> Blog > Zdravie a krása > Svetloliečba – liečebná fototerapia

Svetloliečba – liečebná fototerapia

Fototerapia je liečebná metóda založená na aplikácii neionizujúceho elektomagnetického žiarenia (UV žiarenia) na organizmus. V podstate ide o liečbu svetlom, ktorá sa začala využívať už od 19. stor. Veľkú obľubu si však táto metóda získala až na začiatku 20. stor., keď Dr. Finsen zistil, že slnečné žiarenie má baktericídny účinok a že dokáže ničiť mikroorganizmy.

Aké svetlo?

Pri liečbe sa využíva polarizované a nepolarizované svetlo, pričom podľa vlnovej dĺžky sa môžu pri procedúrach s nepolarizovaným svetlom uplatňovať 3 druhy žiarenia: ultrafialové, infračervené a viditeľné svetlo.

Ultrafialové svetlo?

Ultrafialové žiarenie vyvoláva zmeny predovšetkým v povrchových vrstvách kože. Najvýraznejšie účinky má UV B žiarenie, ktoré tvorí vitamín D, zvyšuje svalovú výkonnosť, hojí rany, popáleniny a hnisavé ochorenie kože. Žiarenie však spôsobuje krátkodobý erytém – sčervenanie kože v miestach žiarenia. Ultrafialové žiarenie pomáha aj pri liečbe osteoporózy, osteomalácie, rachitídy, pri mimopúcnej TBC, lumbagu, neuralgie či pri hojení exémov.

Infračervené svetlo?

Infračervené žiarenie má nízku energiu fotónov. Žiarenie preniká do tkanív, až pod kožné štruktúry a tiež vyvoláva erytém. Aplikácia trvá len 10 až 15 minút, pričom pacient pociťuje pocit tepla, nikdy nie pálenia. Žiarenie má analgetický, stimulujúci a spazmolytický účinok a posilňuje obranné mechanizmy. Pomáha pri liečbe pohybového systému, chronickej bronchytídy, sinusitídy a spazmy hladkého svalstva.

Polarizované?

Pri polarizovanom svetle sa využíva laser alebo biolampa. Obe zariadenia stimulujú biologické procesy a majú analgetický účinok. Ovplyvňujú úroveň pH, zvyšujú metabolizmus buniek, pomáhajú pri liečbe kožných, neurologických, ortopedických problémov a v neposlednom rade majú procedúry aj kozmetický charakter, keďže vyhladzujú vrásky.

Kto nemôže využívať svetloliečbu?

Svetloliečba je veľmi obľúbená procedúra, ktorá sa však predpisuje lekárom. Mali by sa jej vyhýbať predovšetkým ľudia, ktorí majú zvýšenú telesnú teplotu, teploty, nádorové ochorenia, vredy, poruchy srdca alebo poruchy citlivosti.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top