> Blog > Zdravie a wellness > Trendy v liečbe psoriázy – fototerapia a balneoterapia

Trendy v liečbe psoriázy – fototerapia a balneoterapia

Účinnými metódami liečby psoriázy sú fototerapia a balneoterapia. Napodobňujú pobyt pri mori, ktorý psoriatikom dokáže výrazne znížiť viditeľné prejavy na koži. To, že prirodzené slnečné svetlo má na kožu s psoriázou priaznivé účinky, je známe dávno. I keď nemôže nahradiť modernú farmakoterapiu, teda napríklad aplikáciu biologickej liečby, dokáže výrazne predĺžiť dobré obdobie ochorenia. Aj preto sa slnko pri liečbe lekári snažia pacientom nahradiť umelo. Liečba fototerapiou nie je žiadnou novinkou – lekári s ňou začali už začiatkom dvadsiatych rokov minulého storočia.

Fototerapia

Fototerapia sa hodí na liečbu pacientov se stredne ťažkou až ťažkou formou psoriázy, ktorí na lokálnu liečbu nereagovali. Liečba svetlom môže pomôcť k zlepšeniu alebo zahojeniu u osemdesiatich až deväťdesiatich percent pacientov s psoriázou. Najlepšie funguje pri ložiskovej forme. Na liečbu psoriázy sa používa UVB žiarenie alebo ultrafialové žiarenie A v kombinácii s tzv. psoralensami. Sú to látky, ktoré zvyšujú citlivosť kože na UV žiarenie. Vďaka nim je možné znížiť dávku UV žiarenia, bez toho aby sa znížil liečebný efekt. Možno ich podávať celkovo, ale aj miestne – natierajú sa nimi príslušné miesta alebo sa aplikujú formou kúpeľa.

Pri svetloliečbe sa pacienti chránia špeciálnymi ochrannými slnečnými okuliarmi, odborníci odporúčajú aj ochranu prsných bradaviek a mužských pohlavných orgánov. Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že ľudia s lupienkou absolvujú svoju fototerapiu s pomocou špeciálnych prístrojov. Kožní lekári nastavujú intenzitu a dĺžku ožarovania individuálne podľa fototypu. Dávka je však ďaleko silnejšia, než v bežných soláriách, a preto vyžaduje dohľad odborníka. UV žiarenie pomáha liečiť chorú kožu, ale veľké dávky prinášajú rovnaké riziká ako nadmerné slnenie – teda zvyšujú riziko rakoviny kože.

Lekári môžu fototerapiu ponúknuť aj ľuďom, ktorí majú kožné problémy v ťažko dostupných lokalitách – teda v kožných záhyboch, na pokožke hlavy, na nechtoch, na podpazuší. V takom prípade môžu použiť svetelné UV tyče či hrebene. Aby mala fototerapia potrebný účinok, je potrebné ju opakovať minimálne 15 – 20 krát, a to pravidelne – nepravidelnosť môže spôsobiť, že sa potrebný výsledok dostaví neskôr alebo vôbec. Liečba svetlom by nemala trvať dlhšie ako tri mesiace.

Rovnako ako sa niektorí ľudia musia vyhýbať slniečku, existujú aj pacienti, ktorí na fototerapiu chodiť nemôžu. Kontraindikáciou je akútne štádium lupienky, kedy rýchlo pribúdajú nové ložiská alebo jej kvapkovitá forma, kožné nádory, ale aj infekčné choroby. Prekážajú i duševné choroby alebo epilepsie, ale aj srdcové, cievne či metabolické choroby. Aby sa UV žiarenie dostalo lepšie do kože, často mu predchádza liečivý kúpeľ.

Balneoterapia

Dermatológia využíva balneoterapiu hlavne pri liečbe chronických kožných ochorení ako je psoriáza a atopický ekzém. Je vhodná pre pacientov, ktorí v súvislosti s lupienkou trpia aj postihnutím pohybového aparátu. Balneoterapiu môže doplniť rehabilitácia, elektroliečba, ale napríklad aj cvičenie v bazéne. Je dobrou prípravou na následnú fototerapiu alebo nanášanie lokálnych liekov.

Liečebné kúpele môžu byť uhličité, minerálne, jódové, slatinné a sírne. Posledné menované, čiže sírne kúpele ponúkajú aj mnohé kúpeľné zariadenia. Pacient môže na balneoterapiu dochádzať do špeciálnych zariadení „ambulantne“, ale môže ísť aj do kúpeľov. Pre optimálny efekt je navrhovaná dĺžka kúpeľnej liečby 4 týždne, vo vážnych prípadoch sa odporúča až 6 týždňov. Na udržanie remisie je ideálne kúpeľnú liečbu po roku opakovať alebo po 6-8 mesiacoch doplniť kratším 1-2 dňovým pobytom.

Na to, ako dlho liečebný efekt vydrží, je ťažká odpoveď. Vždy záleží na východiskovom klinickom náleze a na okolnostiach vonkajšieho prostredia, ako je stres, infekcie, smog atď. Priemerná dĺžka remisie je pol roka až rok, výnimkou nie je ani niekoľko rokov pri dodržaní vhodného životného štýlu.

Kúpeľná balneoterapeutická starostlivosť má vo všetkých kúpeľoch podobný scenár – kombinuje liečebné kúpele, masťové terapie a fototerapiu. Päť až šesťkrát týždenne chodí pacient na kúpele, ktoré najčastejšie trvajú pätnásť minút, potom nasleduje dvadsaťminútový suchý zábal. Balneoterapia ale nie je vhodná pre všetkých pacientov. Kontraindikáciou je napríklad tehotenstvo, infekčné choroby, inkontinencia, kardiovaskulárne problémy, ale aj psychická ochorenia.

Kúpele ponúkajú kúpeľné pobyty, ktoré pôsobia na liečbu psoriázy ako balzam. Prinášajú dlhodobú úľavu a v spojení s relaxačnými procedúrami pacienti zažívajú oázu pokoja a oddychu. Na výber sú aj relaxačné pobyty, pri ktorých zrelaxuje telo aj duša.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top