> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Sklené Teplice > Výlety Sklené Teplice a okolie

Výlety Sklené Teplice a okolie

Okolie Sklených Teplíc ponúka množstvo možností trávenia voľného času. Ak sa rozhodnete spraviť si výlet do neďalekej Banskej Štiavnice, vyhraďte si dostatok času. Na prejdenie všetkých turistických atrakcií, ktoré mesto ponúka by ste potrebovali aj pár dní, preto zhodnoťte vopred, čo by ste chceli navštíviť. 

Medzi naše tipy na výlet rozhodne patrí návšteva známej banskoštiavnickej kalvárie, turistickej atrakcie Banka lásky, ktorá funguje ako jediný trezor na svete, v ktorom si zaľúbené páry môžu uschovať svoju lásku a návštevu azda najznámejších pamiatok Banskej Štiavnice – Starého a Nového zámku. Zaujímavá môže byť i návšteva jediného verejnosti prístupného kameňolomu Šobov s možnosťou vyhľadávania vzácnych kameňov.

Ak ste milovníkom turistiky, a uvažujete kam na turistiku v okolí Sklených Teplíc, nevynechajte návštevu prírodných rezervácií Kapitulské bralá, Bralce a Szabóova skala. Všetky sú určené skôr zdatnejším turistom, kvôli namáhavejšiemu výstupu a orientácii.

Možností, kam na výlet v okolí Sklených Teplíc, je mnoho. Stačí si len vybrať podľa svojich preferencií. Pre ľahšie plánovanie výletov udávame za názvom atrakcie aj vzdialenosť od Sklených Teplíc.

Hrady, zámky a historické zaujímavosti

Hrad Teplica – 1,5 km

Zrúcanina hradu Teplica, ktorý je tiež známy pod názvom Pustý hrad, sa nachádza nad obcou Sklené Teplice. V minulosti hrad strážil obchodné cesty, dnes k nemu vedie turistický chodník. Nenáročná turistika na Teplický hrad môže byť príjemným spestrením pobytu v kúpeľoch Sklené Teplice.

Žakýlsky hrad – 7,5 km

Pozostatky gotického Žakýlskeho hradu sa nachádzajú na turistickej trase náučného chodníka Žakýlske pleso. Aj keď hrad ostal viditeľný viac-menej už len v teréne a kde tu môžeme objaviť jeho nepatrné zvyšky, turistika k tomuto zabudnutému miestu spríjemní popoludnie. Neďaleko sa nachádza Žakýlske pleso, po ktorom je náučný chodník pomenovaný.

Kalvária v Banskej Štiavnici – 13,3 km

Kalvária v Banskej Štiavnici patrí medzi tradičné symboly mesta. Nachádza sa neďaleko historického centra na Ostrom vrchu. Výstup k vrcholu Kalvárie, ktorý tvorí Horný kostol, nie je náročný. Po ceste môžete obdivovať krásy jednotlivých zastavení, či kochať sa výhľadom do okolia.

Hrad Revište – 14 km

Hrad Revište je jedným zo strážnych hradov, ktoré v minulosti zabezpečovali dôležité obchodné cesty do banských miest, či chránili okolie pred nájazdmi nepriateľov. Aj keď je Revištský hrad v súčasnosti ruinou, ponúka svojim návštevníkom príjemnú, nenáročnú a zaujímavú turistiku náučným chodníkom s čarokrásnymi výhľadmi do okolia Žiarskej kotliny.

Hrad Šášov – 19 km

Zrúcanina hradu Šášov sa vypína na hradnom brale nad obcou Šášovské podhradie. Šášovský hrad láka mnohých milovníkov histórie či turistiky, najmä vďaka svojej vyvýšenej polohe a pozoruhodným výhľadom na okolie povodia Hronu.

