> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Sliač > Výlety Sliač a okolie > Mičinské travertíny – náučný chodník a pamiatky v okolí

Mičinské travertíny – náučný chodník a pamiatky v okolí

Okolie Dolnej Mičinej, ktorá sa nachádza neďaleko Sliača, je bohaté na prírodné, ale i kultúrne pamiatky. Spoznajte s nami Mičinské travertíny, renesančný kaštieľ v Dolnej Mičinej či gotický kostol sv. Martina v obci Čerín.

Národná prírodná pamiatka Mičinské travertíny

Mičinské travertíny ležia na území Chránenej krajinnej oblasti Poľana, medzi obcami Dolná Mičiná a Čerín, v okrese Banská Bystrica.

Predmetom ochrany je od roku 1979 údolná travertínová terasa, so živými, ale i zaniknutými kopami pramenitov. Pramenity vznikajú na miestach výveru minerálnej vody, kde je na povrch okrem minerálnych látok vynášaný aj uhličitan vápenatý. 

Niektoré travertínové kopy sú živé, to znamená, že sú neustále rastúce a tvorba travertínu v nich prebieha. Neživé kopx zanikli a zarástli vegetáciou. Vďaka vode, ktorá obsahuje veľké množstvo minerálov, majú červenkasté zafarbenie. 

Medzi najznámejšie pramenitové kopy na Slovensku patria Dudinské travertíny, ktoré sa nachádzajú v areáli známych kúpeľov. Kopy majú rôzny tvar, zaujímavé sú najmä tie, ktoré sa označujú ako mičinské pramenitové kopy s previsnutým valom a žliabkovitým odtokom. 

Náučný chodník Mičinské travertíny 

Lokalita Mičinských travertínov nie je pravým náučným chodníkom, ale zaraďuje sa k nim. Pri vývere minerálnej vody je umiestnená 1 informačná tabuľa. Okolo travertínových kôp vedie drevený chodník. Náučný chodník je celoročný, jednosmerný. 

Prístrešok s medokýšom

Neďaleko travertínov sa nachádza prístrešok s kyslým minerálnym prameňom. Prameň je vyhľadávaný turistami, ale i domácimi obyvateľmi, ktorí si sem chodia naberať minerálnu vodu. 

Minerálne pramene v okolí

Na území patriacom k Čerínu, Čačínu a v okolí Mičinských travertínov sa nachádza viacero minerálnych prameňov. Priamo na lúke nad Mičiskými travertínmi sa nachádza najvýdatnejší prameň Kráter Vriaci. Voda sa dá nabrať načrením, na pitie sa však nevyužíva, len občasne turistami, podobne, ako neďaleký prameň Kráter na lúke. 

Prameň Dvojča sa nachádza asi 50 m severne od prameňa Medokýš – Pri potoku na dolnom okraji lúky. Ďalšie dva pramene sa nachádzajú v intraviláne obce Čačín a neďaleko obce Čerín. Oba sa využívajú na pitné účely.

Historické pamiatky v okolí

V okolí Mičinských travertínov môžeme nájsť niekoľko zaujímavých pamiatok. Patria medzi ne už pomerne schátraný objekt kaštieľa v Dolnej Mičinej, ale i krásny gotický Kostol sv. Martina v obci Čerín.  

Kaštieľ v Dolnej Mičinej

Kaštieľ v Dolnej Mičinej bol pôvodne gotickým hradom, ktorý bol neskôr prestavaný na renesančný kaštieľ. Neskororenesančná úprava znamenala prestavbu staršej, pravdepodobne v dobe útokov Turkov už zničenej pevnosti, na rodinné sídlo. Charakter hradu však ostal nezmenený. Dvojposchodovej blokovej stavbe dominovali 4 nárožné okrúhle veže, s pristavanou blokovou vežou so schodiskom, kamenným bosovaným portálom, padacím mostom, kľúčovými strieľňami a malými oknami v nižších podlažiach. 

V 2. tretine 18. storočia došlo k barokovej prestavbe, ktorú podnietil veľký požiar. Pri tejto úprave bola zamurovaná atika, ktorá bola nahradená šindľovou manzardovou strechou a vikiermi. Úpravy v 19. a 20. storočí sa v zásade nedotkli objektu kaštieľa, ale jeho okolia. Vytvorený tu bol krajinný park s prístupovou gaštanovou alejou. Kaštieľ bol do 2. svetovej vojny obývaný, po prechode frontu ostal značne poškodený. Od konca 2. svetovej vojny bol kaštieľ využívaný ako sklad obilia a zemiakov. 

V súčasnosti sa kaštieľ nachádza na vŕšku nad obcou Dolná Mičiná. Auto je možné zaparkovať neďaleko, vedie k nemu asfaltová a následne lúčna cesta. Kaštieľ v Dolnej Mičinej v súčasnosti nie je prístupný verejnosti, pretože je v súkromnom vlastníctve, no napriek tomu naďalej chátra. 

