> Blog > Zdravie a krása > Lymfodrenáž – jemná masážna technika

Lymfodrenáž – jemná masážna technika

Lymfatická drenáž je jemná masážna technika, spôsob ošetrenia kože a podkožia, pri ktorej sa dosahuje urýchlenie žilného návratu v ošetrovanej končatine. Jemnými, pomalými a presne definovanými ťahmi a hmatmi sa na povrch tela aktivujú lymfatické cievky, ktoré odvádzajú lymfu do zberných lymfatických uzlín.

Čo sa deje počas lymfodrenáže?

Počas procedúry dochádza k vytlačovaniu kapilárneho riečiska. Následne sa zlepšuje prietok krvi v tepnách. Z tela je odvedená prebytočná voda, odbúravajú sa tukové bunky a splodiny katabolizmu podkožného tkaniva. Vďaka lepšej cirkulácii v žilovom obehovom systéme dochádza k odstráneniu problémov tzv. „ťažkých nôh“, ale aj kŕčov v lýtkach či bolesti svalov.

Mechanická a prístrojová lymfatická drenáž

Okrem mechanickej lymfatickej drenáže existuje ešte prístrojová forma. Manuálna sa však odporúča častejšie, keďže skúsený lymfoterapeut dokáže viac ako prístroj. Celková drenáž trvá od 2 do 4 hodín. Prístrojová lymfodrenáž sa vykonáva ako pneumatická masáž vákuová alebo pretlaková, prípadne kombinovaná. Impulzy prenášané prístrojom do nervových zakončení stimulujú svalové vlákien, ktoré reagujú jemnými sťahmi, meniacimi sa na tlak pozdĺž lymfatických ciev, čo zlepšuje proces odvodňovania a čistenia systému. Výrazný efekt je možné zaznamenať už počas niekoľkých týždňoch, zhruba po 10 procedúrach. Po ukončení tohto cyklu, sa odporúča lymfodrenáž podstúpiť raz za mesiac.

Na čo to je dobré?

Lymfodrenáž sa odporúča všetkým, ktorí si chcú zvýšiť imunitu, udržať si zdravotný stav a krásu organizmu alebo si chcú formovať postavu. Pomáha pri únave a strese, pri vrodených alebo získaných postihnutiach lymfatického systému, tiež sa prejavuje ako dobrý liek proti migréne, bolesti hlavy, zubov, po úrazoch, používa sa na podporu metabolizmu, ako prevencia proti opuchom a kŕčovým žilám, napr. počas tehotenstva.

Komu sa lymfodrenáž neodporúča?

Procedúra podlieha predpisu lekára. Neodporúča sa tým, ktorí trpia horúčkovými či vírusovými stavmi, bronchitídou, silnou astmou či ťažké srdcovo-cievne ochorenie, majú otvorené poranenia kože, pľúcny edém, varixy v poslednom štádiu vývoja, zvýšenú činnosť štítnej žľazy, alebo im krvácajú materské znamienka.

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top