> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Smrdáky > Liečivý sírovodík z kúpeľov Smrdáky

Liečivý sírovodík z kúpeľov Smrdáky

Viete o prírodnom bohatstve v kúpeľoch Smrdáky? Vďaka jedinečnému zloženiu minerálnych vôd sa radia medzi perlu slovenského kúpeľníctva. Voda v prameni má jednu z najvyšších koncentrácií síry v Európe. Liečivý sírovodík obohacuje pramene a bahno, ktoré tak účinne pomáhajú pri liečbe dermatologických ochorení a chorobách pohybového ústrojenstva.

Liečivý sírovodík zapácha, ale lieči

Obec Smrdáky nesie názov podľa vyvierajúcich prameňov plných síry. Zápach je nepríjemný, no ich zdravotné účinky sú nenahraditeľné. Prírodné kúpele Smrdáky s liečivou minerálnou vodou sú známe po celej Európe viac ako 180 rokov. 

Pôvod liečivých prameňov je v treťohorách, kedy bolo naše územie z väčšej časti zaliate morom. Na pásme ostrovov a lagún sa však v Karpatoch milióny rokov usadzoval biologický materiál z častí tiel vodných živočíchov. Tak vznikli ložiská sírovodíkových vôd.

Typicky zapáchajúce liečivé sírovodíkové pramene navyše obsahujú aj minerály sodíka, vápnika a magnézia. Táto kombinácia priaznivo pôsobí na dermatologické ochorenia. Sírne bahno, ktoré vzniká pretekaním minerálnej vody cez sprašové zeminy, sa používa na liečbu ochorení pohybového ústrojenstva.

Účinky liečivej smrdáckej vody nahradí len pobyt pri Mŕtvom mori

Liečivá voda v Smrdákoch je naozaj jedinečná, jej účinky nahradí len pobyt pri Mŕtvom mori. Vďaka vysokému obsahu síry a ďalších minerálov je voda výnimočne účinná pri liečbe kožných ochorení, ako je napríklad psoriáza, ekzém a akné, a silných chronických porúch pohybového aparátu. Má tiež protizápalové liečivé účinky a pozitívny vplyv na imunologické zmeny. Upokojuje podráždenú pokožku a zvyšuje jej elasticitu. 

Minerálna voda s najvyšším obsahom sírovodíka v Európe

Minerálna voda v Smrdákoch má najvyšší obsah liečivého sírovodíka v Európe 680 mg/l. Celkový obsah minerálov je 3400 mg/l. Na liečbu sa využívajú dva studené (13 °C) pramene plné síry: Jozef I. a Jozef II. Voda je zásaditá hypotonická s obsahom hydrogenuhličitanov, chloridouhličitanov a sodíka, ako aj zvýšeným obsahom kyseliny boritej.

Kúpele Smrdáky ako prevencia dermatologických chorôb

Okrem akútnej liečby v kúpeľoch je dôležitá aj prevencia. Najlepšie výsledky sa dosahujú pri komplexnej liečbe v dĺžke minimálne 3 týždne. Dlhodobé skúsenosti ukazujú, že príznaky ochorení po kúpeľnej liečbe ustúpia až na trištvrte roka. Kúpeľný pobyt v Smrdákoch je vhodné pravidelne opakovať, pričom počet opakovaní je individuálny. Závisí od závažnosti a stupňa pokročilosti kožných a pohybových chorôb.

Minerálne sírovodíkové kúpele sú prírodným zdrojom zdravia

Najdôležitejšími procedúrami v Smrdákoch sú minerálne kúpele obohatené o liečivý sírovodík. Táto procedúra sa poskytuje iba v kúpeľoch Smrdáky. Aplikujú sa lokálne na postihnuté miesta, avšak pri závažných stupňoch ochorení sa používajú celotelové procedúry. 

Keďže liečivý sírovodík dráždi pokožku aj pľúca, na celotelové kúpele sa používajú jeho prijateľné koncentrácie. Celotelový kúpeľ trvá asi 10 minút. Po ňom nasleduje suchý zábal a oddych na lôžku. Dôležitou súčasťou liečby je používanie miestnych prípravkov s výťažkami sírovodíka, akými sú maste, krémy a oleje. Tie výrazne predlžujú dobu bez príznakov ochorenia.

Účinky sírovodikového kúpeľa

Liečivý sírovodík sa vstrebáva cez pokožku, pričom zlepšuje prekrvenie a metabolizmus tkanív. Potláča zápaly, bolesť a svrbenie. Má prospešné účinky na dlhodobé kožné choroby, ale aj reumatické ochorenia a choroby kĺbov a chrbtice súvisiace s vekom.

Bahenný zábal Kúpele Smrdáky

Okrem termálnej vody sa na liečbu využíva aj prírodné bahno

Okrem termálnej vody sa na liečbu v Smrdákoch využíva aj prírodné siričité bahno. To vzniká pretekaním siričitej minerálnej vody cez miestnu sprašovú vodu. Po vyťažení sa bahno skladuje v špeciálnom bazéne, kde dozrieva 1 rok pod vrstvou miestnej minerálnej vody, podobne ako bahno v kúpeľoch Piešťany.

Bahno vďaka svojej špeciálnej konzistencii dobre uchováva teplo a dokáže zohriať tkanivá a orgány, nachádzajúce sa hlbšie v tele. V kúpeľoch môžete absolvovať čiastočné alebo celotelové bahenné zábaly. Zmierňujú opuchy v okolí kĺbov, uvoľňujú svalové napätie a zlepšujú vyživovanie tkanív. Podporujú protizápalovú činnosť a imunitné procesy v tele.