Kostol sv. Martina v Čeríne

V opevnenom areáli na miernej vyvýšenine nad obcou Čerín stojí jednoloďový ranogotický Kostol svätého Martina a drevená zvonica zo 17. storočia. Kostol bol postavený na začiatku 14. storočia. Interéru kostola dominuje fresková výzdoba z konca. 14. storočia. Z roku 1744 pochádza barokový oltár. Pôvodný drevený gotický oltár so vzácnymi tabuľovými obrazmi bol v 19. storočí odvezený zo Slovenska do Budapešti.

V roku 2007 začali prvé rekonštrukcie kostola, v roku 2016 boli zrekonštruované aj fresky. Autora fresiek na východnej stene svätyne v súčasnosti historikovia označujú ako Majstra z Čerína, pre jeho jedinečný štýl. V blízkom okolí sa nachádzajú aj ďalšie významné gotické kostoly v Hornej Mičinej, Ponikách, Dúbravici, Zolnej a Sliači.

V kostole sa v súčasnosti pravidelne konajú bohoslužby. Pre verejnosť je prístupný, o prehliadku je však potrebné požiadať miestneho farára na neďalekej fare. 

Fotogaléria pamiatok z okolia

Doprava

Obec Dolná Mičiná sa nachádza v okrese Banská Bystrica. Od Banskej Bystrice je vzdialená 12 km, podobne ako od Sliaču. Cez obec prechádza cesta č. 591. Do obce pravidelne premáva aj verejná autobusová doprava.

Načerpať sily po návšteve travertínov a pamiatok z okolia môžete v neďalekých kúpeľoch Sliač, Brusno alebo v Sklených Tepliciach. Či už sa v nich zastavíte ako jednodňový návštevník, alebo výlet rovno spojíte s víkendovým pobytom, určite neoľutujete.

Ako sa dostať k Mičinským travertínom z kúpeľov Sliač

Mičinské travertíny sú od kúpeľov Sliač vzdialené 12 km, cesta autom vám zaberie 14 minút. Z kúpeľov je potrebné prejsť do Sliača a odbočiť smerom na Veľkú Lúku, prejsť cez obec Lukavica až do Dolnej Mičinej. Pred obcou je potrebné na križovatke odbočiť doprava. Po pár metroch sa dostanete na parkovisko, ktoré sa nachádza priamo pri ceste. Zároveň je tu aj informačná tabuľa. 

I keď je Dolná Mičiná neďaleko kúpeľov, verejná doprava premáva smerom od Banskej Bystrice. Odporúčame využiť vlastnú dopravu a po ceste sa zastavte aj na prehliadku banskobystrického mestského hradu, alebo Múzea SNP.

Ako sa dostať k Mičinským travertínom z kúpeľov Brusno

Od kúpeľov Brusno sú travertíny vzdialené 28 km, cesta autom vám zaberie 32 minút. Z Brusna je potrebné pokračovať po ceste č. 66 smerom do Banskej Bystrice. Za Slovenskou Ľupčou odbočiť smerom na Šalkovú a pokračovať na Dolnú Môlču, až do Hornej a následne Dolnej Mičinej. Za obcou je potrebné na križovatke odbočiť smerom na Čerín. 

Do Dolnej Mičinej sa dostanete z Brusna aj autobusom, je potrebné prestupovať v Banskej Bystrici. Ideálne spojenie trvá 40 minút.

Ako sa dostať k Mičinským travertínom z kúpeľov Sklené Teplice

V prípade, že ste na pobyte v Kúpeľoch Sklené Teplice sú od Mičinských travertínov vzdialené 50 km. Cesta autom bude trvať približne 40 minút. Zo Sklených Teplíc je potrebné pokračovať smerom na Hliník nad Hronom, tu sa napojiť na rýchlostnú cestu R1 (spoplatnený úsek) a pokračovať po Budču až na Kováčovú. Tu je potrebné zísť výjazdom Kováčová a pokračovať do Sliaču a ďalej do Dolnej Mičinej.

Zo Sklených Teplíc premáva aj verejná doprava. Odporúčam Však využiť vlastnú dopravu vzhľadom na veľké množstvo prestupov a časovú náročnosť. Ak sa vydáte na výlet autom, nezabudnite sa zastaviť aj v Sliači na malé osvieženie a ochutnajte miestne minerálne pramene v kúpeľnom parku Sliač.

Parkovanie

Parkovanie je zabezpečené na parkovisku pred vstupom do chránenej lokality.

Mapa miesta

Trasa

Mičinské travertíny sa nachádzajú neďaleko parkoviska, ktoré leží pri štátnej ceste z Dolnej Mičinej do Čerína. Na začiatku náučného chodníka je aj odberné miesto minerálnej vody.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Areál je voľne dostupný bez obmedzení.

Video

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top