Hrad Šášov

Zrúcanina hradu Šášov sa vypína na hradnom brale nad obcou Šášovské podhradie. Šášovský hrad láka mnohých milovníkov histórie či turistiky, najmä vďaka svojej vyvýšenej polohe a pozoruhodným výhľadom na okolie povodia Hronu. 

Zrúcanina hradu Šášov sa vypína na hradnom brale

Hrad Šášov sa vypína na skalnom brale nad obcou Šášovské Podhradie. Hrad bol postavený na križovatke dôležitých obchodných ciest, ktoré sa tu križovali aj v minulosti, a ako mýtna stanica. Zároveň spolu s hradom Revište, ktorý sa nachádza 15 kilometrov južnejšie na druhom brehu Hrona, chránil priechod a cestu k banským mestám. 

Hrad bol postavený v priebehu 13. storočia, pričom ho vlastnili rôzny majitelia. Najvýznamnejší rozmach hradu nastal počas dvoch storočí, kedy hrad spravoval rod Dóczyovcov. Poslednú bodku do histórie hradu zasadili boje koncom 17. a začiatkom 18. storočia.

Napriek tomu, že sa hrad do dnešných dní zachoval ako ruina, sa naďalej neochvejne týči na hradnom brale, dobre viditeľný pre každého, kto navštívi okolie. Na hrad vedie príjemná nenáročná turistika, okolie hradu je udržiavané, k dispozícii je aj menšie oddychové miesto pod hradom. Návšteva Šášovského hradu je vhodná nielen pre milovníkov histórie, ale i turistiky či prírody. S obľubou ho navštevujú aj klienti, ktorí sú na liečebných pobytoch v Sklených Tepliciach.

Vzhľad Šášovského hradu v minulosti a dnes

Hrad pôvodne tvoril gotický palác, obytné a hospodárske budovy, kaplnka, cisterny na vodu, veže a dve predhradia. Prístupová cesta do horného hradu viedla cez prvé predhradie. Do druhého predhradia sa vstupovalo vstupnou bránou z juhu. Na západnej strane pri vstupe sa nachádzala veža, palác bol na východnej strane. Okrúhla bašta chránila vstup do paláca. Dve opevnené nádvoria chránili goticko-renesančný horný hrad.

V súčasnosti je hrad v stave zrúcaniny. Dobre viditeľné sú múry, ktoré sa zachovali do značnej výšky. Najzachovalejšími časťami hradu je horný hrad, ktorý je zakončený kruhovou baštou, zvyšky gotického paláca či trojhrannej veže. 

História hradu Šášov

Počiatočná história hradu je neznáma. Pôvodne bol hrad pravdepodobne vystavaný bratmi Vincentom a Petrom z rodu Vancha. Po prvý raz sa spomína v listine z roku 1253 pod názvom castrum de Susol/Susal. Okolo roku 1306 hrad obsadili vojská Matúša Čáka Trenčianskeho. V prvej štvrtine 14. storočia, boli po smrti Čáka hradnými kastelánmi štiavnickí komorní grófovia. 

Po odobratí hradu v roku 1387 kráľom Žigmundom, Šášov vystriedal rôznych majiteľov. V roku 1477 kráľ Matej Korvín daroval hrad Šášov a Revište svojej manželke Beatrix. Po smrti manžela vdova darovala Šášov jágerskému arcibiskupovi Urbanovi Dóczymu v roku 1490. Rod Dóczyovcov vlastnil hrad až do roku 1647. V tomto období bol hrad prestavaný na opevnené renesančné šľachtické sídlo, zabezpečené predhradím. V roku 1650 získal hradné panstvo Gašpar Lippay.

V roku 1677 bol hrad dobytý vojskami Imricha Thökölyho. Po porážke povstalcov bol hrad Šášov dobytý cisárskymi vojskami. V roku 1708 bol hrad zničený, aby sa opäť nedostal do rúk nepriateľov. Od tohto roku nebol nikdy obnovený a chátral. Od roku 2003 sa podieľa na záchrane hradu Združenie na záchranu hradu Šášov.

