> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Lúčky > Výlety Lúčky a okolie > Arborétum v Liptovskom Hrádku

Arborétum v Liptovskom Hrádku

Arborétum v Liptovskom Hrádku patrí k zaujímavým prírodným pamiatkam. Návštevník tu na pomerne malej ploche môže vidieť množstvo cudzokrajných listnatých a ihličnatých stromov. Ak vás zaujíma príroda, pri návšteve Liptovského Hrádku nevynechajte Hrádocké arborétum.

Arborétum v Liptovskom Hrádku zachraňuje miznúce a vzácne dreviny

Hrádocké arborétum bolo vybudované v 19. storočí na základoch anglického parku okolo sídla prvej lesníckej školy v Liptovskom Hrádku. Arborétum od svojho založenia vystriedalo niekoľkokrát majiteľa, v súčasnosti je v správe Lesníckej školy v Liptovskom Hrádku. 

Môžete ho nájsť priamo v meste Liptovský Hrádok, neďaleko polikliniky. Arborétum okrem toho, že slúži na vzdelávanie študentov, plní svoje poslanie aj ako prírodné múzeum so snahou zachrániť miznúce a vzácne dreviny. I keď je v súčasnosti stále príjemným miestom na oddych, zasluhuje si o to väčšiu pozornosť a starostlivosť, nakoľko ide o chránený areál a Národnú kultúrnu pamiatku.

Čo môžeme nájsť v Hrádockom arboréte?

V súčasnosti sa v arboréte nachádza 719 taxónov drevín, z toho je 157 ihličnatých a 562 listnatých. Výsadba v arboréte je rozdelená do viacerých zón: 

 • Severná Amerika,
 • Euroázia, 
 • zbierky rododendrónov,
 • zbierky vždyzelených drevín,
 • východná Ázia,
 • vresoviská,
 • zbierky vŕb,
 • popínavé dreviny.

Iste si kladiete otázku, čo je to ten taxonóm. Podľa slovníka cudzích slov je to klasifikácia organizmov a ich usporiadanie do hierarchického systému. Medzi hlavné taxonomické kategórie patria ríša, kmeň, trieda, rad, čeľaď, rod a druh. V prípade arboréta je najhlavnejšia kategória určite rod. Napríklad, ak by v arborétu rástli iba borovice, tak by sa nazývalo Pinetum, čo ale nie je prípad hrádockého arboréta.

Fotogaléria

História Hrádockého arboréta

Základom pre budúce arborétum v Liptovskom Hrádku bola ulica tiahnuca sa od hradu smerom na juh. Lipové stromoradie, ktoré je typické pre túto ulicu, vysadili v roku 1777 za pomoci komorského úradníka Jána Xavera Girsíka a riaditeľa horárskej školy Jána Benkeho. Vysadených tu bolo približne 200 líp pri príležitosti prvého výročia založenia USA. Táto alej sa neskôr stala základom dekoratívneho anglického parku v okolí sídla prvej lesníckej školy.

Za oficiálny rok založenia arboréta je považovaný rok 1886. Založil ho Rudolf Benka, riaditeľ novozaloženej Lesníckej školy v Liptovskom Hrádku o pôvodnej výmere 27,17 ha. Prvé cudzokrajné dreviny tu boli dovezené z botanickej záhrady v Banskej Štiavnici.

V roku 1958 bola plocha arboréta vyňatá zo zástavby mesta Liptovský Hrádok, v nasledujúcom roku boli vyrovnané hranice arboréta a od roku 1960 je arborétum až do súčasnosti trvalo oplotené. 

Zaujímavosti

 • Z pôvodnej výmery arboréta (27,17 ha) sa zachovalo 7,24 ha.
 • V roku 1962 postihla arborétum snehová a veterná kalamita, ktorej podľahlo 456 stromov.
 • Hrádocké arborétum je najvyššie položeným arborétom v Strednej Európe a napriek malej rozlohe obsahuje tretie najrozsiahlejšie dendrologické zbierky na Slovensku.
 • Arborétum je od roku 1982 vyhlásené za chránený areál a Národnú kultúrnu pamiatku.

Mapa miesta

Tip na výlet

Ak sa nachádzate v Liptovskom Hrádku, alebo plánujete jeho návštevu, nevynechajte príležitosť navštíviť hrádocký hrad a kaštieľ či neďalekú, turistami obľúbenú vyhliadku Skalka. Ak vás zaujíma história regiónu odporúčame návštevu Národopisného múzea či Múzea baníctva a hutníctva v časti Maša.

Túžite navštíviť viacero pamiatok v regióne Liptov? Spojte spoznávanie krás jeho okolia s pobytom v neďalekých kúpeľoch Lúčky

Doprava

Mesto Liptovský Hrádok leží vo východnej časti Liptovskej kotliny pri sútoku Váhu s Belou. Mesto je považované za centrum horného Liptova. Je vzdialené 10 km východne od Liptovského Mikuláša, 44 km severne od Brezna a 45 km západne od Popradu. Mesto sa nachádza na križovatke ciest I/18 a II/537. Severne od mesta prechádza diaľnica D. Najbližší výjazd je za obcou Liptovský Peter na sever a za obcou Uhorská Ves na západ. 

Liptovský Hrádok má železničnú stanicu na trati č. 180 Žilina – Poprad. Do mesta premáva diaľková autobusová doprava a prímestské linky. K dispozícii sú aj taxislužby. Najbližším letiskom je letisko Poprad-Tatry. 

Ako sa dostať k Hrádockému arborétu z kúpeľov Lúčky

Arborétum v Liptovskom Hrádku je od kúpeľov v Lúčkach vzdialené 34,4 km, cesta autom vám zaberie 29 minút. Z Lúčok je potrebné pokračovať do Liptovskej Teplej, cez Ivachnovú až k výjazdu na diaľnicu – Poprad. Ďalej pokračujte po D1 (spoplatnený úsek), okolo Liptovského Mikuláša – použite výjazd Liptovský Ján. Následne pokračujte cez Uhorskú Ves a Roveň do Liptovského Hrádku. Arborétum sa nachádza neďaleko železničnej stanice, pri budove lesníckej školy.

Do Liptovského Hrádku premáva aj verejná doprava. Môžete využiť autobusové spojenie Lúčky – Liptovská Teplá /Lisková / Ružomberok a následne vlakom do Liptovského Hrádku. Ideálne spojenie s prestupom trvá 50 minút. 

Ako sa dostať k Hrádockému arborétu z kúpeľov Nový Smokovec

Kúpele Nový Smokovec sú od Hrádockého arboréta vzdialené približne 50 km. Máte možnosť cestovať dvoma trasami – po ceste číslo 537 smerom na Štrbské Pleso, cez Pribylinu a Liptovského Petra až do Liptovského Hrádku (cesta vám zaberie 47 minút) alebo smerom na Poprad po dialnici – až po výjazd Liptovský Hrádok (cesta vám zaberie 36 minút). Vzhľadom na časovú náročnosť odporúčame cestovať autom, nie verejnou dopravou. 

Parkovanie

V blízkosti Strednej odbornej školy lesníctva a drevárstva v Liptovskom Hrádku sa nachádza niekoľko miest na parkovanie. 

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Areál arboréta je voľne otvorený pre návštevníkov počas celého roka.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top