> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Sliač > Minerálne pramene v Sliači

Minerálne pramene v Sliači

Najväčšie bohatstvo Kúpeľov Sliač je ukryté v liečivých minerálnych prameňoch. Minerálne pramene v Sliači sú v súčasnosti považované za unikátne nielen vďaka ich liečivým účinkom, ale zároveň aj kvôli ich jedinečnému zloženiu a prirodzenej izotermickej teplote.

Minerálne pramene v Sliači sú jedinečné

Liečivé minerálne vody v okolí Sliaču poznali ľudia od nepamäti. Už od polovice 17. storočia začali ľudia využívať liečivé pramene, od 18. storočia boli oficiálne vyhlásené za liečivé. Podstatný rozvoj kúpeľov nastal v 19. a 20. storočí.

Sliačske pramene sa tešili už od minulosti pozornosti učencov a vedcov. Liečivým vodám bola venovaná pozornosť v priebehu 19. storočia.  Prameňom v Sliači sa venoval Dionýz Štúr (1867) či T. Szontagh (1889). Obaja o nich poskytli podrobné informácie vo svojich publikáciách. 

Kúpele v Sliači môžeme zaradiť medzi kúpele, ktoré mali ako jedny z prvých vymedzené ochranné pásma a kde bola výverová oblasť podrobne preskúmaná vrtmi.

Prírodné podmienky 

Najcharakteristickejším prírodným úkazom pre kúpele v Sliači sú travertíny, ktorých výskyt je spojený s výverom tunajších minerálnych vôd. Pramene v Sliači sú hlbinného pôvodu. V hĺbkach prijímajú kyselinu uhličitú, ktorá vystupuje k povrchu zeme uvedenou trhlinou v zemskej kôre. 

V súčasnosti v Sliači vyviera päť prameňov. Minerálne pramene sú prirodzenej izotermickej teploty 33,2 °C  s vysokým obsahom kysličníka uhličitého.

Najdôležitejším a najvýdatnejším je Kúpeľný prameň. Ostatné štyri pramene sú menej výdatné a využívajú sa na bežné pitie. Vo svete existujú len tri miesta s podobným zložením liečivej minerálnej vody, akú má Kúpeľný prameň.

Kúpeľný  prameň 

Kúpeľný prameň vyviera priamo pod Kúpeľným domom. Okrem jeho unikátneho zloženia je jedinečný aj tým, že bez akéhokoľvek umelého zásahu sa využíva na všetky liečebné účely. Jeho voda je síranovo-hydrouhličitá, horečnato-vápenatá s vysokým obsahom oxidu uhličitého, izotermickej teploty 33 °C. Výdatnosť prameňa za sekundu je cca 5 l vody a 10 litrov žriedlového plynu.

Kúpele Sliač ako jediné na Slovensku a v strednej Európe využívajú na liečbu aj jedinečný prírodný a nie medicínsky žriedlový plyn. Žriedlový plyn je získavaný priamo z Kúpeľného prameňa a vďaka maximálnej koncentrácii oxidu uhličitého je nanajvýš medicínsky hodnotný s priaznivými účinkami na rôzne ochorenia organizmu.

V Kúpeľoch Sliač je využívaný ako procedúra tzv. Suchý uhličitý kúpeľ – Biovak. Voda z kúpeľného prameňa vyviera pred Kúpeľným domom, kde si ju je možné načerpať. V rámci liečebných procedúr môžete vyskúšať rôzne účinky miestnej liečivej vody. A to či už vďaka liečebnému pobytu v Sliači, alebo jednodňovej návšteve.

Liečivé pramene v areáli Kúpeľov Sliač

V areáli kúpeľov v blízkosti Kaplnky sv. Hildegardy v krásnom prostredí sliačskeho kúpeľného parku sa nachádzajú ďalšie 4 minerálne pramene, ktoré sa používajú vo veľkej miere ako stolové vody. Sú voľne prístupné pre každého. 

