> Blog > Zdravie a wellness > Kryoterapia

Kryoterapia

Ide o alternatívu liečebnú metódu, ktorá je založená na pôsobení chladu na ľudské telo. To, že nízke teploty môžu navodzovať aj blahodárne účinky poznali už obyvatelia starovekého Egypta. S rozvojom kryoterapie sa však začalo až na konci 19. storočia, pričom prvá kryokomora bola zostrojená v Japonsku až v roku 1978. O ďalší rozvoj kryoterapie sa zaslúžili až poľskí vedci.

Ako kryoterapia prebieha?

Po vstupe do kryokomory začne na telo pôsobiť chlad v rozmedzí – 60°C, po krátkej adaptácii pacient prechádza do aplikačnej liečebnej komory s teplotami – 130 až – 150 °C. Odporúčaná dĺžka terapie je okolo 2 až 3 minút. Pred chladom vás chráni len minimum oblečenia: dreváky, podkolienky, krátke bavlnené šortky, rukavice a čelenka na uši. Čas v kryokomore je najlepšie stráviť malou prechádzkou alebo v podrepe. Počas kúry sú pacienti v kontakte s personálom cez okno, bezpečnosť zaisťujú aj špeciálne dvere, ktoré sa otvárajú už pri minimálnom zatlačení.

Kryoterapia nie je vhodná pre…

Nevyhnutnou podmienkou pre vstup do komory je lekárska prehliadka. Procedúra nie je vhodná pre tých, ktorý trpia klaustrofóbiou, Raynauldovou chorobou, alergiou na chlad, poruchami prekrvenia, chudokrvnosťou, zníženou funkciou štítnej žľazy, onkologickým alebo infekčným ochorením. Tiež sa neodporúča vstup tehotným ženám, osobám, ktoré trpia ťažkými astmami, ochoreniami pľúc, srdca či obehového systému, alebo tým, čo užili lieky, alkohol či iné omamné látky. Do kryokomory však môžu vstúpiť aj deti staršie ako 3 roky.

Čo sa deje v tele počas kryoterapie?

Chladné pálenie, ktoré pacient počas pobytu zažíva, sa neskôr vytratí a po kúre sa zníži napätie, dostaví sa pocit uspokojenia, relaxu, psychického a fyzického uvoľnenia, ktoré pretrvávajú niekoľko hodín i dlhšie. Mierne začervenanie pokožky, ku ktorému dochádza následkom výraznej zmeny teploty, sa tiež rýchlo vytráca.

Počas kúry sa vylučujú viaceré hormóny, u mužov to je najmä testosterón. Tento jav má za následok rast svalovej hmoty a zvýšenie výkonnosti. Kryokomora tiež urýchľuje liečbu mäkkého tkaniva a kĺbov po úrazoch, obmedzuje riziko svalovej horúčky, eliminuje krvácanie, analgézu a opuchy,…. Chlad navyše posilňuje aj imunitný systém a dokonca pomáha aj pri odbúraní celulitídy.

Kryokomora je dnes už bežnou súčasťou skoro každého väčšieho kúpeľného komplexu. Určite sa oplatí vyskúšať chlad o teplote – 140°C na vlastnej koži. Okrem zregenerovaného organizmu Vám určite zostane v pamäti aj neobyčajný zážitok.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top