Záhorské múzeum v Skalici ako prvé národne orientované múzeum na Slovensku založila súkromná osoba – nadšený zberateľ ľudových výrobkov, dr. Pavol Blaho. Ak sa chcete dozvedieť viac o malebnom záhorskom regióne, neváhajte a navštívte Záhorské múzeum, ktoré vám priblíži jeho históriu. Uvidíte aj pôvodnú časť múzea, ktorú projektoval významný slovenský architekt Dušan Jurkovič. K múzeu prislúcha 7 vysunutých expozícií.

Múzeum v budove kultúrneho domu Dušana Jurkoviča
Záhorské múzeum v Skalici vzniklo vďaka Mudr. Pavlovi Blahovi, ktorý zbieral po Záhorí ľudové výrobky, výšivky, náradie, ale aj keramiku. Neskôr sa začal zaoberať aj myšlienkou prezentácie ľudového umenia na Záhorí. V roku 1905 bol vďaka nemu otvorený kultúrny dom na námestí.
Kultúrny dom bol postavený podľa projektu architekta Dušana Jurkoviča. Dodnes môžete obdivovať nielen farebnú fasádu budovy s figurálnou mozaikovou výzdobou, ale aj pôvodné priestory, ktoré slúžili a stále slúžia potrebám múzea.
Po smrti dr. Pavla Blahu návštevnosť múzea poklesla a jeho rozvoj stagnoval. V roku 1952 bolo múzeum zriadené ako Okresné vlastivedné múzeum. Odkúpenie priestorov a zbierok od Blahovej rodiny bolo doriešené až v roku 1966. Od roku 1965 vystupuje múzeum pod svojím súčasným názvom Záhorské múzeum a jeho zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj.
Stála expozícia Záhorského múzea s bohatým zbierkovým fondom
Stála expozícia Záhorského múzea vznikla v roku 2005 pri príležitosti storočnice múzea v obnovených priestoroch, pričom obsahuje 63 000 predmetov a 23 000 kníh.
Múzeum sa člení na viacero častí. Stála expozícia sa nachádza v pôvodných priestoroch kultúrneho domu Dušana Jurkoviča na 1. poschodí a od roku 1989 aj v renesančnom poschodovom meštianskom dome, ktorý je známy ako Mittákovský dom. Pôvodne to bol dom grófov Pálffyovcov z Erdődu.
Pôvodné priestory na poschodí kultúrneho domu
Pôvodné priestory na poschodí kultúrneho domu predstavovali ilúziu ľudového domu a aj preto boli ponechané bez podstatných zmien. Aj preto majú vysokú muzeálnu hodnotu. Nachádza sa tu aj galéria maliara Júliusa Koreszku.