Sitno a hrad Sitno – 30 km

Povesťami opradený vrch Sitno, ktorý dominuje Štiavnickým vrchom, je turisticky atraktívnou destináciou. Okolie ponúka množstvo možností ako tráviť voľný čas. Milovníci prírody, turistiky či histórie by nemali návštevu Sitna rozhodne vynechať.

Prírodné zaujímavosti

Kapitulské bralá – 2 km

Prírodná pamiatka Kapitulské bralá, ktorá sa nachádza neďaleko Sklených Teplíc, môže byť zaujímavá najmä pre zdatnejších turistov. Do istého bodu vás privedie turistická značka, ďalej už musíte pokračovať na vlastnú päsť. Návšteva unikátnych lávových výtvorov však rozhodne stojí za to.

Prírodná rezervácia Bralce a Szabóova skala – 5 km

Prírodná rezervácia Bralce a Szabóova skala sa nachádzajú neďaleko Sklených Teplíc na úpätí Štiavnických vrchov. Turistická trasa na Szabóovu skalu je pomerne nenáročná, naopak druhá turistická trasa k prírodnej rezervácii Bralce môže prekvapiť aj skúseného turistu.

Prírodná rezervácia Kamenné more vo Vyhniach – 15 km

Prírodný výtvor tvorený ryolitovými balvanmi.

Múzeá

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici – 15 km

Expozície Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici predstavujú návštevníkom históriu regiónu Banská Štiavnica a najmä históriu baníctva. Zbierkový fond múzea je široký, na svoje si prídu celé rodiny, páry či seniori. Ak navštívite Banskú Štiavnicu, rozhodne nevynechajte príležitosť pozrieť si vystavené unikáty.

Ostatné

Krištáľový kameňolom – 12 km

Krištáľový kameňolom sa nachádza neďaleko Banskej Štiavnice v lome Šobov. Kameňolom je z časti prístupný a ponúka možnosť zážitkového zberu vzácnych minerálov priamo z lomu. Atrakcia je zaujímavá ako pre deti tak pre dospelých.

Banka lásky v Banskej Štiavnici – 13,5 km

Banka lásky v Banskej Štiavnici je unikátnym projektom, ktorý sa inde na svete nenachádza. Prehliadka je zážitkom nielen pre zaľúbencov, ale i pre priateľov či rodiny. Láska má predsa rôzne podoby.

Banská Štiavnica – 15 km

Banská Štiavnica a jej okolie patria k turisticky vyhľadávaným miestam. Bohatá história aj romantický nádych každoročne prilákajú množstvo domácich a zahraničných turistov. Na svoje si prídu rodiny s deťmi, zaľúbené páry či aktívni seniori. Možností, ako tu tráviť čas, je viac než dostatok.

Kremnica – 31 km

Mesto Kremnica patrí k známym historickým banským mestám. Aj keď svojou rozlohou v súčasnosti patrí k tým menším a ťažba drahých kovov tu už dávno zanikla, ponúka Kremnica svoje bohatstvo v podobe mnohých zachovaných historických pamiatok.

Renesančný kaštieľ v Dolnej Mičinej

Mičinské travertíny – náučný chodník a pamiatky v okolí

Okolie Dolnej Mičinej, ktorá sa nachádza neďaleko Sliača, je bohaté na prírodné, ale i kultúrne pamiatky. Spoznajte s nami Mičinské travertíny, renesančný kaštieľ v Dolnej Mičinej či gotický kostol sv. Martina v obci Čerín. Národná prírodná pamiatka Mičinské …

Mičinské travertíny – náučný chodník a pamiatky v okolí Čítať viac

Štolňa Bartolomej

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici – história, otváracie hodiny a vstupné

Expozície Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici predstavujú návštevníkom históriu regiónu Banská Štiavnica a najmä históriu baníctva. Zbierkový fond múzea je široký, na svoje si prídu celé rodiny, páry či seniori. Ak navštívite Banskú Štiavnicu, rozhodne nevynechajte príležitosť …

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici – história, otváracie hodiny a vstupné Čítať viac

Scroll to Top