Historické fotografie

Míľniky

  • 1253 – prvá zmienka o hrade Šášov,
  • 1306 – obsadenie vojskami Matúša Čáka Trenčianskeho,
  • 14. storočie – hrad spravujú rôzni kasteláni,
  • 1387 – po odobratí kráľom Žigmundom prechádza hrad do vlastníctva rôznych rodov,
  • 1490 – 1674 – hrad vlastní rod Dóczyovcov,
  • 1650 – hradné panstvo kupuje Gašpar Lippay,
  • 1677 – hrad dobyli vojská Imricha Thökölyho,
  • 1708 – zničenie hradu Šášov,
  • 2003 – založenie Združenia na záchranu hradu Šášov.

Povesť

Hrad dostal názov podľa povesti po šašovi, ktorý mal na poľovačke zachrániť život zvolenského hradného pána. Ten mu z vďaky za záchranu daroval hrad. Po ňom pevnosť nazvali Šášovom.

Fotogaléria hradu zo súčasnosti

Trasa na hrad Šášov

Prístup na hrad je z obce Šášovské Podhradie. Na hrad vedie zelená turistická trasa. Turistické značenie ako aj informačná tabuľa sa nachádza na ľavej strane, priamo pri ceste, ktorá prechádza obcou. Na hrad sa dostanete miernym stúpaním približne za 15 až 20 minút. Trasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi či aktívnych seniorov.

Náučný chodník Ladomerská Vieska – Šášovské Podhradie

Na hrad vedie aj náučný chodník Ladomerská Vieska – Šášovské Podhradie. Začiatok náučného chodníka je na železničnej stanici v Žiari nad Hronom a končí na Šášovskom hrade. Náučný chodník má dĺžku približne 3 km, nachádza sa na ňom 5 zastavení. Celková časová náročnosť je približne 3 hodiny. 

Načerpať sily po výlete na Šášov môžete v neďalekých Kúpeľoch Sklené Teplice. Či už sa v nich zastavíte ako jednodňový návštevník, alebo výlet rovno spojíte s víkendovým pobytom, určite neoľutujete.

Doprava na Šášovský hrad zo Sklených Teplíc

Obec Šášovské Podhradie je od najbližších kúpeľov v Sklených Tepliciach vzdialená približne 19 km. Cesta autom trvá 17 minút. Ak nemáte k dispozícii osobnú prepravu, do Šášovského Podhradia pravidelne premáva aj verejná doprava. 

Autobusom sa zo Sklených Teplíc dostanete do Žiaru nad Hronom za cca 20 minút podľa dopravného spojenia. Ďalej je potrebné prestúpiť na medzimestské autobusové spojenie (linka 4) do Šášovského Podhradia. Cesta trvá približne 10 minút. Zastávka autobusu je od začiatku turistickej trasy vzdialená pár metrov.

Zo Žiaru nad Hronom do obce Šášovské Podhradie pravidelne premáva aj vlakové spojenie. Cesta trvá približne 3 minúty. Upozorňujeme, že vlaková stanica a autobusová stanica v Žiari nad Hronom sú od seba vzdialené približne 25 minút chôdzou, preto je vhodné zvoliť si dopravné spojenie s časovou rezervou medzi prestupmi. Z vlakovej stanice cesta pešo na hrad trvá približne 50 minút.

Parkovanie

Parkovanie je zabezpečené na malej odstavnej ploche pred informačnou kanceláriou alebo po stranách cestnej komunikácie.

Mapa miesta

Program/Akcie

Združenie na záchranu hradu Šášov pravidelne organizuje rôzne aktivity. Ide najmä o stavebné a rekonštrukčné práce na hrade či brigády, ale i kultúrno-spoločenské podujatia ako napríklad Šášovské hradné dni.

Postrehy návštevníkov

Vstupné/cenník/Otváracie hodiny

Areál je voľne prístupný verejnosti bez poplatkov a časového obmedzenia. 

Priamo pod hradom Šášov bola v roku 2007 zriadená informačná kancelária, ktorá je otvorená  počas letných mesiacov. V dvoch izbách sa nachádza etnografická výstava. Návštevníci si tu môžu zakúpiť suveníry, či iný informačný materiál o hrade Šášov.

Video

Hrad Šášov z vtáčej perspektívy

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top