Smrdáky poskytujú množstvo procedúr aj pre deti

Kúpele Smrdáky ponúkajú širokú škálu procedúr pre každého. Pokiaľ sa rozhodnete pre oddych a relax v kúpeľoch Smrdáky, môžete využiť ponuku relaxačných a kúpeľných pobytov. Množstvo procedúr s komplexnou kúpeľnou liečbou poskytujú liečebné pobyty. 

Kúpeľná liečba v Smrdákoch je taktiež vhodná pre deti, dokonca už od 3 rokov v sprievode rodiča. Návrhy na kúpeľnú liečbu v tomto prípade vypisuje dermatológ podľa závažnosti ochorenia. Pre deti školského veku je pripravené vyučovanie, po procedúrach sa im venuje pedagogický pracovník v družine. Takisto majú k dispozícií telocvične, pravidelné filmové predstavenia v kine či spoločenské hry.

Zaujímavosti

  • Podľa informácie z roku 1805 si v Smrdákoch liečili zranenia z bojov aj napoleonskí vojaci, ktorí bývali u miestnych sedliakov a doniesol sa k nim chýr o liečivých účinkoch smrdáckych vôd.
  • Vodu z liečivých prameňov v Smrdákoch obyvatelia používali pri rôznych chorobách dávno pred založením kúpeľov. Miestni roľníci dávali minerálnu vodu piť aj chorému dobytku na uzdravenie a zdravému miesto soli.
  • Žijúci starí Smrdáčania dosvedčia, že nechávali dobytok s boľavými, opuchnutými nohami stáť v bahnitom močiari, presýtenom minerálnou vodou.

Povesť

Podľa povesti zázračnú vodu v Smrdákoch objavil pastier, ktorý pásol dobytok na tunajších pasienkoch. Pastiera upútal zápach, ktorý vychádzal z malého prameňa. V tejto vode si vykúpal svoje choré nohy a bolesti ustúpili. Aj horár z neďalekej horárne sa dozvedel o účinku liečivej vody. Jeho dcéra už dlhší čas nevládala stáť na nohách. Vyskúšala kúpeľ vo vode a tiež s úspechom. Správa o ich uzdravení sa rýchlo rozšírila a chorí ľudia začali navštevovať liečivý prameň. 

Známe osobnosti

Jozef Vietoris bol nitriansky podžupan. Na prelome rokov 1832 – 1833 v okolí prameňov postavil prvý kúpeľný dom. Považuje sa za zakladateľa kúpeľov a v súčasnosti nesie jeden z kúpeľných hotelov jeho meno. Zaslúžil sa aj o vybudovanie kúpeľného parku. Odvodnením močiara získal priestor pre park, ktorý vysádzal vzácnymi drevinami.

Doprava do kúpeľov Smrdáky

Prírodné kúpele Smrdáky ležia 10 km od mesta Senica a 23 km od mesta Skalica. Do kúpeľov Smrdáky, ktoré sa nachádzajú v obci s rovnomenným názvom, vás privedie zo Senice aj zo Skalice cesta 3. triedy č.1146, ktorá sa napája na cestu č. 1148, ktorá vedie priamo do kúpeľov. 

Zo Senice premáva do obce Smrdáky pravidelný priamy autobusový spoj. Ak sa vyberiete zo Skalice autobusom, rátajte s jedným prestupom.

Postrehy návštevníkov

Parkovanie

Parkovať je možné priamo v areáli kúpeľov bezplatne za hotelom Vietoris a Morava. Kúpeľný dom Central má vlastné strážené spoplatnené parkovisko

Mapa miesta

Turistické zaujímavosti v okolí kúpeľov Smrdáky

Smrdáky ležia v Záhorskej nížine, pod úpätím Bielych Karpát. Okresné mesto Senica je vzdialené iba pár kilometrov. Okolie kúpeľov ponúka možnosti peších a cyklistických túr. Vydajte sa na rozhľadňu Lipky, či k pútnickému miestu Miléniový kríž. 

Kunovská priehrada, vhodná na vodné športy a rekreáciu, je vzdialená asi 10 km, vinohradnícke mesto Skalica s románskou Rotundou sv. Juraja 20 km. Prístav v Skalici vám okrem toho ponúka nezabudnuteľnú plavbu loďou po Baťovom kanáli. Asi 12 km od kúpeľov sa nachádza golfový areál s 18-timi jamkami.

Navštíviť môžete známe pútnické miesto Šaštín-Stráže, zrúcaninu hradu Branč či Mohylu M. R. Štefánika na Bradle. Schladiť sa môžete v jaskyni Drini, jedinej sprístupnenej jaskyni na západnom Slovensku. Svetoznáme kúpele Piešťany sú od kúpeľov Smrdáky vzdialené asi 60 km.

V okolí Smrdákov nájdete množstvo zaujímavých pamiatok a atrakcií. Spojte návštevu regiónu s kúpeľným pobytom v kúpeľoch Smrdáky a doprajte si dostatok času na preskúmanie všetkého, čo tento krásny kraj Slovenska ponúka.

Video

Kúpele Smrdáky – špecializované predovšetkým na liečbu kožných ochorení v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím sírovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top