> Blog > Zdravie a wellness > Herľany – kúpele šľachty

Herľany – kúpele šľachty

Kedysi slávne mesto, ktoré bolo navštevované kvôli svojim chýrnym kúpeľom a liečebným účinkom termálnej vody, bolo obľúbenou destináciou aj Františka Rákocziho. Ich meno bolo vtedy také zvučné, ako kúpele v Piešťanoch, či v českých Karlovych Varoch. Keďže Herľany boli stále navštevovanejšie, boli nútené rozšíriť zdroj svojej minerálnej vody. Preto sa v roku 1870 začalo s prácami na vrte. V tomto roku z hĺbky 172 metrov vyvieral gejzír s výškou 4 metrov.

Pri vrte hlbokom 330 metrov táto erupcia dosiahla dokonca 112 metrov. Vrt bol zastavený v roku 1875 v hĺbke 404,5 metra. V tých časoch sa erupcie opakovali každých 8 až 10 hodín. Po druhej svetovej vojne boli kúpele v Herľanoch zničené a jediné čo po nich ostalo, je tento zaujímavý prírodný úkaz. Dnes je toto miesto navštevované najmä vďaka gejzíru, ktorý v súčasnosti vyviera do výšky 10 až 12 metrov v 32-34 hodinových intervaloch. Tieto erupcie trvajú približne 20 až 30 minút.

Hlavným lákadlom kúpeľov boli v minulosti vyhrievané vaňové kúpele. Liečili reumatické, črevné a žalúdočné choroby. Neskôr sa ďalším lákadlom stal aj spomínaný gejzír. Celý areál kúpeľov bol umiestnený v centre obce. Dnes ju obýva asi 300 obyvateľov. Minerálne pramene tu boli objavené už v 17. storočí, kedy Daniel Textoris, stoličný lekár Abovskej stolice, uskutočnil chemický rozbor tejto vody. Zistilo sa, že obsahujú mnoho minerálnych látok s balneologickým významom.

V 80tych rokoch minulého storočia tieto kúpele slúžili ako odborárske zariadenie, o niečo neskôr sa stali výučbovým pracoviskom pod ministerstvom školstva. Od roku 1985 sú vo vlastníctve Technickej univerzity v Košiciach. Pod záštitou univerzity sa tu uskutočňujú rôzne pedagogické, vedecké, športové, spoločenské či kultúrne podujatia. Starostka obce Herlľany, Jana Tóthová, mala záujem obnoviť kúpeľnú podstatu tejto obce, no kvôli deficitu peňazí a problémom s vlastníckymi právami je táto obnova veľmi obtiažna.

Aj napriek tomu, že Herlianske kúpele už nie sú v prevádzke, sú veľmi dobrým tipom na podniknutie výletu a tak spoznať ďalšie krásy Slovenska. Okrem gejzíru sa tu nachádza príjemný lesopark, v ktorom sa dá nájsť mnoho starých a chránených stromov.

Ak zatúžite obzrieť si tento skvost, zájdite si na niektorý z kúpeľných alebo relaxačných pobytov na východnom Slovensku. Odtiaľ to už do Herlian budete mať blízko.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top