> Blog > Zdravie a krása > Strečing

Strečing

Strečing je pohybová aktivita vychádzajúca z jogy. Cieľom strečingu je naťahovať svalstvo na jeho maximum, čím sa zlepšuje jeho elasticita a zvyšuje zóna bolesti. Vďaka strečingu sa nám zvýši flexibilita a tiež môžeme dosiahnuť lepšiu kontrolu nad svojim svalstvom. Strečing sa špecifikuje najmä na naťahovanie skrátených svalov, čím sekundárne pôsobí aj na rozvoj kĺbovej pohyblivosti. Naše svaly sa totiž počas života skracujú, a preto je ich potrebné natiahnuť.

Ako strečing funguje?

Strečing je založený na napínacom reflexe – keď je na sval vyvolaný prudký tlak, prirodzene začne klásť odpor. Skrátka, sval sa zatne a nechce dovoliť, aby sa natiahol na maximum. Strečing teda naučí svalstvo „oklamať“. Preto je strečing nevyhnutnou súčasťou každého tréningu, keďže veľkou mierou znižuje riziko zranenia pri športe. Avšak strečing nemusíme chápať len ako rozcvičku. Je to aj ideálna forma pohybu pre seniorov alebo pre tých, čo majú sedavé zamestnanie.

Typy strečingu

Strečing sa rozdeľuje na dynamický a statický. Dynamický strečing je založený na kmitaní a švihaní. Táto metóda sa často uplatňuje aj pri aerobiku. Nevýhodou tohto typu strečingu však je pomerne stuhnuté svalstvo a svalová horúčka. Statický strečing má 3 fázy: natiahnutie, uvoľnenie, opätovné natiahnutie. Tento druh cvičenia je zameraný na pomalé, ťahavé pohyby, pričom cvičiaci zotrváva v pozícii zhruba 10 až 20 sekúnd.

Na čo je strečing dobrý?

Okrem toho, že strečing zvyšuje ohybnosť svalov a pomáha svalstvo aj predlžovať, dodáva aj energiu, znižuje svalové bolesti a tiež znižuje hladinu cholesterolu. Strečing teda pomáha aj pri chudnutí, keďže naťahovaním docielime efekt štíhlejších svalov. Dôležité je však pamätať si, že aj pri tomto cvičení je možné sa zraniť. Dôležité je správne dýchať, načúvať signálom svojho tela a neprepínať svaly. Strečing je totiž dlhodobý proces, preto nie je možné zvládnuť krajné pozície na prvýkrát.Vďaka strečingu sa po čase vaše telo bude cítiť oveľa lepšie a vaše svaly budú vo forme. Tak prečo to neskúsiť?

Zobraziť komentáre a pridať komentár
Scroll to Top