> Blog > Kúpele Slovensko > Kúpele Sklené Teplice > Výlety Sklené Teplice a okolie > Prírodná rezervácia Bralce a Szabóova skala

Prírodná rezervácia Bralce a Szabóova skala

Prírodná rezervácia Bralce a Szabóova skala sa nachádzajú neďaleko Sklených Teplíc na úpätí Štiavnických vrchov. Turistická trasa na Szabóovu skalu je pomerne nenáročná, naopak druhá turistická trasa k prírodnej rezervácii Bralce môže prekvapiť aj skúseného turistu. 

Trasa zahŕňa aj úseky s rebríkmi a reťazami

Prírodná rezervácia Bralce sa nachádza na úpätí vrchu Bralce v Štiavnických vrchoch neďaleko Hliníka nad Hronom a obcou Lehôtka pod Brehmi. Prírodná rezervácia o výmere 13,52 hektárov bola vyhlásená v roku 1965. Predmetom ochrany sa stala najmä fauna a flóra. 

Turistika okruhom ponúka pohľady do okolia na Hliník nad Hronom či Szabóovu skalu oproti. V rámci okružnej trasy sa nachádzajú okrem pomerne nenáročných lesných úsekov aj náročnejšie exponované miesta, a to skalnaté úseky s rebríkmi a reťazami, ktoré zabezpečujú bezpečný priechod.  Na trase môže návštevník vidieť rôzne vyhliadky, ale i prírodné skalné útvary, skalné okná či moria. Zaujímavosťou sú aj menšie jaskyne – Veľká jaskyňa, Jaskyňa pod Kečkou a Tmavá jaskyňa.

Prírodná rezervácia Szabóova skala je jednou z najstarších na Slovensku

Szabóova skala je prírodná rezervácia v katastrálnom území obce Lehôtka pod Brehmi neďaleko Hliníka nad Hronom. Leží len pár kilometrov od sklenoteplických kúpeľov. Za prírodnú rezerváciu bola vyhlásená v roku 1907 na rozlohe 11,89 hektárov. Predmetom ochrany je flóra, fauna a pozostatky po vulkanickej činnosti, a to najmä ryolitové skaly s výrazným 50 m vysokým bralom. 

Na Szabóovu skalu vedie žltá turistická značka z obce Lehôtky pod Brehmi. Na vrchole sa nachádza drevený kríž. Z vrcholu je možné vidieť okolie a prírodu Žiarskej kotliny.

Zaujímavosti

Pomenovanie dostala po významnom profesorovi

Szabóova skala je pomenovaná po maďarskom profesorovi, mineraológovi a geológovi Józsefovi Szabóovi (1822 – 1894), ktorý študoval na Banskej akadémii v Banskej Štiavnici. József Szabóo zdokumentoval a podrobne preštudoval geologickú stavbu celých Štiavnických vrchov. 

Význam prírodnej rezervácie

Sopečný ryolit bol v minulosti využívaný ako stavebný materiál. V Hliníku nad Hronom sa napríklad vyrábali z toho materiálu mlynské kamene. V Banskej Štiavnici stojí Súsošie sv. Trojice, ktoré je tiež vyrobené z rovnakého materiálu. Na základe toho, že bola oblasť vyhlásená za prírodnú rezerváciu, tu nebola umožnená ťažba ryolitu. Vďaka tomu sa zachoval krajinný ráz v neporušenej forme až dodnes. 

Fotogaléria

Trasa

Bralce – Kečka – Janova lúka – Bralce

Prírodnou rezerváciou Bralce vedie približne 5 km dlhá okružná trasa vyznačená zelenou turistickou značkou. Trasa začína v obci Lehôtka pod Brehmi pri zastávke autobusu Lehôtka pod Brehmi, mlyn. Na tomto mieste sa nachádza aj turistický smerovník a informačné tabule. Okruh návštevníka prevedie miestami v oblasti Panskej hory s výhľadmi na Szabóovu skalu, Kečku či Kapitulské bralá. Trasa je vhodná pre zdatnejších turistov

Lehôtka pod Brehmi – Szabóova skala

Trasa na Szabóovu skalu predstavuje nenáročnú turistiku. Na vrchol skaly trvá cesta približne pol hodinu.Trasa vedie po žltej turistickej značke.

Doprava k prírodnej rezervácii Bralce

Vzdialenosť od Sklených Teplíc k prírodnej rezervácii Bralce predstavuje 5 km. Z hlavnej cesty smerom od Sklených Teplíc je potrebné odbočiť pri autobusovej zastávke Lehôtka pod Brehmi do prava. Priamo pri ceste sa nachádza menšia odstavná plocha pre automobil, informačné tabule a turistický smerovník. 

Do Lehôtky pod Brehmi pravidelne premáva aj autobusová doprava. Cesta autobusom zo Sklených Teplíc trvá približne 7 minút. Odporúčame vystúpiť na zastávke Lehôtka pod Brehmi, mlyn. 

Vďaka dobrej dopravnej dostupnosti je túra k prírodnej rezervácí Bralce s Saóobová skala obľúbeným výletom klientov užívajúcich si pobyt v Kúpeľoch Sklené Teplice.

Parkovanie

Parkovanie je možné na malej nespevnenej ploche na začiatku turistického chodníka v bode Lehôtka pod Brehmi, mlyn. Parkovisko je nestrážené a bez poplatku. 

Mapa miesta

Vstupné/Cenník a otváracie hodiny

Areál je voľne prístupný verejnosti bez poplatkov a časového obmedzenia. 

Postrehy návštevníkov

Video

Szabóova skala

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top