotná príroda Chočských vrchov. Kúpele sú obklopené ihličnatými lesmi, ktoré sú pretkané množstvom turistických chodníkov, ale i náučných chodníkov.

Priamo z kúpeľov Lúčky vás červená turistická trasa dovedie na vrchol Veľkého Choča. Neďaleko sa nachádza azda najznámejší prírodný výtvor v Lúčkach – Lúčanský vodopád a travertínové terasy. Včelársky náučný chodník Lúčky či Náučný chodník Plieška, ktoré boli vybudované priamo v Lúčkach, vám spestria voľnočasové aktivity v kúpeľoch. Ak by ste mali záujem z neďalekých Kalamenov sa ďalším náučným chodníkom dostanete na Liptovský hrad.

Doprava

Prístup do obce Lúčky vedie po ceste III/2216, ktorá sa v Liptovskej Teplej pripája na cestu do Ružomberka. Okresné mesto je vzdialené 13 km západne, Liptovský Mikuláš 22 km východne, Dolný Kubín 18 km severozápadne. Najbližšia železničná zastávka sa nachádza v Liptovskej Teplej, na trati Žilina – Košice. Do obce pravidelne premáva autobusová doprava.

Parkovanie

Pre klientov kúpeľov Lúčky je k dispozícii vyhradené bezplatné parkovisko pred LD Choč. Návštevníci obce Lúčky majú k dispozícii bezplatné parkovisko oprosti Lúčanskému vodopádu alebo pri Obecnom úrade. 

Mapa miesta

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top