> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Sliač > Výlety Sliač a okolie > Náučný chodník Mičinské travertíny

Náučný chodník Mičinské travertíny

Okolie Dolnej Mičinej, ktorá sa nachádza neďaleko Sliača, je bohaté na prírodné, ale i kultúrne pamiatky. Spoznajte s nami národnú prírodnú pamiatku Mičinské travertíny a vydajte sa s nami po stopách náučného chodníka Mičinské travertíny.

Národná prírodná pamiatka Mičinské travertíny

Mičinské travertíny ležia na území Chránenej krajinnej oblasti Poľana, medzi obcami Dolná Mičiná a Čerín, v okrese Banská Bystrica.

Predmetom ochrany je od roku 1979 údolná travertínová terasa, so živými, ale i zaniknutými kopami pramenitov. Pramenity vznikajú na miestach výveru minerálnej vody, kde je na povrch okrem minerálnych látok vynášaný aj uhličitan vápenatý. 

Niektoré travertínové kopy sú živé, to znamená, že sú neustále rastúce a tvorba travertínu v nich prebieha. Neživé kopx zanikli a zarástli vegetáciou. Vďaka vode, ktorá obsahuje veľké množstvo minerálov, majú červenkasté zafarbenie. 

Medzi najznámejšie pramenitové kopy na Slovensku patria Dudinské travertíny, ktoré sa nachádzajú v areáli známych kúpeľov. Kopy majú rôzny tvar, zaujímavé sú najmä tie, ktoré sa označujú ako mičinské pramenitové kopy s previsnutým valom a žliabkovitým odtokom. 

Náučný chodník Mičinské travertíny 

Lokalita Mičinských travertínov nie je pravým náučným chodníkom, ale zaraďuje sa k nim. Pri vývere minerálnej vody je umiestnená 1 informačná tabuľa. Okolo travertínových kôp vedie drevený chodník. Náučný chodník je celoročný, jednosmerný. 

Prístrešok s medokýšom

Neďaleko travertínov sa nachádza prístrešok s kyslým minerálnym prameňom. Prameň je vyhľadávaný turistami, ale i domácimi obyvateľmi, ktorí si sem chodia naberať minerálnu vodu. 

Minerálne pramene v okolí

Na území patriacom k Čerínu, Čačínu a v okolí Mičinských travertínov (zdroj foto: Wikimedia, licencia CC / Miroslav Blaho) sa nachádza viacero minerálnych prameňov. Priamo na lúke nad Mičiskými travertínmi sa nachádza najvýdatnejší prameň Kráter Vriaci. Voda sa dá nabrať načrením, na pitie sa však nevyužíva, len občasne turistami, podobne, ako neďaleký prameň Kráter na lúke. 

Prameň Dvojča sa nachádza asi 50 m severne od prameňa Medokýš – Pri potoku na dolnom okraji lúky. Ďalšie dva pramene sa nachádzajú v intraviláne obce Čačín a neďaleko obce Čerín. Oba sa využívajú na pitné účely.

Historické pamiatky v okolí

V okolí Mičinských travertínov môžeme nájsť niekoľko zaujímavých pamiatok. Patria medzi ne už pomerne schátraný objekt kaštieľa v Dolnej Mičinej, ale i krásny gotický Kostol sv. Martina v obci Čerín. Pri návšteve Mičinských travertínov nevynechajte príležitosť prezrieť si aj tieto zaujímavé pamiatky.

Doprava

Obec Dolná Mičiná sa nachádza v okrese Banská Bystrica. Od Banskej Bystrice je vzdialená 12 km, podobne ako od Sliaču. Cez obec prechádza cesta č. 591. Do obce pravidelne premáva aj verejná autobusová doprava.

Načerpať sily po návšteve travertínov a pamiatok z okolia môžete v neďalekých kúpeľoch Sliač, Brusno alebo v Sklených Tepliciach. Či už sa v nich zastavíte ako jednodňový návštevník, alebo výlet rovno spojíte s víkendovým pobytom, určite neoľutujete.

Ako sa dostať k Mičinským travertínom z kúpeľov Sliač

Mičinské travertíny sú od kúpeľov Sliač vzdialené 12 km, cesta autom vám zaberie 14 minút. Z kúpeľov je potrebné prejsť do Sliača a odbočiť smerom na Veľkú Lúku, prejsť cez obec Lukavica až do Dolnej Mičinej. Pred obcou je potrebné na križovatke odbočiť doprava. Po pár metroch sa dostanete na parkovisko, ktoré sa nachádza priamo pri ceste. Zároveň je tu aj informačná tabuľa. 

I keď je Dolná Mičiná neďaleko kúpeľov, verejná doprava premáva smerom od Banskej Bystrice. Odporúčame využiť vlastnú dopravu a po ceste sa zastavte aj na prehliadku banskobystrického mestského hradu, alebo Múzea SNP.

Ako sa dostať k Mičinským travertínom z kúpeľov Brusno

Od kúpeľov Brusno sú travertíny vzdialené 28 km, cesta autom vám zaberie 32 minút. Z Brusna je potrebné pokračovať po ceste č. 66 smerom do Banskej Bystrice. Za Slovenskou Ľupčou odbočiť smerom na Šalkovú a pokračovať na Dolnú Môlču, až do Hornej a následne Dolnej Mičinej. Za obcou je potrebné na križovatke odbočiť smerom na Čerín. 

Do Dolnej Mičinej sa dostanete z Brusna aj autobusom, je potrebné prestupovať v Banskej Bystrici. Ideálne spojenie trvá 40 minút.

Ako sa dostať k Mičinským travertínom z kúpeľov Sklené Teplice

V prípade, že ste na pobyte v Kúpeľoch Sklené Teplice sú od Mičinských travertínov vzdialené 50 km. Cesta autom bude trvať približne 40 minút. Zo Sklených Teplíc je potrebné pokračovať smerom na Hliník nad Hronom, tu sa napojiť na rýchlostnú cestu R1 (spoplatnený úsek) a pokračovať po Budču až na Kováčovú. Tu je potrebné zísť výjazdom Kováčová a pokračovať do Sliaču a ďalej do Dolnej Mičinej.

Zo Sklených Teplíc premáva aj verejná doprava. Odporúčam Však využiť vlastnú dopravu vzhľadom na veľké množstvo prestupov a časovú náročnosť. Ak sa vydáte na výlet autom, nezabudnite sa zastaviť aj v Sliači na malé osvieženie a ochutnajte miestne minerálne pramene v kúpeľnom parku Sliač.

Parkovanie

Parkovanie je zabezpečené na parkovisku pred vstupom do chránenej lokality.

Mapa miesta

Trasa

Mičinské travertíny sa nachádzajú neďaleko parkoviska, ktoré leží pri štátnej ceste z Dolnej Mičinej do Čerína. Na začiatku náučného chodníka je aj odberné miesto minerálnej vody.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Areál je voľne dostupný bez obmedzení.

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top