Štefánik  

Prameň Štefánik je najstudenším prameňom zo všetkých sliačskych prameňov. Dosahuje teplotu len 12 °C. Patrí k najobľúbenejším prameňom. Jeho voda je jemne mineralizovaná, hypotonická, uhličitá, obsahuje vápnik a železo. Voda z prameňa sa využíva na pitné účely, pri tráviacich ťažkostiach, nechutenstve, pri chudokrvnosti, anémii či ako prevencia pred aterosklerózou a osteoporózou. Je vhodný na dlhodobé pitie. 

Vodu z tohto prameňa v 19. storočí plnili do fliaš a predávali ju v Rakúsko-Uhorsku. Štefánik sa pôvodne nazýval Jozefov prameň, podľa uhorského palatína Jozefa, ktorý navštívil s manželkou Dorotou kúpele v roku 1823. 

Bystrica 

Prameň Bystrica má teplotu vody 22,5 °C. Dominantnými prvkami prameňa sú oxid uhličitý, horčík, vápnik, fluór a sírany. Je odporúčaný najmä pri ochoreniach žalúdka, nechutenstve, pri problémoch so žlčníkom, pochuchách vyprázdňovania či chronických zápaloch močových ciest alebo ako prevencia pred osteoporózou. 

Pravidelné pitie je potrebné konzultovať s lekárom. Jedna kúra by nemala presiahnuť 3 až 4 týždne. Pôvodný názov prameňa bol Dorotha, podľa manželky palatína Jozefa Habsburského.

Adam 

Prameň Adam má teplotu vody 22 °C. Má podobné zloženie ako Bystrica, aj v tomto prípade sú dominantnými prvkami prameňa oxid uhličitý, horčík, vápnik, fluór a sírany. Je odporúčaný pri rovnakých ochoreniach ako prameň Bystrica. Je jediným prameňom, z ktorého voda nevyteká, ale eruptuje v pravidelných intervaloch. 

Pomenovaný je podľa dvorného kancelára Adam Erivského, ktorý ho dal roku 1831 upraviť za štátne trovy. Podľa iného zdroja je pomenovaný podľa pastiera.

Lenkey 

Prameň Lenkey má teplotu vody 22,4 °C. Prameň Lenkey je podobného typu ako Adam a Bystrica, je však obohatený o železo. Indikácie sú rovnaké ako pri Adamovi a Bystrici. Prameň Lenkey navyše lieči aj anémie spojené s nedostatkom železa. Zároveň je vhodný aj na výplachy očí, obsahuje tiež bór. 

Jeho výpary spôsobovali v minulosti náhly úhyn vtákov a zvierat v okolí. Až do povrchových úprav boli prudko jedovatými a nebezpečnými, pretože prameň vyvieral v uzavretom priestore malej jaskyne, čím vznikla silná koncentrácia oxidu uhličitého. V roku 1834 prameň upravil prírodovedec a milovník sliačskej prírody Acacius Lenkey, podľa ktorého je prameň aj pomenovaný.

Vyskúšajte si účinky sliačskych prameňov na vlastnej koži. Urobiť tak môžete vďaka liečebnému pobytu, ale aj jednodňovej návšteve. 

Fotogaléria

Doprava

Kúpeľné mesto Sliač sa nachádza na strednom Slovensku v okrese Zvolen, od ktorého je vzdialené 4 km. Mestom prechádza cesta I/69 od Kováčovej na Banskú Bystricu a dôležitá Železničná trať Zvolen – Vrútky. Neďaleko od Sliaču vedie hlavný ťah rýchlostnej cesty R1 smerom na Banskú Bystricu. Cez Sliač premáva i autobusová doprava. Známe je aj medzinárodné civilné a vojenské letisko Sliač. 

Parkovanie

Parkovanie je zabezpečené pre kúpeľných hostí na spoplatnenom monitorovanom parkovisku. Nachádza sa tu i menšie parkovisko pre hostí, je platené, nestrážené. Od liečebného domu Palace je vzdialené približne 400 metrov.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/Cenník a otváracie hodiny

Areál Kúpeľov Sliač je voľne dostupný bez poplatkov a časových obmedzení.

Mapa miesta

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top