- Vstupná časť – vo vstupnej časti nájdeme veľkoplošnú mapu Záhoria s 85 záhorskými mestami a obcami;
- Blahovská izba – je venovaná zakladateľovi múzea Dr. Pavlovi Blahovi. Je tu zároveň umiestnená aj jeho pôvodná zbierka západoslovenských džbánkarských výrobkov z konca 17. a ž 19. storočia (viď. obrázok, zdroj: Záhorské múzeum Skalica);
- Národopisná časť – sa venuje vinohradníctvu, poľnohospodárskej, ale aj domáckej výrobe na Záhorí;
- Archeologická časť – sa venuje archeologickému výskumu na Záhorí;
- Historická časť – podáva historický obraz o Záhorí. Venuje sa aj slobodnému kráľovskému mestu Skalica, historickým remeslám, Habánom na Záhorí, náboženskému životu, ale aj podnikateľským aktivitám šľachty na Záhorí.
Zaujímavosti
- Zrod muzeálnych aktivít na Záhorí je spojený s osobou skalického rodáka a historika Franka Víťazoslava Sasinka v rokoch 1876 – 1881.
- Dušan Jurkovič, rodák z Myjavy, bol slovenský architekt a aj autor mnohých stavieb. Projektoval nielen kultúrny dom v Skalici, určený aj pre potreby Záhorského múzea, ale mnoho ďalších stavieb. Jeho vrcholným dielom je Mohyla M. R. Štefánika. Jeho meno sa spája aj s českými kúpeľmi Luhačovice, kde naprojektoval niekoľko kúpeľných stavieb vrátane hotelov Jurkovičov dom **** a Garni Jestřábí ***.
Vysunuté expozície Záhorského múzea
Záhorské múzeum pozostáva zo 7 vysunutých expozícií.
- Rotunda svätého Juraja, Skalica;
- Múzeum v Kopčanoch;
- Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča, Sobotište (nájdete ho v Nyáriovskom kaštieli);
- Expozícia dejín, Prietrž (Dom bojových a revolučných tradícií);
- Pamätná izba Jozefa Miloslava Hurbana, Hlboké;
- Rodný dom Jána Hollého, Borský Mikuláš;
- Habánsky dom, Veľké Leváre.
Fotogaléria a mapa rozmiestnenia vysunutých expozícií
Región Záhorie ponúka množstvo zaujímavých pamiatok a atrakcií. Spojte návštevu regiónu s kúpeľným pobytom v kúpeľoch Smrdáky a doprajte si dostatok času na preskúmanie všetkého, čo tento krásny kraj Slovenska ponúka.
Míľniky
- 1905 otvorený kultúrny dom na námestí vďaka dr. Pavlovi Blahovi pre potreby múzea;
- 1952 múzeum zriadené ako Okresné vlastivedné múzeum;
- 1965 múzeum vystupuje pod súčasným názvom ako Záhorské múzeum;
- 1966 doriešená otázka odkúpenia priestorov a zbierok múzea od Blahovej rodiny;
- 1989 stála expozícia Záhorského múzea sídli v Mittákovskom dome.
Doprava
Skalica je záhorské mesto na západnom Slovensku v Trnavskom kraji. Od mesta Hodonín je vzdialené 12 km, od mesta Holíč 6 km a od Senice 23 km. Do Skalice vedie cesta II/426, ktorá prechádza centrom mesta.
V meste premáva nielen MHD, ale aj medzinárodná regionálna linka z Hodonína a Veselí nad Moravou. Železničná stanica Skalica slúži aj ako pohraničná prechodová stanica na hranici s Českom. V Skalici sa nachádza vnútrozemský prístav, ktorý slúži prevažne na rekreačnú plavbu. Na plavbu po Baťovom kanáli sa môžete vydať až do českých Otrokovíc.
Ako sa dostať do Záhorského múzea v Skalici z kúpeľov Smrdáky
Záhorské múzeum v Skalici leží len 20 km od kúpeľov Smrdáky. Návštevu Záhorského múzea v Skalici preto môžete spojiť aj s oddychom v kúpeľoch Smrdáky.
Z cesty III/1148 vedúcej z kúpeľov Smrdáky sa napojte na cestu III/1146 vedúcu do mesta Skalica. Z cesty III/1146 prejdete v meste na Koreszkovu ulicu. Na prvom kruhovom objazde odbočte na prvý výjazd na ulicu Štefánikovu. Záhorské múzeum nájdete napokon v centre mesta na Námestí Slobody.
Parkovanie
Parkovanie je možné priamo pred múzeom a v okolitých uliciach.
Mapa miesta
Program/Akcie
Záhorské múzeum organizuje rôzne podujatia a výstavy. Za zmienku stojí celoslovenské podujatie Noc múzeí.
Postrehy návštevníkov
Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny
Vstupné sa pohybuje od 1 do 1,50 €. Záhorské múzeum je otvorené denne. Počas víkendov na telefonickú objednávku, minimálne 3 dni vopred.
Aktuálny cenník vstupného a otváracie hodiny počas pracovných dní aj víkendov nájdete na oficiálnej webovej stránke Záhorského múzea, ktorú uvádzame nižšie v sekcii kontakt. V prípade, že máte záujem navštíviť vysunuté expozície múzea, prosím postupujte podľa pokynov, ktoré nájdete na oficiálnych stránkach múzea.
Video
Kontakt
Záhorské múzeum v SkaliciNámestie Slobody 13909 01 SkalicaGPS súradnice: 48.808655°, 17.2298426°
Mohlo by vás zaujímať

Veterný mlyn v Holíči
Zachovaný veterný historický mlyn sa nachádza nad mestom Holíč. Ide o ojedinelú technickú pamiatku na Slovensku, kamenný mlyn holandského typu. Veterný mlyn v Holíči je ukrytý v lesíku a je cieľom cyklovýletov, či prechádzok, ale aj ideálnym miestom na piknik a posedenie. Okrem toho ponúka pekné výhľady do okolia.

Liečivý sírovodík z kúpeľov Smrdáky
Viete o prírodnom bohatstve v kúpeľoch Smrdáky? Vďaka jedinečnému zloženiu minerálnych vôd sa radia medzi perlu slovenského kúpeľníctva. Voda v prameni má jednu z najvyšších koncentrácií síry v Európe. Liečivý sírovodík obohacuje pramene a bahno, ktoré tak účinne pomáhajú nielen pri liečbe dermatologických ochorení.