> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Sliač > Výlety Sliač a okolie > Ranorenesančný kaštieľ a kúria rodiny Bezeghovcov v Sliači

Ranorenesančný kaštieľ a kúria rodiny Bezeghovcov v Sliači

Ranorenesančný kaštieľ a kúria rodiny Bezeghovcov patria k najvýznamnejším pamiatkam mesta Sliač. Obe sú zároveň zastávkami náučného chodníka, ktorý vedie mestom. Vydajte sa spolu s nami po stopách nášho najvýznamnejšieho básnika Andreja Sládkoviča, ktorý isté obdobie pôsobil práve v rodine Bezeghovcov v Sliači.

Najstaršie sídlo rodu Bezeghovcov sa nachádzalo v Sliači

Ranorenesančný kaštieľ rodiny Bezeghovcov v kúpeľnom meste Sliač sa nachádza v mestskej časti Hájiky, v blízkosti katolíckeho kostola. Kaštieľ sa považuje za najstaršie poľovnícke sídlo zemianskej rodiny Bezeghovcov. Postavený bol v druhej polovici 15./ na začiatku 16. storočia. Bezeghovci ho vlastnili až do roku 1913. Od roku 1921 prešiel kúpou do rodiny Beličkovcov, ktorá ho vlastní dodnes.

Krásny renesančný kaštieľ s rekonštruovanou fasádou môžeme obdivovať len zvonka, interiér ostáva pre návštevníkov zatvorený. Kaštieľ Bezeghovcov je súčasťou Náučného chodníka mestom Sliač.

Sliačsky kaštieľ v minulosti a súčasnosti

Kaštieľ Bezeghovcov je jeden z mála zachovaných kaštieľov v regióne Pohronia. Kaštieľ v Sliači má obdĺžnikový pôdorys, je dvojpodlažný, s vystupujúcimi masívnymi stredovými rizalitmi (sú to stredové alebo bočné časti stavby, ktoré vystupujú po celej výške z líca priečelia). Rizality mali pôvodne obranný charakter, na užších stranách sa nachádzali strieľne.

Dispozícia kaštieľa zodpovedá dispozícii meštianskeho domu so vstupným vestibulom. Miestnosti kaštieľa boli zaklenuté krížovými klenbami. Najpozoruhodnejšou časťou stavby je renesančné sgrafito a horizontálne atiky, prostredníctvom ktorých boli prevýšené obvodové múry.

Pôvodne bol kaštieľ obklopený aj vodnou priekopou, ktorá sa napúšťala. V 17. storočí bola okolo rezidencie vybudovaná záhrada. Zo západnej strany kaštieľ dodnes obklopuje menšia udržiavaná záhrada. Kaštieľ prešiel významnou rekonštrukciou v 90. rokoch, opravená bola fasáda aj strecha. Zvnútra však kaštieľ naďalej chátra a nie je prístupný návštevníkom. Na priečelí je umiestnená pamätná tabuľa, ktorá je venovaná Sládkovičovi a jeho navýznamnejšiemu dielu Maríne, ktorú tu napísal v roku 1846.

„Čo keď sa puk ten vo kvet rozvije, 
 svety nám závidieť budú.”

Andraj Sládkovič, úryvok z diela Marína

Bezeghovská kúria

Bezeghovská kúria sa nachádza na opačnej strane Hrona v časti Rybáre. Najstaršia zmienka o nej pochádza z roku 1701. Práve v tejto budove pôsobil Andrej Sládkovič v roku 1844 –1847 ako vychovávateľ dcér sudcu z Rybár Petra Bezegha. Na počesť Andreja Sládkoviča tu bola tiež umiestnená pamätná tabuľa. 

Bezeghovská kúria je spolu s kaštieľom súčasťou Náučného chodníka mestom Sliač.

Fotogaléria

Doprava ku kaštieľu Sliač

Sliač je kúpeľné mesto, ktoré sa nachádza na strednom Slovensku v okrese Zvolen, od ktorého je vzdialené 4 km. Mestom prechádza cesta I/69 od Kováčovej na Banskú Bystricu a dôležitá železničná trať Zvolen – Vrútky. Neďaleko od Sliaču vedie hlavný ťah rýchlostnej cesty R1 smerom na Banskú Bystricu. Cez Sliač premáva i autobusová doprava. Známe je aj medzinárodné civilné a vojenské letisko. 

V areáli kúpeľného parku Sliač sa môžete osviežiť minerálnou vodou priamo z prameňov. Navyše, v kúpeľoch Sliač si v rámci liečebných procedúr môžete vyskúšať rôzne účinky miestnej liečivej vody. A to či už vďaka jednodňovej návšteve, alebo relaxačnému pobytu v Kúpeľoch Sliač.

Parkovanie

Parkovanie pred pamiatkami je možné na verejnom priestranstve na krajnici obecnej komunikácie.

Mapa miesta

Kaštieľ v Sliači – Vstupné/Cenník/Otváracie hodiny

Interiér kaštieľa nie je prístupný verejnosti.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top