> Blog > Zdravie a wellness > Pozor na lymfatický opuch!

Pozor na lymfatický opuch!

Vedeli ste, že tak ako stromy majú miazgu, aj naše telo má svoju? Voláme ju lymfa a tvorí lymfatický systém človeka. Celý pozostáva z lymfatických ciev a uzlín. Uzliny sa zväčšujú, čoho dôsledkom je lymfatický opuch, ktorý spôsobuje bolesti najmä pri chorobách. Okrem tých krčných, ktoré vám lekár prehmatáva napríklad pri angíne, poznáme aj pazuchové, slabinové či zákolenné uzliny.

Lymfatický systém a jeho význam

Lymfatický, teda aj miazgový systém, je rozľahlý systém v ľudskom organizme. Má najmä imunologickú funkciu. Zbavuje telo toxínov a škodlivých látok a bunky zároveň vyživuje. Uzliny zachytávajú a pohlcujú cudzorodé častice, bránia vzniku choroboplodných zárodkov a sú miestom tvorby protilátok.

Vznik lymfy nastáva na úrovni krvných ciev, kde sa tekutina z nich filtruje do mimocievneho  priestoru. Miazga sa ďalej transportuje v miazgových cievach. Táto malá spleť ciev sa združuje do veľkých miazgových kolektorov. Lymfatické cievy sú vysoko priepustné. Preniknú do nich aj baktérie, ktoré neprejdú cez stenu krvných ciev. Miazga následne putuje do lymfatických uzlín. Lymfatické uzliny majú filtračnú úlohu a zohrávajú dôležitú rolu pri imunitných reakciách. Sú rozmiestnené po celom tele. Ich najčastejšie uloženie je v blízkosti veľkých ciev. 

Filtračná schopnosť uzlín umožňuje zachytiť rôzne cudzorodé látky. A to sú napríklad spomínané baktérie, ale aj iné choroboplodné zárodky či nádorové bunky. Aj pre túto vlastnosť sa pri rôznych zápaloch a ochoreniach uzliny zväčšujú. 

Lymfa

Lymfa je bezfarebná tekutina, ktorá sa vytvára z krvnej plazmy a prúdi v lymfatických cievach. Počas dňa ľudské telo dokáže vytvoriť 2 až 3 litre tejto tekutiny. Niekedy je to však aj 10x viac. Je dôležité, aby nebol tok lymfy narušený, pretože lymfatický opuch, tzv. lymfedém, patrí medzi chronické ochorenia, ktoré sa nedajú definitívne vyliečiť.

Lymfatický opuch – prečo vzniká lymfedém

Pri poruchách transportu lymfy vzniká opuch (edém) – teda lymfedém. Takýto opuch vzniká dvomi spôsobmi:

 • ako vrodená porucha lymfatického systému, ktorá sa však môže prejaviť až v neskoršej puberte či dospelosti,
 • následkom poškodenia lymfatických ciest. Častým prípadom je napríklad vznik opuchu po prekonaní rakoviny prsníka, kedy bolo nutné odstrániť prsník spolu s uzlinami pod pazuchou. 

Lymfatické cesty môžu byť poškodené aj kvôli operáciám, ožarovaniu, úrazom, opakovaným alebo chronickým zápalom alebo zhubným ochoreniam. V súčasnej dobe je však najčastejšou príčinou lymfedému odstránenie a ožarovanie lymfatických uzlín pri operáciách prsníkov. Po liečbe rakoviny sa preto odporúča cvičenie a strečing. Je však nutné vyhýbať sa namáhavým aktivitám, kým sa pacient po ožarovaní alebo chirurgickom zákroku nezotaví. Vyhýbať sa treba aj priliehavému oblečeniu a všetkému, čo by mohlo sťahovať nohy alebo ruky.

Príznaky lymfatického opuchu

Príznaky lymfatického opuchu v danej časti tela sú: 

 • ťaživý pocit, 
 • napätá pokožka s pocitom na prasknutie, 
 • pokožka teplejšia než v iných oblastiach tela, 
 • bolesť, 
 • bodavý pocit, 
 • bolesť kĺbov, 
 • opuchnutie.

Diagnóza 

Ak sú symptómy zrejmé na pohľad, lekár spozná lymfedém aj počas bežnej prehliadky. Na presnejšiu diagnostiku sa používajú merania samotného opuchu, ultrazvuk , CT alebo MRI. Kvôli vylúčeniu iných ochorení, ktoré by mohli vytvoriť dočasné opuchnutie, sa vykonáva aj vyšetrenie srdca, pečene, obličiek alebo vyšetrenia na zistenie prípadnej infekcie či alergie.

Štádiá lymfatického opuchu

Lymfedém je lymfatický opuch ktorejkoľvek časti mäkkých tkanív tela, najčastejšie sa však vyskytuje na končatinách. Skryté štádium je bez známok opuchu. Prechodné štádium je reverzibilné, teda objavuje sa na prechodný čas, najčastejšie po fyzickej záťaži a znovu mizne. Chronické štádium už predstavuje stály edém a posledné, štvrté štádium, elefantiáza, je známa tým, že pri nej vzniká stály rozmerný opuch s väzivovou prestavbou kože a podkožia.

