> Blog > Kúpele Slovensko > Pred pobytom v Kúpeľoch Číž je nutná lekárska prehliadka

Pred pobytom v Kúpeľoch Číž je nutná lekárska prehliadka

Kúpele Číž sú výnimočné svojou jódovo-brómovou liečivou vodou. No pozor! Táto voda nie je určená pre všetkých! Je totiž natoľko koncentrovaná, že niektorým by mohla aj ublížiť. Preto je pred kúpeľným pobytom v týchto kúpeľoch nevyhnutná konzultácia s lekárom. Vonkajšie bazény a kúpalisko je však otvorené pre širokú verejnosť bez obáv. Tento rok sa pre verejnosť otvára aj fitnesscentrum, ktoré bolo doteraz určené iba pre kúpeľných hostí.

Liečivé účinky kombinácie jódu a brómu sa pozitívne prejavujú najmä na ochoreniach obehového ústrojenstva, poruchách látkovej výmeny a ochoreniach žliaz s vnútorným vylučovaním. Táto minerálna voda sa osvedčila aj pri problémoch pohybového ústrojenstva. Zloženie liečivej vody nie je vhodné pre ľudí, ktorí trpia ochoreniami štítnej žľazy alebo srdcovo-cievnymi problémami.

História kúpeľov Číž siaha až do roku 1862, kedy si miestny obyvateľ Andráš Harnócz chcel na svojom pozemku vykopať studňu. Keď došiel do hĺbky 8 metrov, nenašiel to, čo čakal – namiesto obyčajnej pitnej vody narazil na slanú vodu. Tento prameň je odvtedy jeden z troch minerálnych zdrojov, ktoré sa využívajú na liečebné procedúry pre návštevníkov kúpeľov.

Kúpele Číž vznikli v roku 1888. Kúpele sú od svojho začiatku centrom zábavy a športu. Hostia majú k dispozícii tenisový kurt, večery im spestrujú hudobné vystúpenia s tanečnou zábavou. Účinky čížskej vody mali úspech aj za oceánom. V zimných mesiacoch ju zamestnanci v tmavých litrových fľašiach posielali až do USA. Bola hlavnou prísadou na výrobu mydiel, ktoré slúžili na liečbu akné a iných kožných ochorení.

Kvôli zloženiu minerálnej vody nie je možné spraviť z Kúpeľov Číž veľké rekreačné centrum, no jeho výhodou je, že ku každému zákazníkovi pristupujú individuálne. V budúcnosti však plánujú vybudovať zariadenie pre detskú balneoterapiu. Okrem toho pre širokú verejnosť sprístupnili vonkajšie bazény s klasickou vodou a tiež aj fitnesscentrum. To všetko za zvýhodnené ceny.

Okrem liečivej minerálnej vody majú Kúpele Číž k dispozícii aj iné metódy liečby. Pacienti po detskej mozgovej obrne majú možnosť využívať Hipoterapiu v novej hale. Jazda na koni je ideálnym spôsobom na zlepšenie svalovej nerovnováhy. Onedlho sa k doteraz používaným procedúram pridajú aj plynové injekcie, ktoré takisto podporujú regeneráciu svalstva.

Kúpeľný alebo relaxačný pobyt v Kúpeľoch Číž je skvelým spôsobom dovolenky v každom ročnom období. Okolie Číža ponúka veľké množstvo zaujímavých miest a jaskýň, ktoré sú dôkazom krásy slovenskej prírody a histórie.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top