Ako vás dokáže lymfatický opuch potrápiť

Doprajte oddych aj svojim nohám.

Lymfedém, resp. lymfatický opuch, býva zvyčajne chladný, nebolestivý a bledý. Postupom času sa stáva tuhým. Môžu sa vyskytnúť aj hubové a bakteriálne infekcie. 

U pacientov s kŕčovými žilami sa opuch prejavuje odlišne. Z členkov sa šíri smerom nahor, a preto veľmi pomáha, ak si pacient často vykladá nohy. Z tohto stavu však môže vzniknúť aj vážnejší lymfedém. 

Lymfatický opuch spôsobuje chronický zápal a môže vyústiť až do nádorového bujnenia. Ľudia, ktorí trpia týmto opuchom mávajú problém kúpiť si oblečenie a obuv. 

Liečba – ako sa vysporiadať s lymfatickým opuchom

Základom liečby je vždy komplexná dekongestívna terapia, ktorá zahŕňa bandáže a kompresívne systémy, manuálnej lymfodrenáže a prístrojovú presoterapiu, ktorá sa dopĺňa špeciálnym cvičením a dôslednou starostlivosťou o kožu končatiny. Dôležitá je prevencia infekcie podkožia. Opuch sa lieči väčšinou pomocou:

 • elastických návlekov, 
 • špeciálnych cvičení, 
 • užívania liekov, 
 • úpravy životosprávy, 
 • a pomocou lymfatickej drenáže – lymfodrenáže.

Lymfodrenáž

Technika, ktorá sa používa na odstraňovanie lymfatických opuchov sa volá lymfodrenáž. Okrem toho je výborným prostriedkom aj na stimuláciu imunitného systému, povzbudí človeka pri celkovej únave, uľavuje od bolestí hlavy a tiež sa využíva aj na iné kozmetické účely. Lymfodrenáž je jemná masáž, ktorá nesmie spôsobiť pocit bolesti. Pozor, pri lymfatickom opuchu sa zverte len do rúk odborníka. Nie je totiž masáž ako masáž.

Vibro-akustická terapia 

Jednou z možností zvýšenia prietoku tekutín v cievnom a lymfatickom systéme v domácom prostredí je aj tzv. vibro-akustická terapia. Ide o terapiu s pomocou malého prístroja nazývaného Vitafon. Zvukové vlny vyvolávajú v ľudských bunkách mikrovibrácie, ktoré podporujú zvýšenie prietoku krvi, napomáhajú prístupu krvi so živinami na postihnuté miesta, umožňujú odstrániť choré bunky a zapájajú lymfatický systém do liečby.

Komplexná liečba lymfatického opuchu

Ochorenie lymfatického systému si vyžaduje pravidelnú, každodennú a dlhodobú liečbu. Dôležitou súčasťou komplexnej liečby pri lymfedéme sú ľahké cvičenia. Cvičením namáhané svaly stláčajú steny lymfatických ciev a zlepšujú odtok lymfy. Odporúčajú sa prechádzky, plávanie, gymnastika, krátky beh a jazda na bicykli. 

Účinok cvičenia sa zvyšuje súčasným využitím vonkajšej kompresie. Veľkou pomocou pre pacientov s lymfedémom je cvičenie vo vode. Liečba si vyžaduje trpezlivosť a aktívny prístup.

Dôležité zásady liečby

Dôležitou súčasťou liečby je úprava denného režimu pacienta. Treba do neho včleniť činnosti, ktoré pomáhajú odtoku lymfy a vylúčiť tie, ktoré toto ochorenie zhoršujú. Navyše, je potrebné sa vyvarovať úrazom. Môžu poškodiť lymfatické cievy a  zhoršiť lymfatický opuch. 

 • Doma si dávajte pozor na porezanie nožom a inými ostrými predmetmi. V záhrade nevykonávajte žiadnu ťažkú prácu a pozor na štípance.
 • Noste voľný odev i pohodlné topánky. Prstene pre istotu z rúk odložte.
 • Buďte opatrní pri strihaní nechtov, nechoďte do sauny, ani do horúcej vody, vyhýbajte sa priamemu slnku. 
 • Nepoužívajte dráždivé kozmetické prípravky.
 • Vyhýbajte sa namáhavým, silovým a vytrvalostným športom. Vhodné je plávanie. 
 • Udržiavajte si ideálnu hmotnosť.
 • Dbajte o to, aby bola vaša strava vyvážená. 

Prevencia – ako sa vyhnúť lymfatickému opuchu

Pacientom ohrozeným lymfedémom sa odporúča predovšetkým relaxovať so zvýšenou polohou končatín. Ďalej je dôležité končatiny nepreťažovať a nenosiť ťažké bremená. Pretože opuchom postihnutá končatina je náchylná k infekciám, je tiež nevyhnutné predchádzať drobným poraneniam. Holiť sa treba elektrickým holiacim strojčekom, pri prácach v záhrade nosiť rukavice. Ďalším rizikovým faktorom je vystavenie postihnutej končatiny nadmernej teplote. 

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top